Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023
Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas
 

Nenustebkite – ir sostinėje mokoma žemės ūkio specialybių

2023/06/02


Vilniaus kolegija (VIKO) gali didžiuotis, kad yra aukštojo mokslo nacionalinių reitingų lyderė, turinti daugiau nei 6,5 tūkst. studentų, 500 dėstytojų ir net 39 koleginių studijų programas, organizuojamas septyniuose fakultetuose. Studentai gali rinktis 3 metų trukmės nuolatines dienines arba nuolatines sesijines (pasirinkus nuolatines sesijines studijas, atskirose programose yra galimybė studijuoti anglų kalba ir nuotoliniu būdu) studijas, po kurių įgyjamas profesinio bakalauro laipsnis arba profesinio bakalauro laipsnis ir profesinė kvalifikacija. Daugelis nustemba, kad VIKO galima pasirinkti studijų programas, susijusias su žemės ūkiu. Beje, cheminė analizė, kraštovaizdžio dizainas ir veterinarija – tai vienintelės koleginių studijų programos Lietuvoje. Nuolat atsinaujinantis, atviras ir pažangias mokymo technologijas diegiantis Agrotechnologijų fakultetas studentus kviečia rinktis iš penkių studijų programų – agroverslo technologijos, veterinarijos, maisto technologijos, kraštovaizdžio dizaino ir cheminės analizės.

Apie studijas šiame fakultete, specialybes, mokymosi sąlygas „Ūkininko patarėjui“ pasakoja VIKO Agrotechnologijų fakulteto dekanė dr. Nijolė LIEPIENĖ:

„VIKO ypatingas dėmesys skiriamas praktiniams įgūdžiams, aktyviai bendradarbiaujama su daugiau nei 270 užsienio aukštųjų mokyklų iš 40 pasaulio šalių, kuriose studentai turi galimybę atlikti tarptautinius mainus. Profesinės veiklos praktikas jie gali atlikti įvairiose Europos Sąjungos šalių laboratorijose, įmonėse, ūkiuose.

Pagrindinė studentų tarptautinių studijų priemonė yra „Erasmus+“ mobilumo programa, visų studijų programų studentams suteikianti galimybę dalį studijų rezultatų pasiekti užsienio šalių aukštosiose mokyklose ar institucijose pagal iš anksto suderintą studijų sutartį. Per 3 metų studijų laikotarpį studentai 12 mėnesių gali studijuoti arba atlikti praktiką užsienio šalyse.

Periodiškai analizuojame darbo rinkos poreikius, kad studentai įgytų tas kompetencijas, kurių tikisi verslas. Studijų programų turinį ir infrastruktūrą atnaujiname atsižvelgdami į ateities tendencijas. Daugiau nei pusę studijų programos dalykų dėsto socialinių partnerių įmonių atstovai praktikai.

Agrotechnologijų fakultetas turi įdomią istoriją, kurioje svarbiausia – nuoseklus, kryptingas visų darbuotojų ir studentų darbas. Per daugiau nei 60 metų nuėjome ilgą kelią. Jame buvo visko: pakilimų ir nesėkmių, į ateitį nukreiptų strateginių sprendimų, kasdienybės ambicijų. 1961-aisiais plynuose laukuose buvo pastatyti pirmieji pastatai: mokomasis korpusas, bendrabutis ir aštuonių butų gyvenamasis namas, likusi teritorija – dirbamos žemės arimai. Neaiškūs buvo praėjimų, privažiavimų kontūrai. Sudėtingas susisiekimas su Vilniumi. Nereguliariai, ypač viduržiemių pūgų metu, kursavo maršrutinis transportas – sunkvežimis. Todėl kinkydavo arklius į roges ir važiuodavo iki miesto atvežti dėstytojų.

Tačiau moksleivių skaičius artėjo prie tūkstančio, buvo rengiami zootechnikai, ichtiologai, agronomai, sodininkai-daržininkai, veterinarijos felčeriai. Šiandien mes didžiausios Lietuvoje aukštojo koleginio mokslo institucijos padalinys – VIKO Agrotechnologijų fakultetas. Studijos fakultete yra orientuotos į praktinį žinių taikymą, todėl daugiausia dėmesio skiriama ryšiams su darbo pasauliu. Įgyvendindami Bolonijos proceso nuostatas, savo programas konstruojame atsižvelgdami į kompetencijas, būtiniausias žmogui ir specialistui. Šiandien stojantieji gali rinktis vieną ar kelias iš penkių studijų programų: veterinariją, maisto produktų technologiją, želdynus ir jų dizainą, cheminės analizės technologiją, agroverslo vadybą. Be pagrindinių studijų siūlome ir trumpalaikius tobulinimo kursus.

Fakultete dirba kvalifikuoti dėstytojai, darbuotojai. Tai didžiausias mūsų turtas, nes būtent dėl jų įžvalgumo, kūrybiškumo ir atsakingo darbo per 60 metų paruošėme Lietuvos ūkiui daugiau nei 10 tūkst. specialistų.

