Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Nuo idėjų iki fantastiškų vaizdų

2023/01/04


Laukinės gamtos ir Jiesios upelio prieglobstyje įsikūrę Rokai (Kauno r.) neatsilieka nuo šiuolaikinių želdinimo tendencijų. Jau prie įvažiavimo į seniūniją pasitinka spalvinga augalų grupė, administracijos pastatą puošia „Žalčio figūros“ kompozicija, supa parkas ir gėlynai. Pasak seniūnės Dalės Žėkienės, prireikė dešimties metų ir didžiulio noro sukurti šį seniūnijos kraštovaizdį. Profesionalų ir entuziastų įgyvendintos idėjos žadina vaizduotę ir įkvepia ką nors panašaus sukurti savo kieme.

Želdynas – tautinė juosta

„Rinkomės tik daugiamečius augalus ir supratome, kad, be vienmečių gėlių žydėjimo, galima sukurti puošnius, spalvingus ir lengviau prižiūrimus želdinius“, – atviravo seniūnijos vadovė. Aplinka vis tobulinama, pasinaudojant Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos teikiamomis galimybėmis. Tačiau be iniciatyvių gyventojų ir medelyno „Želdynėlis“ komandos, kuriai vadovauja dendrologas Arvydas Rutkauskas, pašnekovės nuomone, nebūtų pavykę įgyvendinti tiek daug idėjų. Rokiškiečiai – svetingi žmonės, todėl įvažiavimą papuošė dviem dekoratyvinių augalų kompozicijomis – tai vartai į seniūnijos parką. Jos sukurtos lietuviškos tautinės juostos motyvais, akcentuojant tris pagrindines spalvas: geltoną, žalią ir tamsiai raudoną.

„Pavasarį gaivų grožį dovanoja spalvingos, taisyklingos formos japoninės lanksvos ‘Magic Carpet’ ir tunbergo raugerškio ‘Dart’s Red Lady’ stačiakampiai, grakščios europinio kukmedžio ‘David’ kolonos, iškylančios virš geltonai margų visžalės žiemės ‘Aureovariegata’ kilimėlių. Jauni ryškiai oranžiniai lanksvos lapeliai kontrastingai dera su tamsiai raudonu raugerškių drabužiu, – pasakojo spalvų derinius mintinai prisimenanti seniūnė. – Paskui pražysta pavasariniai augalai: krokai, narcizai ir tulpės, pripildantys orą aromatų, spalvų ir formų. Pelės ausis primenanti melsvė ‘Blue Mouse Ears’ plinta tarsi kilimas ir visus augalus sujungia į žydinčią tautinę juostą.“

Vasarą lanksvos lapija tampa geltona, pražysta tamsiai rožiniais žiedais, kurie dera su šviesiai violetiniais melsvės žiedų varpeliais ir ryškiaspalve smulkiažiedės alūnės ‘Palace Purple’ lapija. Ji vegetacijos metu keičiasi nuo tamsiai raudonos iki bronzinės, o žydėdama sudaro dvi plokštumas: ažūrišką žiedų ir tankią spalvingų lapų. Žiedai kompozicijai suteikia švelnumo ir lengvumo.

D. Žėkienės teigimu, rudenį dekoratyviniai varpiniai augalai taisyklingiems lanksvų, raugerškių ir kukmedžių raštams suteikia pievų natūralumo, gyvumo. Spalvų ir formų fontanai trykšta ten, kur auga rausvas žiedų šluoteles keliantys miskantai ‘Gnom’ ir ryškiai raudonas, purias šluoteles skleidžia jų giminaičiai ‘Red Chief ’. Jie išraiškingi išlieka ir žiemą.

Prisimindama dešimtmetį užsitęsusį želdynų kūrimą, seniūnė Dalė Žėkienė pripažįsta, kad vien didelio noro negana. 

Išradinga maskuotė

D. Žėkienė prisimena, kad prieš dešimt metų seniūnijos pastatas iš pirmo žvilgsnio atrodė apleistas, tad buvo nuspręsta pasodinti dekoratyvinių augalų, kad šiek tiek užmaskuotų fasadinę pusę. Prie pilkų pastato sienų iš koloninių uolinio kadagio ‘Blue Arrow’ krūmų ir spalvingų lapuočių pavyko sukurti „Žalčio figūros“ kompoziciją. Su kadagiais kontrastuojantys žemaūgiai, plačiai besišakojantys ir rutulišką lają formuojantys medeliai bei krūmai želdynui suteikia spalvingumo ir ritmikos.

