Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024

Pasėlių draudimas – patikima garantija ūkininkams

2022/04/11


Karas Ukrainoje gali tapti ir pasaulinės humanitarinės krizės priežastimi: Ukraina ir Rusija eksportuodavo didelę dalį šiose valstybėse užauginamų grūdų, tačiau dabar vienos šalies pasėlius niokoja tankai, o kitos – sankcijos. Maža to, trąšų kainos muša vis naujus rekordus, o degalų kainas prognozuoti sudėtinga. Ekspertai vieningi: visų kitų pasaulio valstybių ūkininkams teks pasitempti ir prisiimti didesnę riziką siekiant apsaugoti pasaulį nuo nepritekliaus.

bta paseliu draudimas

Didelės sąnaudos ir atsakomybė

Trąšų kainos dar iki sėjos pradžios smarkiai išaugo: karbamidas pabrango iki 1400 eurų už toną, kai pernai panašiu metu jis kainavo net 4 kartus pigiau, o jau tuomet jos buvo kur kas brangesnės lyginant su 2020 metų kainų lygiu. Ir tai nėra unikali Lietuvos ar regioninė problema dėl Baltarusijos izoliacijos: trąšos brangsta visame pasaulyje. Stebimas ir kuro kainų didėjimas nuo karo Ukrainoje pradžios.

Išaugusios sąnaudų kainos ir sumažėjęs grūdų tiekimas iš Rusijos bei Ukrainos – valstybių, patenkančių į didžiausių pasaulyje grūdinių kultūrų eksportuotojų penketuką – be jokios abejonės lems ir dideles grūdų supirkimo kainas, ir maisto trūkumą. Tad greta išaugusių sąnaudų ūkininkams teks ir didesnė atsakomybė išmaitinti pasaulį.

Kita vertus, ekspertai prognozuoja, jog dėl sąnaudų augimo ūkininkai šį pavasarį  rinksis sėti tokius augalus, kuriems reikia mažiau trąšų ir kurių auginimo technologijos yra pigesnės. Todėl tikėtina, kad mažės ir pasėlių įvairovė.

„Viena vertus, geopolitinė situacija yra priežastis, dėl kurios ūkininkai bus priversti didesnius plotus skirti pagrindinėms maistinėms kultūroms. Sumažėjusi pasėlių diversifikacija didina netekčių riziką. Kita vertus, prognozuojamos rekordiškai didelės ūkinės veiklos sąnaudos išaugins rizikos kainą“, – sako draudimo bendrovės BTA pasėlių draudimo rizikos vertintojas Deividas Juodis.

Valstybės pagalba pasėliams drausti

Pasėlių draudimas – jau daugelį metų Lietuvos ūkininkams siūloma priemonė apsisaugoti nuo įvairių aplinkos veiksnių, dėl kurių reikšmingai nukenčia jų derlius. Siekiant paskatinti ūkinės veiklos aktyvumą ir užtikrintumą dėl ateities, Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija jau ne vienerius metus siūlo pagalbą besidraudžiantiems savo pasėlius: ji kompensuoja iki 50 proc. pasėlių draudimo įmokos pavasarį sėjamoms kultūroms. Papildomai, Europos Sąjungos lėšomis kompensuojama 70 proc. draudimo įmokos už žieminius pasėlius.

Žemės ūkio ministerija taip pat paskelbė Europos Komisijos sprendimą, jog siekiant padidinti pasėlių plotus šiais metais išimties tvarka ūkininkai galės auginti derlių pūdyme, neprarasdami žalinimo išmokų. Toks žingsnis turėtų padėti geriau išnaudoti papildomą žemės ūkio gamybos potencialą.

„Temperatūros svyravimai, krituliai bei ekstremalūs oro ir klimato reiškiniai kasmet daugiau ar mažiau pakenkia derliui ir gerokai sumažina prognozuojamą ekonominę naudą ūkininkams. Šiemet, kai ūkininkai skatinami apsėti kuo didesnius plotus, o dėl išaugusių sąnaudų į derliaus auginimą bus investuojamos gerokai didesnės sumos nei bet kuriais ankstesniais metais, tad jiems itin svarbu užsitikrinti, kad metai nebūtų nuostolingi“, – aiškina D. Juodis.

