Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Per metus beveik 10 000 žemės naudojimo patikrinimų

2023/01/18


2022 metais Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) atliko 9 818 žemės naudojimo valstybinės kontrolės patikrinimų visoje Lietuvoje, iš kurių – 2 989 patikrinimai atlikti pagal gautus asmenų pranešimus ar skundus.

Kokių pažeidimų daugiausia?

Iš viso nustatyti 4 588 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai: 3 085 valstybinės ir privačios žemės užėmimo / savavališko naudojimo atvejai; 1 307 žemės naudojimo apleidimo atvejai; 76 žemės sklypų naudojimo ne pagal nustatytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį (būdą), trukdymo žemės naudotojui naudoti žemę pagal nustatytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį (būdą) atvejai; 17 priemonių nesiėmimo, skirtų sunaikintiems ar sugadintiems riboženkliams atkurti, atvejų; 2 derlingojo dirvožemio sluoksnio išsaugojimo atliekant žemės kasimo darbus taisyklių pažeidimo atvejai; 1 privalomų dirvožemio apsaugos priemonių nevykdymo atvejis.

„2022 metais ypatingą dėmesį skyrėme savavališko žemės užėmimo (naudojimo) patikrinimams ir apleistų žemės sklypų patikrai“, – sako NŽT vadovas Saulius Mocevičius.

Tarnybos vadovo teigimu, žemės naudojimo valstybine kontrole siekiama užtikrinti tinkamą valstybės ir kitų asmenų teisėtų interesų įgyvendinimą, o ne skirti kuo daugiau baudų.

Pastebi teigiamų poslinkių

„Įvairiomis prevencinėmis priemonėmis raginame asmenis patiems susitvarkyti, pašalinti galimus pažeidimus nelaukiant mūsų darbuotojų atvykimo.

Džiugu, kad pastaraisiais metais pastebime daugiau teigiamų žmonių mąstymo, požiūrio ir elgesio pokyčių. Visų pirma, dingsta ilgus metus buvusi gaji nuostata, kad valstybinė žemė yra „niekieno“ ir joje galima daryti ką nori.

Taip pat žmonės jau daug atsakingiau žiūri ir į savo žemės tvarkymą – abejodami dėl kokių nors savo planuojamų veiksmų (statybų, želdinių įveisimo ir pan.) daug dažniau konsultuojasi su mūsų specialistais, kad ateityje nepridaryti sau bereikalingų problemų, nes už pažeidimą galima gauti administracinę nuobaudą, tačiau pažeidimą juk vis tiek teks pašalinti. Taigi sąmoningai daryti pažeidimų tiesiog neapsimoka“, – atkreipia dėmesį S.  Mocevičius. 

Pirmiausia – žodinis įspėjimas

S. Mocevičius palankiai vertina nuo 2022 m. liepos 1 d. įsigaliojusias Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, suteikiančias NŽT teisę tam tikrais atvejais nepradėti administracinių nusižengimų teisenos procedūrų, o vietoj jų asmenims skirti žodinę pastabą.

„Vis dėlto, nepaisant to, kad asmenims yra skirta žodinė pastaba, nustatytus pažeidimus privaloma pašalinti. Aptikę, kad pažeidimai nepašalinti, antrą kartą žodinės pastabos skirti negalime ir privalome pradėti administracinių nusižengimų teiseną.

Dauguma asmenų įspėti, paraginti pašalina pažeidimus, tačiau yra ir piktybiškai nesitvarkančių, tad jų atžvilgiu, deja,  privalome imtis kraštutinių priemonių“, – pažymi NŽT vadovas.

2022 m. iš viso už žemės naudojimo tvarkos pažeidimus skirta 44 367 eurai baudų.

Parengė interaktyvią ataskaitą

Išsami informacija apie 2022 m. atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pateikiama interaktyvioje Žemės naudojimo valstybinės kontrolės ataskaitoje.

„Interaktyvioje ataskaitoje pateikiame ne tik šios veiklos rezultatus, bet ir duomenų analizę, skaitmeninius patikrinimų ir pažeidimų žemėlapius. Taip pat vaizdinę medžiagą apie tinkamą žemės naudojimą“, – sako NŽT Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovas Virgis Valentukevičius.

Pasak V. Valentukevičiaus, nuo 2021 m. pradėtos naudoti šiuolaikinės patikrinimų planavimo priemonės duoda teigiamų rezultatų. Modernios GIS priemonės leidžia tiksliai identifikuoti rizikingiausius žemės sklypus (plotus), kuriuos būtina patikrinti, žemės naudojimo valstybinė kontrolė yra efektyvesnė.

NŽT Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovas pastebi, kad žmonės daug aktyviau praneša NŽT apie pastebėtus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus. Nuo 2021 m. rudens veikia atskira Žemės naudojimo valstybinės kontrolės interneto svetainė, pritaikyta ir mobiliesiems įrenginiams, kurioje galima paprastai ir patogiu būdu pranešti apie pastebėtus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus.

 

NŽT pranešimas

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...