Vienas ryškiausių ir išraiškingiausių augalų – putinalapis pūslenis ‘Diabolo’ su tamsiai purpurinės spalvos lapija, jį papildo veigelė ‘Tango’ ir japoninė lanksva ‘Marcrophylla’ su tamsiai raudona lapija. Geltonų potėpių įlieja japoninė lanksva ir visžalis vijoklinis ožekšnis ‘Emerald’n Gold’ pažeme besidriekiančiomis ir aukštyn kylančiomis šakelėmis.

Pavasarį linksmumo suteikia tikrasis karklas ‘Hakuro Nishiki’ – rutuliškas krūmas baltais, rausvai margais lapeliais, žydinčios magnolijos, nuo birželio iki spalio džiugina krūminės sidabražolės ‘Goldstar’ (neišblunkančiais geltonais žiedais) ir ‘Tilford Cream’ (kreminės spalvos žiedais). Tarsi sniego gniūžtės želdyną praturtina šluotelinės hortenzijos ‘Great Star’ ir ‘Early Sensation’. Jų balti žiedai ilgainiui nusidažo tamsiai raudonai, vėliau tampa raudoni, o žydėjimo pabaigoje įgauna violetinį atspalvį.

Į bendrą figūrą augalus sujungia pažeme besidriekiantis, plačiai šakotas damerio kaulenis ‘Coral Beauty’. Kad išlaikytų formą, kaulenį tenka karpyti. Oranžiškai raudoni, maži, miltingi obuolėliai išlieka iki pavasario.

D. Žėkienė džiaugiasi, kad per dešimtmetį pavyko suremontuoti seniūnijos pastato vidų ir fasadą, ir dėkingumo žodžiu mini auksinių rankų ir kantrybės meistrą Vytautą Bagurską.

Parkas prie seniūnijos

Rokų parkas nedidelis, apie 1,6 ha, tačiau jame jaukiai įsitaisė medinės skulptūros, įsipynė gėlynai. Sutvarkius aplinką atsivėrė erdvė ir lauko scenai. Akivaizdžios dominantės yra spygliuočiai: baltosios, dygiosios ir paprastosios eglės, kalninės ir kitos pušų rūšys bei veislės, kukmedžiai,

kadagiai, puskiparisiai. Eglių gojelį papildo europinio kukmedžio ‘Elegantisima’ grupė: geltona spalvine gama ir unikalia lizdine krūmo forma.

Kad neįsivyrautų monotonija, spygliuočių grupes paįvairina lapuočiai: forzitijos, liepos, klevai, alyvos, jazminai, ginkmedžiai, gudobelės, aronijos, šermukšniai, šaltalankiai, putinai, kurie, be savo spalvingo drabužio, žiemą akį traukia išryškėjusia šakų grafika, žievės atspalviais, kai kurie iš jų ir spalvingais vaisiais.

Seniūnė atkreipia dėmesį į parko viduryje, eglių fone iš toli matomą „Angelo“ skulptūrą: „Ji visus laimina ir linki gėrio.“ Greta auga tarpinis kadagys ‘Pfitzeriana Glauca’ – melsvai žaliu drabužiu, o jauni šviesiai melsvi ūgliai lengvai svyra žemyn. Iš kitos pusės įkurdintas otavinis raugerškis ‘Superba’– rutulio formos krūmas, laisvomis, vertikaliomis, išlinkusiomis šakomis. Lapai tamsiai raudoni su melsvu blizgesiu, rudenį – ryškiai oranžiniai ir šviesiai rausvi. Rudenį ir žiemą puošiasi smulkių, tamsiai raudonų uogų kekėmis.

Dar vienas parko akcentas – poeto Motiejaus Gustaičio atminimą saugantis medinis kryžius. Jį puošia dekoratyvinių krūmų grupė iš rododendrų, japoninių azalijų, sidabražolių, veigelių, pūslenių. Prie jų šliejasi parko rožės, ežiuolės, šluotelinės hortenzijos ir dekoratyviniai varpiniai augalai. Parko kompozicijoms parinkti tokie patys pagrindiniai augalai, kad kraštovaizdis taptų vientisas, skirtingi tik akcentiniai.

Aukštų medžių fone įkurdinta originali „Roko paukščio“ skulptūra, skirta šv. Rokui – kaimo globėjui. Šios idėjos autorė dailininkė-iliustratorė Loreta Valantėjienė, o skulptūrą pagamino skulptorius Algimantas Šlapikas. Ja galima grožėtis ir vakare, lauko šviestuvų šviesoje.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...