Columbus +11,9 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 17 Bal 2025
Columbus +11,9 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 17 Bal 2025

Prieš „šeimos ūkio mokestį“ kyla britų ūkininkai

2025/02/01


Britų ūkininkai siekia sustabdyti vadinamąjį FFT įstatymą („Family Farm Tax“ – šeimos ūkio mokestis): vasario ir kovo mėnesiais Londone planuojama surengti dar dvi demonstracijas. Tuo metu ūkininkai su valdžia net nesutaria, ką konkrečiai šis mokestis paveiks.

Rengiamas protestas

Jungtinės Karalystės (JK) Nacionalinė ūkininkų sąjunga (NFU) savo valdyboje sausio 28 d. didžiule balsų dauguma nubalsavo už tai, kad vasario mėnesį Londone surengtų protesto kampaniją, kurios tikslas – sustabdyti FFT, t. y. šeimos ūkio mokestį.

Sąjunga taip pat pritarė ir mitingui, kurį sostinėje kovo mėnesį pasiūlė grupė ūkininkų.

Ši kampanija būtų paskutinė NFU pastangų dalis, skirta akcentuoti paveldimo turto mokesčio šeimų ūkiuose poveikį JK maisto gamybai.

Paskutinis renginys sutaps su kasmetine NFU konferencija, kuri šiais metais vyks Londone.

NFU taryba taip pat sutiko, kad organizacija turėtų paremti siūlomą mitingą Londone kovo mėnesį. Jei jis įvyks, taryba pareiškė, kad skatins sąjungos narius dalyvauti ir padės renginio organizatoriams, naudodama visą disponuojamą NFU komunikacijos galią.

Kas teisus?

JK leiboristų vyriausybė dar praėjusių metų rudenį paskelbė apie plačias mokesčių kodekso reformas, dėl kurių britų ūkininkai turės mokėti paveldėjimo mokestį. Šie pasiūlymai, kritikų praminti „šeimos ūkio mokesčiu“, sulaukė didžiulio žemės ūkio darbuotojų pasipriešinimo.

Daugelis JK ūkininkų perspėja, kad 20 procentų „mirties mokestis“ tiesiog pašalintų iš žemės ūkio verslo mažus ir vidutinius ūkius.

Vyriausybė teigia, esą jos mokestis taikomas tik nedaugeliui labai turtingų žemės savininkų ir kad papildomi mokesčiai „apsaugos mažus šeimos ūkius“. Taigi, kas yra ūkio mokestis ir kas teisus?

Kam skirtas mokestis?

Pagal JK mokesčių taisykles ūkininkai turi teisę į atleidimą nuo paveldėjimo mokesčio, kai turtas perduodamas dėl savininko mirties. 2021–2022 m. 1 730 ūkių pareikalavo šios lengvatos, o dėl atleidimo nuo paveldėjimo mokesčio iš viso biudžetas nesurinko 550 mln. svarų sterlingų. Tačiau dabar tai turėtų pasikeisti, nes vyriausybė, formuodama šių metų biudžetą, paskelbė didelius apribojimus lengvatoms.

Nepriklausoma ekonomikos ekspertų grupė – Fiskalinių studijų institutas, šiuos pokyčius apibendrino taip: nuo 2026 m. balandžio mėnesio bus ribojamos lengvatos verslui ir žemės ūkiui. Bus taikoma 100 procentų paveldėjimo mokesčių lengvata pirmajam 1 milijonui svarų sterlingų jungtinio verslo ir žemės ūkio turtui ir 50 procentų lengvata turto sumoms, viršijančioms 1 milijoną svarų. Visoms turimoms akcijoms bus taikoma tik 50 procentų lengvata, t. y. joms netaikoma minėta 1 milijono svarų sterlingų 100 procentų lengvata.

Ką tai paveiks?

Nesutariama, kiek ūkininkų paveiks paveldimo turto mokesčio lengvatos pakeitimai. JK vyriausybė teigia, kad didžiajai daugumai dabartinių lengvatos gavėjų naujosios taisyklės įtakos neturės. Valdžios atstovas spaudai paskelbė: „Tikimasi, kad šios reformos nepaveiks beveik trijų ketvirtadalių ūkių, pretenduojančių į šių metų lengvatas žemės ūkio nuosavybei, ir daugumai ūkių, pretenduojančių į lengvatas verslo nuosavybei 2026–2027 m.“

Tačiau Nacionalinė ūkininkų sąjunga teigia visiškai priešingai. Sąjunga teigia, kad tik 25 procentai ūkininkų bus atleisti nuo mokesčio, o 75 procentai turės jį mokėti. NFU atliktoje naujos tvarkos poveikio analizėje nustatyta, kad 75 procentai komercinių šeimos ūkių turtas viršys 1 mln. svarų sterlingų ribą, o ne 27 proc., kaip mano valdžia.

O NFU prezidentas Tomas Bradshaw perspėjo, kad dėl naujų mokesčių daugelis ūkių tiesiog gali žlugti: „Dėl šio pakeitimo ūkininkai bus priversti parduoti dalį arba visas savo ūkio įmones, kad sumokėtų didžiules mokesčių sąskaitas, o pensijoms reikės papildomų išlaidų. Visa tai sukelia papildomų išlaidų maisto gamybos įmonėms... Nematau scenarijaus, kad maisto kainos neaugtų tuo metu, kai visuomenei jau smogė pragyvenimo išlaidų krizė“.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis