Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ne visoms šiltnamio daržovėms tiks įprastas LED apšvietimas

2024/01/21


Olandija ne tik kanalų, vėjo malūnų, bet ir šiuolaikiškų šiltnamių kraštas. Didelė dalis daržovių, skirtų tiek vietinei rinkai, tiek eksportui, užauga gaudamos ne tik natūralios šviesos. Tad neatsitiktinai olandai daug dėmesio skiria optimaliausio dirbtinio apšvietimo paieškoms. Šiuo metu daug eksperimentuojama, taikant LED apšvietimą. Pasirodo, tai, kas tinka pomidorams, gali visai netikti baklažanams arba paprikoms.

Įvairius tyrimus aprašančioje platformoje Kasalsenergiebron.nl pristatoma LED apšvietimo įtaką daržovėms, aptariami rezultatai, gauti taikant įvairius šio apšvietimo režimus skirtingiems augalams. LED lempos suteikia didžiausią galimybę sumažinti elektros energijos suvartojimą, išlaikant aukštą augalų derlingumą. Šis apšvietimo būdas pastaraisiais metai gana sparčiai populiarėja, tačiau, tyrėjų nuomone, turint nepakankamai žinių, daromos klaidos. Į savo tyrimus jie įtraukė 5 augalus: baklažanus, paprikas, braškes, gerberas ir alstromerijas.

Pavyzdžiui, standartinis raudonas ir mėlynas spektras, kuris anksčiau buvo taikomas pomidorams, pasirodo, neduoda gerų rezultatų auginant kitas daržoves. Problemos kyla dėl fotosintezės, augalų formos ir žydėjimo skirtumų.

Daliniai tyrimai parodė, kad daugumą kultūrų galima sėkmingai auginti naudojant visą šviesos diodą, tačiau šviesos spektras ir (arba) dienos ilgumas gali turėti lemiamos įtakos sėkmingam pasėlių vystymuisi ir derlingumui.

LED apšvietimas suteikia galimybių tausoti energiją užsiimant šiltnamio sodininkystė ištisus metus. Spalvų spektras, dienos trukmė ir šilumos balansas yra svarbūs pasėliams. Pastebėta, kad standartinio raudonos ir mėlynos šviesos spektro nepakanka visiems kultūriniams augalams. Be to, šviesos spektro ir dienos ilgumo poveikis gali būti tarpusavyje susijęs. Fotosintezės ir apšvietimo eksperimentais užsiimanti įmonė „Plant Lighting“ atliko šviesos spektro ir dienos trukmės poveikio įvairioms pasėlių grupėms tyrimus.

Į tyrimų akiratį patekę baklažanai dar nėra sėkmingai auginami olandų šiltnamiuose. Derlius vėluoja, nes dėl blogai taikomo apšvietimo sutrikdoma augalų fotosintezė. Atlikus dienos ilgumo, šviesos spektro, šviesos intensyvumo ir augalo rūšies tyrimus, paaiškėjo, kad visi keturi veiksniai yra susiję. Žala greičiausiai atsiranda esant ilgai dienos trukmei ir naudojant R / B šviesos spektrą.

Manoma, kad blogos įtakos augalų vystymuisi turi ir greitas šviesos intensyvumo perjungimas. Taip pat pastebėta tai, kad skirtingos augalų veislės į dirbtinai sukurtas sąlygas reaguoja nevienodai. Mažiau jautrios veislės, pritaikius tinkamą LED perjungimo režimą ir spektrą, gali gerai derėti ir žiemos metu.

Paprikos Olandijoje dar nėra auginamos ištisus metus, tačiau ankstesni bandymai parodė, kad taikant LED apšvietimą, jas galima auginti ir žiemą. Tereikia išspręsti kelias problemas: kaip palaikyti gerą augalų fotosintezę ir lapų kokybę, kaip užtikrinti, kad būtų galima nuolat skinti vaisius, sumažinti elektros energijos ir šilumos sunaudojimą.

Eksperimentui buvo pasirinktos dvi šios daržovės veislės. Jos buvo auginamos dviejose skirtingose patalpose, penkis mėnesius imituojant žiemos sąlygas ir taikant du dienos temperatūros režimus (21 °C ir 24 °C) bei du papildomo apšvietimo spektrus. Žemesnė auginimo temperatūra (21 °C) žiemos sąlygomis ir mažesnis LED raudonos spalvos kiekis paskatino pasirinktų veislių augalų augimą. Šios sąlygos tyrėjams pasirodė perspektyvios, norint efektyviau naudoti energiją auginant paprikas ištisus metus.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...