Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Rusija paskelbė bananų karą Ekvadorui

2024/02/09


Įsibėgėjus sausiui tarp Rusijos ir Ekvadoro kilo įtampa. Po to, kai Ekvadoro šalies prezidentas Danielis Noboa pareiškė, kad Ekvadoras perduos Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV) dalį senos Rusijoje pagamintos karinės technikos mainais į naują amerikietišką, Rusija nusprendė atkeršyti savu stiliumi – uždraudė į šalį įvežti bananus iš Ekvadoro. Kas nukentės labiau – eksportuotojas ar Rusijos vartotojai?  

Bananai rusams – pigiausi vaisiai

Ekvadoras yra didžiausias bananų eksportuotojas pasaulyje, po jo rikiuojasi Filipinai, Kosta Rika ir Kolumbija. Rusija Ekvadorui yra pagrindinė bananų rinka, gerokai lenkianti antrą pagal dydį pirkėją – JAV. Tačiau skirtingai nei dauguma kitų stambių importuotojų, Rusija nėra diversifikavusi bananų importo šaltinių ir beveik 96 proc. atkeliauja iš Ekvadoro. Tuo tarpu ši Pietų Amerikos šalis bananus eksportuoja į daugybę pasaulio šalių.

„EastFruit“ analitikų teigimu, bananai šiuo metu yra pigiausi vaisiai Rusijos parduotuvėse. Pavyzdžiui, Maskvos prekybos centruose kilogramą jų galima nusipirkti vidutiniškai už 120–130 rublių, tai yra apie 1,3–1,4 JAV dolerių, o kilogramas obuolių kainuoja vidutiniškai 20 rublių arba 22 JAV centais brangiau. Skaičiuojama, kad per metus rusai suvalgo apie 1,5 mln. t bananų arba kiekvienam žmogui tenka po daugiau nei 10 kg.

Pyktį pakurstė susitarimas dėl ginkluotės

Įtampą, kurią tarp prekybinių partnerių išprovokavo Ekvadoro ir JAV mainai ginklais, komentuoja pasaulio naujienų agentūros ir žiniasklaidos priemonės. Ekvadoro prezidentas rusišką įrangą pavadino „metalo laužu“, netinkamu naudoti kovai su šalį terorizuojančiomis narkotikų gaujomis. Tuo tarpu Rusijos informacinė agentūra TASS savo pranešime citavo Užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos žodžius, kad Ekvadoro prezidento sprendimas yra neapgalvotas ir priimtas „spaudžiant suinteresuotiems asmenims iš užsienio“.

Pabrėžiama ir tai, kad Rusijos federalinė karinio-techninio bendradarbiavimo tarnybos nurodo, jog Rusijos ir Ekvadoro vyriausybių karinio bendradarbiavimo sutartis neleidžia perduoti karinės produkcijos trečiajai šaliai be išankstinio raštiško Maskvos sutikimo.

Peršasi mintis, kad rusiška karinė technika vėliau gali būti perduota Ukrainai kovoti su ja užpuolusia Rusija.

Netrukus po to, kai pasklido žinia apie JAV ir Ekvadoro mainus, kurių metu Pietų Amerikos šalis gaus naujos amerikietiškos karinės įrangos už 200 mln. JAV dolerių, Rusijos žemės ūkio priežiūros institucija „Rosselchoznadzor“ pareiškė bananų siuntoje aptikusi karantininį kenkėją – polifaginę kuprotąją musę. Institucija pareikalavo, kad nuo vasario 5 d. importas būtų nutrauktas.

Atsikirsdama į išpuolį, Ekvadoro maisto saugos agentūra pranešė, kad vabzdžių buvo rasta vos 0,3 proc. bananų siuntų į Rusiją ir tai nekelia pavojaus.

Ekspertų nuomone, uždraudus įvežti ekvadorietiškus bananus, pereiti prie kitų tiekėjų bus sunku ir brangu tiek trumpuoju, tiek vidutiniu laikotarpiu, tai gali drastiškai pakelti šių vaisių kainą. Pasak „EastFruit“ analitikų, konservatyviausiais skaičiavimais, bananų kaina mažmeninėje Rusijos prekyboje gali brangti trečdaliu.

Suprantama, Ekvadoras taip pat patirs nuostolių, tačiau gerokai mažesnių, nes šalis vaisius eksportuoja į kitas pasaulio šalis. Ekvadoro pardavimai 2022 m. siekė apie 3,5 mlrd. JAV dolerių, maždaug penktadalis šių metinių pardavimų tenka Rusijai.

Vis tik antradienį „Rosselchoznadzor“ pranešė apie priimtą sprendimą pirkti bananus iš Indijos ir ketinimus didinti jų importą.

Kirto ir gvazdikų importui

Jau kitą dieną po bananų boikoto, Rusija paskelbė užverianti rinką ir skintiems gvazdikams. Oficialų raštą šią savaitę iš „Rosselchoznadzor“ gavo ir Lietuvos valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT). Jame informuojama apie draudimą nuo vasario 9 d. į Rusiją įvežti skintus Ekvadoro kilmės gvazdikus.

Atsižvelgdama į šį raštą ir vadovaudamasi Fitosanitarinio eksporto, fitosanitarinio reeksporto ir išankstinio eksporto sertifikatų išdavimo tvarkos aprašo 16.1 papunkčiu, tarnyba prašymų išduoti fitosanitarinius sertifikatus Ekvadoro kilmės skintų gvazdikų siuntoms į Rusijos Federaciją nuo vasario 9 d. nenagrinės, informuoja VAT. Jie šioms gėlėms bus išduodami tik tada, kai Rusijos federalinė veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba informuos VAT apie draudimo įvežti panaikinimą.

Lietuva ne vienintelė gavo tokį Rusijos tarnybos raštą. Jie pasiekė ir atitinkamas Olandijos, Vokietijos, Latvijos institucijas. Kaip priežastis nurodoma, kad Ekvadoro skintų gvazdikų siuntose aptiktas vabzdys Frankliniella occidentalis, galintis pakenkti 244 augalų rūšims iš 62 šeimų, įskaitant vaisius ir daržoves. „Rosselchoznadzor“ perspėja, kad jeigu šalys ir toliau tieks Rusijai užkrėstas Ekvadoro kilmės gėles, apribojančias priemones įves ir kitų rūšių gėlėms.

Įdomu tai, kad draudimas įvežti skintus gvazdikus įsigalios likus vos kelioms dienoms iki ne tik Europoje, bet ir Rusijoje labai populiarios šv. Valentino dienos. Kokioms dar prekėms iš Ekvadoro bus uždarytos Rusijos rinkos durys?!

 

ŪP portalo ir VAT informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...