Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024

Pasėlių draudimas – patikima garantija ūkininkams

2022/04/11


Karas Ukrainoje gali tapti ir pasaulinės humanitarinės krizės priežastimi: Ukraina ir Rusija eksportuodavo didelę dalį šiose valstybėse užauginamų grūdų, tačiau dabar vienos šalies pasėlius niokoja tankai, o kitos – sankcijos. Maža to, trąšų kainos muša vis naujus rekordus, o degalų kainas prognozuoti sudėtinga. Ekspertai vieningi: visų kitų pasaulio valstybių ūkininkams teks pasitempti ir prisiimti didesnę riziką siekiant apsaugoti pasaulį nuo nepritekliaus.

bta paseliu draudimas

Didelės sąnaudos ir atsakomybė

Trąšų kainos dar iki sėjos pradžios smarkiai išaugo: karbamidas pabrango iki 1400 eurų už toną, kai pernai panašiu metu jis kainavo net 4 kartus pigiau, o jau tuomet jos buvo kur kas brangesnės lyginant su 2020 metų kainų lygiu. Ir tai nėra unikali Lietuvos ar regioninė problema dėl Baltarusijos izoliacijos: trąšos brangsta visame pasaulyje. Stebimas ir kuro kainų didėjimas nuo karo Ukrainoje pradžios.

Išaugusios sąnaudų kainos ir sumažėjęs grūdų tiekimas iš Rusijos bei Ukrainos – valstybių, patenkančių į didžiausių pasaulyje grūdinių kultūrų eksportuotojų penketuką – be jokios abejonės lems ir dideles grūdų supirkimo kainas, ir maisto trūkumą. Tad greta išaugusių sąnaudų ūkininkams teks ir didesnė atsakomybė išmaitinti pasaulį.

Kita vertus, ekspertai prognozuoja, jog dėl sąnaudų augimo ūkininkai šį pavasarį  rinksis sėti tokius augalus, kuriems reikia mažiau trąšų ir kurių auginimo technologijos yra pigesnės. Todėl tikėtina, kad mažės ir pasėlių įvairovė.

„Viena vertus, geopolitinė situacija yra priežastis, dėl kurios ūkininkai bus priversti didesnius plotus skirti pagrindinėms maistinėms kultūroms. Sumažėjusi pasėlių diversifikacija didina netekčių riziką. Kita vertus, prognozuojamos rekordiškai didelės ūkinės veiklos sąnaudos išaugins rizikos kainą“, – sako draudimo bendrovės BTA pasėlių draudimo rizikos vertintojas Deividas Juodis.

Valstybės pagalba pasėliams drausti

Pasėlių draudimas – jau daugelį metų Lietuvos ūkininkams siūloma priemonė apsisaugoti nuo įvairių aplinkos veiksnių, dėl kurių reikšmingai nukenčia jų derlius. Siekiant paskatinti ūkinės veiklos aktyvumą ir užtikrintumą dėl ateities, Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija jau ne vienerius metus siūlo pagalbą besidraudžiantiems savo pasėlius: ji kompensuoja iki 50 proc. pasėlių draudimo įmokos pavasarį sėjamoms kultūroms. Papildomai, Europos Sąjungos lėšomis kompensuojama 70 proc. draudimo įmokos už žieminius pasėlius.

Žemės ūkio ministerija taip pat paskelbė Europos Komisijos sprendimą, jog siekiant padidinti pasėlių plotus šiais metais išimties tvarka ūkininkai galės auginti derlių pūdyme, neprarasdami žalinimo išmokų. Toks žingsnis turėtų padėti geriau išnaudoti papildomą žemės ūkio gamybos potencialą.

„Temperatūros svyravimai, krituliai bei ekstremalūs oro ir klimato reiškiniai kasmet daugiau ar mažiau pakenkia derliui ir gerokai sumažina prognozuojamą ekonominę naudą ūkininkams. Šiemet, kai ūkininkai skatinami apsėti kuo didesnius plotus, o dėl išaugusių sąnaudų į derliaus auginimą bus investuojamos gerokai didesnės sumos nei bet kuriais ankstesniais metais, tad jiems itin svarbu užsitikrinti, kad metai nebūtų nuostolingi“, – aiškina D. Juodis.

Įmonė siūlo kviečius, rapsus, rugius, miežius, kvietrugius, avižas, ankštinius augalus, grikius, kukurūzus drausti nuo tokių žalą keliančių veiksnių, kaip kruša, liūtis, audra, žaibavimas, ugnis ar derliaus vagystė.

paseliu draudimas bta

Apsidraudusių daugėja, išmokos auga 

Klimato kaitos keliami iššūkiai jau ne vienus metus kelia išdaigas ūkininkams besniegėmis žiemomis, ilgalaikėmis kaitromis bei sausromis. Laukus vis dažniau niokoja ir liūtys, ir vėtros. Ūkininkai, puikiai suprasdami, kad dėl meteorologinių sąlygų visas jų darbas gali nueiti šuniui ant uodegos, savo verslui apsaugoti gręžiasi į draudikus.

„Augalininkystė yra laikoma viena rizikingiausių ūkinės veiklos šakų. Praėjusiais metais vien per pavasario sėją sudarėme apie 20 proc. daugiau pasėlių draudimo sutarčių nei per visus ankstesnius metus. O ūkininkams skirtos draudimo išmokos ankstesniais metais išmokėtą sumą viršijo beveik penkis kartus. Augančią išmokų sumą lemia ne tik didėjantys draudžiamų pasėlių plotai, bet ir gausiai patiriamos žalos“, – teigia pasėlių draudimo rizikos ekspertas.

Draudimo eksperto teigimu, jau dabar galima užtikrintai teigti, jog ir šiemet pasėlių draudimo sutarčių bus sudaroma kur kas daugiau nei ankstesniais metais, nes kelis kartus išaugus pardavimo pajamoms tiek pat išauga ir rizika prarasti būsimą derlių bei investicijas į jį. Poreikį draustis didina ir pajamų iš hektaro augimo tendencija: šiandien vidutinis derlius suteikia galimybę gauti tiek pajamų, kiek prieš keletą metų buvo galima uždirbti sėkmingai vykdant intensyvų ūkininkavimą.

  Redakcijos nuotrauka 2022.04.11 Susijusios temos - skaitykite: pasėliai; pasėlių draudimas; BTA pasėlių draudimas;

119/7

Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

VDU Agroinovacijų centras – naujos galimybės aukštos kokybės mokslo tyrimams

Lietuvos agrosektorius susiduria su iššūkiais, kurie tiesiogiai atsiliepia jo efektyvumui, tvarumui ir konkurencingumui. Keliami vis aukštesni reikalavimai, nuo didesnio produktyvumo, iki minimalaus išteklių naudojimo i...
2024/05/27

Nuogąstavimai pasitvirtino: Kuršių mariose pastebėtos kritusios žuvys

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Hidrologinių tyrimų skyriaus atliktų hidrologinių matavimų duomenys parodė, kad deguonies koncentracija pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims, pavojingai mažą ribą.
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...
2024/05/27

Akcijos „Saugom lydeką“ rezultatai: 80 šiukščių žvejybos pažeidimų, padaryta žala aplinkai – daugiau nei 41 tūkst. eurų

Per šių metų vasario–balandžio mėnesiais vykusią akciją „Saugom lydeką“ Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė 278 žvejybos pažeidimus, iš jų 80 – šiurkštūs. Iš pažeidėjų ...