Columbus +7,9 °C Debesuota
Antradienis, 22 Bal 2025
Columbus +7,9 °C Debesuota
Antradienis, 22 Bal 2025

freepik.com nuotr.

BNS
 

Patarėjas: santykių su Kinija atstatymas būtų siekiamybė, bet nenusižengsime vertybėms

2025/04/14


Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Marius Česnulevičius sako, kad atstatyti diplomatinius santykius su Kinija būtų siekiamybė, tačiau dėl to Lietuva neišsižadės savo vertybių ir principų.

„Atstatyti normalius diplomatinius santykius (su Kinija – BNS) būtų siekiamybė. Ar mes dėl to turime nusižengti savo principams ir savo vertybėms? Ne, tačiau turi vykti diskusija. Kadangi tai (Kinija – BNS) nėra mūsų priešas, (...) santykius reikia vienaip ar kitaip normalizuoti. Tai Prezidentūra iš tikrųjų pasisako už diplomatinių santykių atnaujinimą, pastatymą jų į tą situaciją, kuri buvo prieš kelis metus – kad mes turėtumėme ambasadorius ir galėtumėm normaliai vykdyti tuos diplomatinius diskusijas, diplomatinius pokalbius“, – žurnalistams pirmadienį sakė M. Česnulevičius.

„Diskusijos vyksta, bet konkretaus plano, kas kada bus padaryta, šiuo metu negaliu jums pristatyti“, – pridūrė jis.

Taip jis kalbėjo Ispanijos premjerui Pedro Sanchezui (Pedru Sančesui) praėjusią savaitę Pekine susitikus su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu), Bendrijai persvarstant savo pasaulinės prekybos santykius, kai dėl balandžio pradžioje rinkas sukrėtusių Jungtinių Valstijų paskelbtų importo muitų kilo sumaištis.

BNS rašė, kad premjeras Gintautas Paluckas teigė, kad būdama vienintele šalimi Europos Sąjungoje (ES), kuri neturi diplomatinių santykių su Kinija, Lietuva „iškrenta iš ES konteksto“.

G. Paluckas tikino, jog jam šis Ispanijos ministro pirmininko vizitas jam klausimų nekelia. Pasak jo, labiau kvestionuotina būtent Lietuvos pozicija, Vilniui su Pekinu neturint „normalių diplomatinių santykių“.

M. Česnulevičius sako, kad Kinijos negalima dėti „į tą pačią lentyną“ su Rusija ir Baltarusija.

„Jeigu mes kalbėtumėme, kad grėsmę kelia Rusija, Baltarusija, Kinija, tai Rusija šiuo metu būtų daugiau apibrėžiama kaip priešas. Kinija galbūt kaip priešininkas, konkurentas. Skiriasi mūsų požiūris į žmones, į žmonių laisvę, yra iš tikrųjų daug nesutapimų, mes nesitapatiname, tačiau tos egzistencinės grėsmės Kinija mums nekelia“, – žurnalistams sakė M. Čersnulevičius.

„Mes į tą pačią lentyną Kinijos ir Rusijos su Baltarusija nededame, tai du skirtingi grėsmių pobūdžiai“, – pridūrė jis.

Naujasis Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Remigijus Bridikis žurnalistams teigė, kad žvalgyba niekaip nevertina diskusijų apie galimą diplomatinių santykių su Pekinu atnaujinimą.

„Tai yra politiniai sprendimai, politinės siekiai, politiniai siekiai. Mum tiesiog reikia dirbt ir ir toliau įspėti apie grėsmes, su kuriomis mes susiduriame ir kurias mes matome“, – sakė R. Bridikis.

Saugumo departamentas ne vienerius metus grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime Kiniją įvardijo kaip grėsmę.

„Žinoma, jos išliks“, – paklaustos, ar grėsmė iš Pekino nemažėja, atsakė VSD vadas.

Reaguodamas į Ispanijos premjero vizitą Pekine, prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę sakė, jog santykiuose su Kinija yra reikalinga bendra ES pozicija, dvišalės derybos tam nepadeda.

 

Autorius Vilmantas Venckūnas

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Dalintis