Dėl nesubalansuotos dabartinės tręšimo praktikos daromos žalos aplinkai kylančio susirūpinimo mokslininkai intensyviai ieško būdų optimizuoti augalų ir mikroorganizmų mitybos sąveiką tvaresnėms žemės ūkio sistemoms. Vienas iš spendimų – mikrobiologiniai biostimuliatoriai, kurie yra naudingi dėl gebėjimo skatinti augalų augimą, palaikyti produktyvumą ir slopinti augalų ligas, taip pat – atitinka agroekologinius principus.
Norint išvengti augalininkystės produkcijos nuostolių ir optimizuoti augalų produktyvumą, biostimuliatoriai vis dažniau integruojami į gamybos sistemas. Tinkamai naudojami biostimuliatoriai tiesiogiai didina augalų atsparumą abiotiniams ir biotiniams stresams, dėl kurių poveikio augalas sunaudoja daug maisto medžiagų tam, kad išgyventų, taip netekdamas produktyvumo. Šie produktai skiriasi nuo tradicinių azoto, fosforo ir kalio trąšų, jų formulėje gali būti įvairių mikroorganizmų ir maistinių medžiagų, tokių kaip huminės rūgštys, jūros dumblių ekstraktai, vitaminai, aminorūgštys, fenoliai ar kitos cheminės medžiagos. Mikrobiologiniai biostimuliatoriai yra natūralūs ir gali būti naudojami sėkloms, augalams ir dirvožemiui, jie teigiamai veikia augalų augimą nepažeisdami dirvožemio savybių. Biostimuliatoriai gali veikti augalų produktyvumą tiesiogiai ir netiesiogiai per dirvožemį ar mikrobiomą.
„Bioenergy LT“ mokslininkų patobulinto augalų mikrobinio biostimuliatoriaus „Bactoforce“ sudėtyje esančios Bacillus mojavensis bakterijos išskiria aktyvias medžiagas, skatinančias rizosferos bakterijų bioplėvelės susidarymą, ir sustiprina naudingą augalų šaknų mikrobų kolonizaciją, taip pat skatina augalų augimą ir apsauginių baltymų gamybą. Šie mikroorganizmai pasižymi antifungicidiniu poveikiu ir slopina labai platų spektrą patogenų. Pirmasis žiemkenčių purškimas rekomenduojamas pavasarį, kad būtų paskatintas šaknų augimas ir užtikrinta efektyvi apsauga prieš kai kuriuos augalų ligų sukėlėjus, pvz., Cladosporium, Fusarium, Verticillium, Microdochium, Alternaria, Botrytis, Rhizoctonia ir kitus grybinius patogenus. Biostimuliatorius „Bactoforce“ tinka ne tik javams, bet ir rapsams, kukurūzams, saulėgrąžoms, cukriniams runkeliams, daržovėms, vaismedžiams ir vaiskrūmiams, uogoms. Produkto sudėtyje esančių mikroorganizmų yra sporose, todėl jie atsparūs aplinkos veiksniams, o jų panaudojimas nesudėtingas.
Intensyviuose ūkiuose augintojai neapsiriboja vienkartiniu augalų apsaugos priemonių panaudojimu. Tokiais pačiais principais vadovaujantis turėtų būti naudojami ir biologiniai produktai, nes augalams augant keičiasi jų fiziologija, tam tikruose tarpsniuose augalai tampa jautresni stresui, kurio pasekmė – augalų ligos. Ištirta, kad „Bactoforce“ esantys mikroorganizmai didina augalų atsparumą ligoms, skatina maisto medžiagų įsisavinimą ir reguliuoja augalo medžiagų apykaitą visais augimo tarpsniais, tai reiškia, kad didėjant fotosintezės produktyvumui į šaknis paduodama daugiau medžiagų. Augalo šaknų išskyros stipriai veikia bakterijų gyvybingumą, o aktyvios mikrobų bendruomenės sintetina fitohormonus (auksiną, etileną ir citokininą) ir organinius junginius, kurie ne tik prisideda prie augalų mitybos elementų prieinamumo, bet ir stimuliuoja augalų vystymąsi bei atsparumą neigiamiems aplinkos veiksniams ir patogenams. Naujausiais tyrimais nustatyta, kad aktyvuoti dirvožemio mikroorganizmai išskiria medžiagas, slopinančias augalų patogenų plitimą ir skatinančias augalų augimą tiesioginiais ir netiesioginiais būdais.
Išpurškus „Bactoforce“ ant lapų, didinamas augalų gebėjimas prisitaikyti prie streso, beje, tai leidžia sumažinti dėl streso atsiradusį augimo slopinimą. Aktyvuoti mikroorganizmai ant lapų ir dirvos paviršiuje neleidžia patogenams plisti ir sintetinti mikotoksinų, sukeliančių pažeidimus. Įprastos cheminės augalų apsaugos priemonės paprastai naudojamos pastebėjus požymius ant lapų, tačiau augintojams labai svarbu dar prieš tai stiprinti augalų imuninę sistemą, didinti atsparumą ligoms ir užkirsti kelią jų plitimui. Reikia sudaryti kuo palankesnes sąlygas geriesiems mikroorganizmams slopinti patogenus jiems įprastoje aplinkoje, įnešant mikroorganizmų, galinčių pažadinti dirvoje snūduriuojančią gerųjų mikroorganizmų populiaciją. Taip bus užtikrintas augalų atsparumas ir produktyvumas, gautas geresnės kokybės derlius, taupomi ištekliai ir saugoma aplinka, kurioje gyvename.
Daugiau informacijos: https://www.bioenergy.lt/product/bactoforce/
Užsakymo Nr. 66/7