Įmonė siūlo kviečius, rapsus, rugius, miežius, kvietrugius, avižas, ankštinius augalus, grikius, kukurūzus drausti nuo tokių žalą keliančių veiksnių, kaip kruša, liūtis, audra, žaibavimas, ugnis ar derliaus vagystė.

paseliu draudimas bta

Apsidraudusių daugėja, išmokos auga 

Klimato kaitos keliami iššūkiai jau ne vienus metus kelia išdaigas ūkininkams besniegėmis žiemomis, ilgalaikėmis kaitromis bei sausromis. Laukus vis dažniau niokoja ir liūtys, ir vėtros. Ūkininkai, puikiai suprasdami, kad dėl meteorologinių sąlygų visas jų darbas gali nueiti šuniui ant uodegos, savo verslui apsaugoti gręžiasi į draudikus.

„Augalininkystė yra laikoma viena rizikingiausių ūkinės veiklos šakų. Praėjusiais metais vien per pavasario sėją sudarėme apie 20 proc. daugiau pasėlių draudimo sutarčių nei per visus ankstesnius metus. O ūkininkams skirtos draudimo išmokos ankstesniais metais išmokėtą sumą viršijo beveik penkis kartus. Augančią išmokų sumą lemia ne tik didėjantys draudžiamų pasėlių plotai, bet ir gausiai patiriamos žalos“, – teigia pasėlių draudimo rizikos ekspertas.

Draudimo eksperto teigimu, jau dabar galima užtikrintai teigti, jog ir šiemet pasėlių draudimo sutarčių bus sudaroma kur kas daugiau nei ankstesniais metais, nes kelis kartus išaugus pardavimo pajamoms tiek pat išauga ir rizika prarasti būsimą derlių bei investicijas į jį. Poreikį draustis didina ir pajamų iš hektaro augimo tendencija: šiandien vidutinis derlius suteikia galimybę gauti tiek pajamų, kiek prieš keletą metų buvo galima uždirbti sėkmingai vykdant intensyvų ūkininkavimą.

  Redakcijos nuotrauka 2022.04.11 Susijusios temos - skaitykite: pasėliai; pasėlių draudimas; BTA pasėlių draudimas;

119/7

Dalintis
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

Pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje

Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono sau...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Kas daroma, kad šunys nebūtų rišami prie būdos

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (GGI) nuo 2020 m. kalba apie tai, kad šunys neturėtų būti laikomi pririšti prie būdos bei siekia, kad tai būtų uždrausta įstatymu.
2024/04/16

Registracija balsuoti paštu Afrikoje ir kai kuriose Azijos bei Europos valstybėse artėja prie pabaigos

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ragindama užsienyje planuojančius balsuoti rinkėjus registruotis, primena, kad dalyje valstybių esančios Lietuvos diplomatinės atstovybės užbaigs registracijų priėmimą jau šį savaitgalį.
2024/04/16

Žemės ūkio bendrovė tapo pavyzdžiu

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Šiaulių rajono žemės ūkio bendrovėje „Ginkūnų agrofirma“ balandžio 4 dieną buvo pasirašyta darbdavio lygmens kolektyvinė sutartis su darbuotojų profesine sąju...
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Tauragės „Maisto banko“ koordinatorė: čia maitiname kūnus ir širdis

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst...
2024/04/16

Dirvožemio drėgmė ir deguonis jame

Dažnai ūkininkai sako, kad pietiečiams, esą, daug lengviau ūkininkauti – švelnios žiemos, galima pasirinkti daugiau verslo augalų, žodžiu, galima dirbti be didelės įtampos. Kai lankausi pietinėse šalyse, visuomet pagalvoju, kad...