Columbus +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Pasauliniame inovacijų indekse Lietuva išliko tarp 35-ių stipriausių šalių
Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė Kotryna Tamoševičienė.

Pasauliniame inovacijų indekse Lietuva išliko tarp 35-ių stipriausių šalių

2024/09/30


Lietuva jau antrus metus iš eilės pasiekia Nacionaliniame pažangos plane išsikeltą tikslą – pasauliniame inovacijų indekse (angl. Global Innovation Index) užimti ne žemesnę nei 35-ą poziciją. Nepaisant neigiamo karo Ukrainoje poveikio investicinei aplinkai, pernai išaugusių palūkanų normų ir bendrų ekonomikos lėtėjimo nuotaikų Europoje ir pasaulyje, šiemet Lietuva užėmė 35-ą įtakingo indekso vietą, beveik pakartodama rekordinį praėjusių metų pasiekimą, kuomet tarp 132-jų valstybių atsidūrė 34-oje pozicijoje.

„35-a vieta pasauliniame inovacijų indekse yra išties reikšmingas pasiekimas – ypač turint omenyje šiandienos ekonominius ir geopolitinius iššūkius. Nors Nacionaliniame pažangos plane išsikeltą tikslą pasiekiame jau antrus metus iš eilės, tačiau atsipalaiduoti negalime. Lietuvoje yra palankios sąlygos vystytis stipriai inovacijų ekosistemai, kuriančiai aukštą pridėtinę vertę – tai rodo aukštas mūsų šalies vertinimas vienaragių vertės ar technologijų panaudojimo srityse“, – sako Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė Kotryna Tamoševičienė.

Jau antrus metus iš eilės Lietuva tarp visų šalių užima pirmą vietą pagal savo vienaragių vertę, vertinant santykyje su šalies ekonomikos dydžiu. Kadangi remiamasi 2023 metų rezultatais, šį rodiklį tikriausiai dar pagerino bendrovės „Baltic Classifieds Group“ tapimas trečiuoju Lietuvos vienaragiu. Pirmą vietą pasaulyje Lietuva ir toliau išlaiko pagal dirbančių moterų su aukštuoju išsilavinimu dalį.

Dėmesys skaitmenizavimui ir technologijoms

Aukštą vietą pasauliniame inovacijų indekse Lietuvai leido išlaikyti itin gerai vertinama mūsų šalies verslumo politika ir kultūra (8-a vieta), verslo aplinkos stabilumas (18-a vieta), reguliacijos kokybė (21-a vieta) ir efektyviai veikiančios institucijos (22-a vieta). Prie aukšto šių sričių vertinimo galėjo prisidėti pastaraisiais metais skirtas didelis dėmesys viešųjų paslaugų skaitmenizavimui bei į viešojo sektoriaus efektyvinimą nukreiptos ES struktūrinių fondų ir Naujos kartos Lietuva plano investicijos. Tarp kitų šalių gerai atrodome ir pagal darbo rinkos rodiklius – apie 47 proc. Lietuvos dirbančiųjų dirba žinioms imliose srityse. Pagal šį rodiklį esame 22-oje vietoje.

Kai kuriose srityse Lietuva per metus padarė išties reikšmingą progresą. Ypač ryškūs šuolis į priekį fiksuotas informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo kategorijoje, kurioje Lietuva pakilo iš 22-os vietos į 4-ą. Iš žemumų (103-os pozicijos) iki sąrašo vidurio (67-os pozicijos) per metus mūsų šalis užkopė investicijoms tenkančios BVP dalies vertinime. Tikėtina, kad tai lėmė praėjusiais metais, persidengiant ES struktūrinių fondų periodams, skirtos gausios viešosios investicijos. Tai lėmė, kad infrastruktūros rodiklis pakilo per penkias pozicijas į 38-ą vietą.

„Aukštą vietą indekse Lietuvai užtikrina ilgametės mūsų stiprybės, tokios kaip aukštos kvalifikacijos darbo jėga ir išvystyta komunikacijų infrastruktūra, kartu su nuosekliomis pastangomis kurti inovacijų plėtrai palankią aplinką ir ją tobulinti. Prie to pernai prisidėjo tarptautinio „Plug and Play“ akceleratoriaus pritraukimas, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacinių veiklų finansavimas, organizuojami mokymai, inovatyvių viešųjų pirkimų skatinimas ir kitos priemonės“, – sako Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė.

K. Tamoševičienė pažymi, kad Lietuvai vystant savo inovacijų ekosistemą dar yra labai daug ką nuveikti. Didesnis dėmesys turi būti skiriamas mokslo ir verslo bendradarbiavimui, prie šiandienos poreikių geriau prisitaikiusios švietimo sistemos kūrimui, darbo produktyvumo didinimui. Tai atspindi ir pasaulinio inovacijų indekso rezultatai, rodantys, kas šiose srityse reikėtų pasitempti.

Pasaulinį inovacijų indeksą kasmet sudaro ir skelbia Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (World Intellectual Property Organization – WIPO). Indeksu siekiama pateikti kuo visapusiškesnį valstybių inovacijų sektorių paveikslą, pasitelkiant apie 80 aktualių indikatorių ir išryškinant kiekvienos valstybės inovacines stiprybes bei silpnybes.

 

Inovacijų agentūros informacija

Dalintis