„Pienininkystės ateitis – modernios fermos, išmaniosios technologijos ir įdarbintas intelektas, – sako Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Skuodo skyriaus vadovas ir agroverslo ekspertas Kazimieras Jucevičius, – bet kokio dydžio ūkis bus pelningas, jei pieninės veislės galvijai bus parinktos genetikos, kontroliuojamo produktyvumo, ūkininkas rūpinsis jų gerove. Kitaip sakant – dirbs ne šakėmis, o galva.“
„Pieno ūkyje reikia dirbti ne šakėmis, o galva“, – įsitikinęs LŪS Skuodo sk. vadovas Kazimieras Jucevičius.Skuodo rajonas – buvusi kuršių žemė, seniausią Lietuvos gyvenvietę liudijantis Apuolės piliakalnis, Šauklių riedulynas, prieš 14 tūkst. metų ledynų atvilktas Barstyčių akmuo, didžiausias šalyje. Juokaujama, kad pagal istorinį amžių Vilnius, palyginti su Skuodu, tėra provincija.
Palankiausia – pienininkystė
„Rajone turime apie 10 tūkst. melžiamų karvių, nors dėl laukų struktūros galėtume išmaitinti dešimteriopai daugiau, – „Ūkininko patarėjui“ kalba K. Jucevičius, – tačiau ne visada įvertiname savo jėgas, o ir ateities strategiją paliekame diktuoti kitiems, dažnai nė neišmanantiems agroverslo specifikos. Iš šalies pažvelgus, ūkininkams vis dar dingojasi „rusiškas biznis“ – apiplėšti degtinės parduotuvę, grobį parduoti, o gautus pinigus pragerti. Panašiai elgėmės su paramos pieno ūkiams lėšomis. Gavome su palinkėjimu įsigyti šaldytuvus, modernizuoti fermas, o prisipirkome akėčių ir traktorių. Ar ne per anksti ėmėme atsisakyti pieno ūkių? Praėjusią vasarą parduotuvės pieno litro kainoje ūkininkui tekdavo 27 proc., prekybininkui – 39 proc. Šandien santykis pasikeitė. Pieno gamintojui tenka 30,7 proc., prekybininkui – 31,8 proc. Pienininkystės mažėjimo tendencijos liudija, kad pieno žaliava ateityje bus paklausi.“ Pasak K. Jucevičiaus, remiantis ŽŪM informacija, per praėjusius 10 mėnesių šalyje pieną perdirbti pardavė 14 312 ūkių. Pagal amžių ūkių šeimininkai pasiskirstę taip: 49,8 proc. – nuo 41 iki 60 metų amžiaus, 41,1 proc. – vyresni nei 60 metų, 8,4 proc. – iki 40 metų. Pagal ūkių dydį situacija tokia: laikantieji nuo 1 iki 5 karvių – 7,8 proc. ūkių, nuo 6 iki 14 karvių – 9,9 proc., 15 ir daugiau karvių – 82,3 proc. ūkių.
LŪS Skuodo sk. vadovas K. Jucevičius per pastaruosius dešimtmečius pienininkystės ir galvijų veislininkystės patirties sėmėsi net šešiose pasaulio valstybėse, ir nūnai palaiko ryšius su užsienio ūkininkais, galvijų genetikos specialistais. „Pienininkystė – sparčiausiai kintantis, intensyviausiai modernizuojamas verslas, – sako K. Jucevičius, – pienas – universaliausias, pigiausias ir arčiausiai žmogaus esantis maisto šaltinis. Alternatyvos jam nėra. Pasaulis tą supranta, pieno perdirbėjai tuo suinteresuoti, tik dažnas mūsų ūkininkas ieško savų amerikų, kur viskas tarsi už ačiū.“
Ūkininkavimas – likimas ar verslas?
Dalyvaudamas rajone ir šalyje vykstančiose agrosektoriaus atstovų diskusijose K. Jucevičius pasigenda ūkininkų kartų motyvacijos perduoti ir priimti verslą. Senieji žemdirbiai pieno ūkį suprato kaip likimą, pajamos ir jų investavimas tebuvo dešimtaeilis dalykas. Dešimties karvių šeimininkas samdė keletą melžėjų, šėriką, kiemo pašiūrėje laikė 3–4 „paraminius“ traktorius, nors darbui naudojo seną „belarusą“. Pieno gamybos kaštų negalėjo padengti žaliavos kaina, nes tai buvo tiesiog nesuderinama. Beje, ir tikrosios pieno kainos ūkininkas dažniausiai nežinojo.
„Dešimtmečius žemdirbių savivalda šaukia, kad kainos už pieną yra diskriminuojančios, verčia ūkininką mesti pienininkystę, bet niekas jo nemokė skaičiuoti pieno savikainos ir ieškoti galimybių ją mažinti, – pastebi K. Jucevičius, – Vakarų Europos šalyse ar JAV pagrindinis ūkininko dėmesys skiriamas galvijų genetikai, taip modeliuojant karvių sveikatingumą, produktyvumą, pieno sudėtį, netgi pašarų virškinamumą ir galvijo išskiriamų dujų kiekį. Kitas svarbus dalykas – sutartis su pieno perdirbėju dėl jam reikalingos pieno sudėties. Pavyzdžiui, olandų ūkininkas už 90 holšteinų fermoje pagaminto pieno kilogramą gauna 64 ct, už pagaminto 120 džersių fermoje – 87 ct. Abiejose fermose karves melžia, pašarus dalija, mėšlą šalina robotai, dirba tik vienas žmogus.“
Atsakymų reikia ieškoti patiems
Susijusios temos – skaitykite: melžiamos karvės, Kazimieras Jucevičius, pieno litro kaina, modernizuoti fermas