Žmogaus egzistavimas žemėje neatsiejamas nuo darbo. Darbas, atkaklus darbas, vadovaujantis sveika logika, sukuria neįkainojamas vertybes. Globalizacija bei sparti technologijų raida yra didelis iššūkis ir iš to kyla galimybės aukštajam mokslui, reiškiančios kitokius teikėjus, kitokius besimokančiuosius ir naujus mokymosi būdus. Per šešis dešimtmečius žemės ūkyje įvyko nemažai pokyčių: pasitelkus informacines technologijas kuriami ūkių autonomiški kompiuterinės kontrolės ir valdymo tinklai, aprėpiantys visą gamybą – pasėlių būklės stebėjimą, darbų organizavimą, sąnaudų apskaitą, sutrikimų šalinimą. Kompiuterizuota žemės ūkio technika, modernios technologijos, naujos augalų ir gyvūnų ligos bei jų gydymo būdai, integruotos kenkėjų valdymo sistemos, kuriamas modernus verslas.

Siekiant diegti ūkyje naujas technologijas, reikia vadovautis mokslininkų atliktais tyrimais, rekomendacijomis bei naujausiomis žiniomis. Analizuojant žemės ūkio galimybes ir plėtrą, akivaizdu, kad žemės ūkį kaip rimtą verslą vertina ne tik žemdirbiai, ekonomikos, finansų analitikai, bet teigiama linkme keičia požiūrį ir visuomenė. Todėl jaunimas gali drąsiai rinktis su žemės ūkiu susijusias studijas, nepaklusdami šiandienei madai būti teisininkais, vadybininkais, administratoriais. Mada – laikinas dalykas, o gyvenimas reikalauja pastovumo ir praktiškumo.

Fakulteto prioritetai būsimam dešimtmečiui apima mokymosi aplinkos gerinimą, informacijos prieinamumą, jos teikimo kokybę ir skaidrumą, lanksčius mokymosi būdus, įskaitant anksčiau įgyto išsilavinimo rezultatus ir profesinę patirtį, tik pažangių žinių, įgūdžių ir gebėjimų, paremtų šiuolaikiškais moksliniais tyrimais, teikimą studentams, studijų programų reformą kaip nuolatinį procesą, mobilumo skatinimą, siekiant ugdyti tarpkultūrinio bendravimo gebėjimus. Fakulteto kasdienybė – studento vaidmenį pabrėžiantis mokymas, daugiau dėmesio savarankiškam mokymuisi, naujiems mokymo ir mokymosi būdams, veiksmingai paramai ir konsultavimui, dėstytojų glaudžiam bendradarbiavimui su studentais ir darbdavių atstovais bei išskirtiniam dėmesiui visų studijų programų dalykų dėstymo kokybei. Tikiu, kad siekdami visapusiško aukštojo mokslo tobulumo, galvodami apie būsimo meto reikalavimus, sugebėsime atsiliepti į sparčiai besivystančios visuomenės kintančius poreikius įgyvendinant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą.“


Nijolės LIEPIENĖS nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/03

Žemaičių Naumiestyje: kopūstienė bei geriausių krašto ūkininkų apdovanojimai

Žemaičių Naumiestyje rugsėjo 30 d. netilo šventinis šurmulys! Čia visi susirinko į vieną gardžiausių Pamario krašto švenčių ,,Kai ilsisi noragai, garuoja pyragai“.
2023/10/03

„Achema“ atnaujino antrojo amoniako gamybos cecho darbą

Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovė „Achema“ atnaujino ilgiau nei metus sustabdyto antrojo amoniako gamybos cecho veiklą, BNS patvirtino įmonės komunikacijos vadovė Jolita Macelytė. Pasak jos, antrasis cechas veikia nuo praėjus...
2023/10/03

Elektros vidutinė savaitės kaina biržoje mažėja antrą savaitę iš eilės

Rugsėjo mėnesio vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,117 Eur/kWh be PVM – tai 14 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,102 Eur/kWh. Tačiau vidutinė savaitės kaina mažėja antrą savaitę iš eilės ir ...
2023/10/03

Naujausias VU mokslininkų tyrimas atskleidė verslo požiūrį į kriptovaliutų panaudojimo tendencijas

Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų grupė atliko tyrimą, orientuotą į finansų technologijų galimybes turizmo rinkoje. „Nors rinkoje dažnai pastebimas susidomėjimas finansų technologijomis ar s...
2023/10/03

Pasveikinti Švenčionių rajono ūkininkai

Rudeniniame kermošiuje pasveikinti versliausi, darbščiausi ir inovatyviausi 2023 m. Švenčionių rajono ūkininkai.
2023/10/03

Svarbu: kaip patikslinti durpžemių plotus?

Pareiškėjai, įžvelgę durpžemių nustatymo netikslumus ariamoje žemėje pagal Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą, turi kreiptis į valstybės įmonę Žemės ūkio duomenų cen...
2023/10/03

Ligonių kasos: regos negalią turintys pacientai sulauks didesnės pagalbos

Gera žinia regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms – gerokai padidėjo kompensuojamųjų akinių lęšių bazinės kainos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo ...
2023/10/03

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Baigiantis jau tretiems 2021–2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso. Regiona...
2023/10/03

Valstybinė grūdų kontrolė iš Ukrainos – Lenkijos pasienio perkeliama į Lietuvą

Antradienį vykusiame Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žemės ūkio ministrų susitikime pasiektas svarbus susitarimas, leidžiantis perkelti tranzitu vežamų ukrainietiškų grūdų forminimo procedūras iš Ukrainos – Lenkijos pasienio į K...