Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirti nugaišusių vištų mėginių rezultatai gegužės 27 d. patvirtino paukščių gripo virusą. Įtarimo dieną VMVT inspektoriams atvykus į vietą, ūkyje iš viso buvo rasta: 70 vištų dedeklių, 9 žąsys, 35 žąsiukai ir 2 antys.
„Atvykę į ūkį pamatėme, kad vištos laikomos uždarytos, kiti paukščiai atskirti. Tačiau teritorijoje net trys atviri vandens telkiniai, kurių vieno pakrantėje matėme pabaidytas kylančias laukines antis. Ūkininkas naminius vandens paukščius lesina reguliariai paberdamas lesalus šalia aptverto tvenkinio, tačiau prie lesalų pertekliaus dažnai atskrenda laukiniai paukščiai ir juos sulesa. Manome, kad užkrato pernešimo priežastis galėjo būti ūkio šeimininko judėjimas po teritoriją iš vienos paukščių laikymo vietos jis vaikščiojo į kitas, lesino paukščius. Tokiu būdu užkratas galėjo būti lengvai perneštas per aprangą, ūkio apyvokos daiktus ar nedezinfekuotą avalynę. Taip pat žinoma, kad ūkininkas jau anksčiau pastebėjo neįprastą gaišimą, tačiau delsė pranešti ir tik pastebėjęs didelį gaišimą informavo VMVT. Nuolat primename ūkininkams: geriau kelis kartus patikrinti įtarimus, negu delsti ir leisti ligai plisti. Todėl dar kartą raginame – nedelskite ir pastebėję naminių paukščių apatiškumą, bet kokį pakitusį paukščių elgesį ar gaišimą iškart praneškite veterinarijos specialistams“, – įvykį komentavo Vilija Grigaliūnienė, VMVT Priežiūros departamento vyriausioji valstybinė veterinarijos gydytoja.
Kaišiadorių rajone paukščių gripo židinys naminių paukščių laikymo vietoje likviduotas. Ūkis, kuriame nustatytas užkratas, yra izoliuotas. Vietoje dirbantys VMVT inspektoriai tęsia epizootinį tyrimą – siekiama nustatyti, kaip ir iš kur galėjo patekti liga.
Gegužės 27 d. atlikus pirminę ūkio dezinfekciją, po 24 valandų vykdomas papildomas viso ūkio valymas ir jame esančio inventoriaus dezinfekcija. Visi ūkyje likę gyvi paukščiai (70 vištų dedeklių, 44 žąsys, įskaitant jauniklius, ir 2 antys) dar vakar buvo saugiai nugaišinti ir sunaikinti ūkio teritorijoje.
„Šiuo metu inspektoriai tikrina visus aplinkinius paukščių ūkius, bus apžiūrimi ūkiuose laikomi paukščiai, papildomai imami mėginiai. Dabar svarbiausias mūsų tikslas – įsitikinti, kad užkratas neišplito, ir užkirsti tam kelią. Situacija nuolat stebima ir vertinama, o nustačius naujų rizikų, bus imamasi būtinų priemonių ir apie tai informuojama. Raginame paukščių augintojus atsakingai vertinti situaciją savo ūkyje. Paukščių gripo virusas gali patekti į jūsų paukščių pulką net per jūsų pačių avalynę, todėl svarbu maksimaliai apriboti visus kelius ir galimybes užkratui patekti į ūkį iš išorės“, – teigia VMVT Kauno apygardos priežiūros skyriaus vedėja Daiva Švelnienė.
VMVT Kauno apygardos priežiūros skyriaus komanda kartu su Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija taip pat inicijuoja susitikimą su vietos ūkininkais, vidutinio dydžio ūkių paukščių augintojais, seniūnais ir seniūnaičiais. Susitikimo tikslas – aptarti esamą padėtį, atsakyti į ūkininkams kylančius klausimus bei sustiprinti bendradarbiavimą įgyvendinant biosaugos reikalavimus.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), bendradarbiaudamas su VMVT, vertina rizikas žmonių sveikatai – kontaktą su paukščiais turėję asmenys identifikuoti ir stebimi.
Paukščių gripo virusas šiemet balandžio mėnesį buvo aptiktas ir gamtoje – jis patvirtintas gulbėms Kaune, Neries pakrantėje. Rizika virusui paplisti ir patekti į paukščių laikymo vietas išlieka aktuali visoje Lietuvos teritorijoje.
VMVT gyventojus ragina vengti lankytis laukinių paukščių būriavimosi vietose, ypač prie vandens telkinių, nes virusas per neatsargumą gali būti perneštas į ūkius ar perduotas naminiams paukščiams bei kitiems gyvūnams.
Šiuo metu, vis dar vykstant aktyviai lauko prekybai viščiukais, ančiukais, kalakučiukais ir kitų naminių paukščių jaunikliais, išauga pavojus virusui išplisti. Užsikrėtę paukščiai gali būti pervežami iš vienos vietos į kitą, o paukščių jaunikliai yra ypač jautrūs infekcijoms.
Turgavietėse ir kitose prekybos vietose, kur į vieną vietą suvežami paukščiai iš skirtingų ūkių, sudaromos palankios sąlygos virusui sparčiai plisti. Todėl VMVT ragina prekiautojus nuolat tikrinti ir stebėti paukščių sveikatą. Ūkininkai bei paukščių augintojai, įsigydami naujus paukščius, turėtų būti ypač atsargūs ir griežtai laikytis biosaugos reikalavimų.
Naminiai paukščiai turi būti perkami tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų. Prekiauti gyvais paukščiais leidžiama tik asmenims ir paukštininkystės ūkiams, turintiems tam reikalingus leidimus.
Svarbiausi biosaugos reikalavimai paukščių augintojams:
Pastebėjus paukščių sveikatos sutrikimus ar nugaišusius naminius, laukinius paukščius, kuo skubiau apie tai informuoti VMVT telefonais: 1879 arba +370 5 242 0108, arba užpildant anketą VMVT interneto svetainėje.
VMVT informacija