Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Nuskinti, bet vis dar noksta

2023/10/22


Genovaitė Kudrevičienė yra patyrusi retųjų daržovių augintoja. Tad pro jos akis negalėjo prasprūsti ir šiais metais elektroniniame žurnale „Rasos“ pasirodęs straipsnelis apie ‘SIKKIM’ veislės agurkus ruda, tarsi kiek sutrūkinėjusia žieve. Užsienyje gyvenančios dukters rūpesčiu jų sėklos pavasarį pasiekė mamą, o rugsėjį nuskintas derlius, nors jau ragautas, dar noks iki žiemos.

Saldesni, tvirtesni, didesni

„Šie stambūs, neįprasti agurkai rudai marga, tarsi sendinta, stora žieve mane sudomino ne tik įdomiu vaizdu, bet ir tvirta vidine konsistencija, be rūgštelės, kiek saldesniu nei įprastų agurkų skoniu, mikroelementų gausa“, – pastebėjo Akademijos gyvenvietėje, Kauno rajone, gyvenanti G. Kudrevičienė.

O jeigu ši energinga moteris kuo nors susidomėjo, tai, žiūrėk, pavasarį jau žaliuoja naujoviški daigai šiltnamyje. Šią žiemą apie rudažievius agurkus „Rasoms“ pasakojo daigų ūkio „Tavo daržas“ puoselėtojas Artūras Soikinas, ir štai jų sėklų netruko atsirasti Genovaitės namuose, jų parūpino užsienyje gyvenanti dukra Inga. Akademiškė jų pasėjo į indelius balandžio viduryje, o gegužei įpusėjus, po šalnų, perkėlė į šiltnamį.

Jos įsitikinimu, du dideli šių agurkų daigai, pasodinti šiltnamio gale, itin sėkmingai augo dėl smarkesnio vėdinimo, skersvėjų. Visą sezoną durys abiejuose šiltnamio galuose laikytos atviros. Žemė, kaip ir viso šiltnamio, įprasta, kompostinė, kiek pagerinta maltais kiaušinių lukštais. Šie agurkai tręšti tik vieną kartą dilgėlių raugu, o profilaktiškai nuo ligų jokių cheminių priemonių nenaudota.

agurkai
Dalis ‘SIKKIM’ veislės agurkų dar noksta akademiškės rūsyje.

Agurkų ‘SIKKIM’ ir lapai, ir žiedai buvo gerokai didesni negu įprastų agurkų. Kitas sėkmingo auginimo momentas buvo tas, kad akademiškė leido agurkams augti ne vienu stiebu, o su visomis atžalomis, kurių buvo po keturias, jų visiškai negenėjo. Atžalas rišo ir leido kilti vis aukštyn, kad negultų ant žemės, o driektųsi iki šiltnamio stogo, siekiančio beveik du metrus.

Vėliau raišiojo ir pačius agurkus, mat kai kurie svėrė 900 g, o puskilograminių sunoko ne tiek ir mažai. Nesuklysime sakydami, kad derlingumas viršijo lūkesčius. Įdomu tai, kad augdami šie agurkai keičia spalvą nuo žalios į geltoną, nusidažydami tarsi dėmėmis ir savotišku „voratinkliu“, kuris dailiausiais raštais tarsi išraižo jau parudavusius agurkus.

Per sausrą agurkai pareikalavo nemažai vandens, teko laistyti beveik kasdien, o šią vasarą kaip tyčia akademiškių kolektyvinių daržų tvenkinukas ėmė – ir išseko nuo sausros. Suprantama, ne tik laistyti, bet ir tupinėti apie kiekvieną daigą tenka nemažai, ką bešnekėti apie retenybes. „Visko net nesuminėsiu – juk kiekvienas augalas, kaip ir vaikas, nori pavalgyti, atsigerti ir jaustis mylimu“, – savo rūpestį vaizdžiai apibūdino pašnekovė.

Ilgas laukimas su salotomis ir medumi

G. Kudrevičienė ‘SIKKIM’ veislės agurkus vertina dar ir todėl, kad jie ilgai neminkštėja. Nuraškiusi juos rugsėjį ir sunešusi į rūsį, kur temperatūra apie 18 °C, akademiškė žino, kad nuskinti agurkai dar tris mėnesius noksta, kol pasiekia geriausią skonio fazę. Tačiau šie agurkai gali būti gardžiai valgomi ištisą pusmetį, skaičiuojant nuo nuskynimo.

O tam, kad galima būti išimti sėklas kitam sezonui, rudasis agurkas turi pralaukti pusę metų. Ir jau dabar pašnekovė nekantriai skaičiuoja laiką iki to momento, kai galės išimti sėklų kitam pavasariui.

Suprantama, kaipgi iškęsi neparagavusi šių įdomių agurkų kiek anksčiau? G. Kudrevičienė po vieną šį rudažievį vis atsineša iš rūsio ir valgo žalią, paruošdama iš jų salotas prie mėsos. Nulupusi žievę, vidinę dalį supjausto nedideliais kubeliais, o kadangi šiai daržovei šiek tiek trūksta ryškesnio skonio, rūgštelės, tai užpila specialiu mišiniu. Į alyvuogių aliejų įspaudžia citrinos, įdeda medaus ir pagardina žiupsneliu druskos. Šie agurkai salotose išskirtini tvirtesne struktūra negu mums įprasti.

Kaimynė, kuriai Genovaitė buvo dovanojusi vieną rudųjų agurkų daigą, pradėjo valgyti šias daržoves dar vasarą, gerokai anksčiau, kartu su tradiciniais agurkais, džiaugėsi vaisių stambumu, iš kurių ir naudingos masės daugiau. Kiek pastebėta, anksčiau nuskinti ir ragaujami rudieji agurkai labiau tradicinio skonio.

O štai pašnekovės dukra Inga, šį sezoną auginusi ‘SIKKIM’ veislės agurkus užsienyje, kepė juos prie mėsos. Taip ir rašoma daugelyje literatūros šaltinių, kad kepti šie agurkai atsiskleidžia visu savo gėriu.

Šių rudažievių agurkų tėvyne laikomi Himalajai, jie itin populiarūs Azijos šalių lysvėse ir virtuvėje, tinkami ir troškiniams, sriuboms, netgi kai kas juos džiovina.

 

Genovaitės KUDREVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...