Columbus +22,6 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Bal 2025
Columbus +22,6 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Bal 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

BNS
 

Seimo komitetas: būtina greitai išplėsti domestikuotų gyvūnų sąrašą

2025/04/17


Aplinkos ministerijai įspėjant, kad parlamentarų siekis vadinamaisiais domestikuotais gyvūnais laikyti tuos, kurių kelios kartos veisiamos nelaisvėje, sulauks Briuselio priekaištų, Kaimo reikalų komitetas nenusiteikęs nusileisti ir reikalauja, kad ministerija per porą mėnesių atnaujintų tokių gyvūnų sąrašą. 

„Nutarta (...) iki birželio 15-osios parengti ir pateikti komitetui“, – trečiadienį teigė jo vadovas Kęstutis Mažeika.

Ministerija siūlė tai padaryti iki kitų metų liepos.

Pasak K. Mažeikos, tuomet bus toliau svarstomos grupės parlamentarų pataisos dėl gyvūnų pripažinimo domestikuotais sąlygų. Posėdis vyktų su parlamentiniu Aplinkos apsaugos komitetu. 

Ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius sako, kad prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašo plėtimas gali pakenkti.  

„Problemą reikia spręsti, bet įžvelgiame pavojų, kad pasiūlytas sprendimo būdas, kai nuo penktos kartos nelaisvėje laikyti gyvūnai būtų pripažįstami naminiais, gali mus įstumti į pavojingą Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės pažeidimo situaciją“, – komitete teigė A. Klimavičius.  

„Taip greitai neįvyksta pokyčiai, paukščius ar didžiuosius plėšrūnus, pavyzdžiui, katininius, tarkime, palaikius penkias kartas nelaisvėje“, – pridūrė jis.   

Pasak jo, prijaukintas gyvūnas gali būti ir per vieną kartą, bet jis nebus domestikuotas – tam, A. Klimavičiaus teigimu, reikia ilgesnio laiko. 

Ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyriausioji specialistė Laura Janulaitienė sakė, kad  išplėtus domestikuotų gyvūnų sąrašą, augintojams nebereikėtų rūpintis leidimais juos laikyti nelaisvėje, įrengti reikalavimus atitinkančias vietas.

„Kad laikytojams būtų aiškiau, koks gyvūnas yra domestikuotas, o kuris laukinis. Ir galėtų (gyventojai – BNS) planuotis gyvūno laikymą ir veisimą ir išvengtų nepamatuotų išlaidų“, – komitete teigė ji.   

Pasak jos, dabar yra labai nedidelis domestikuotų gyvūnų sąrašas, pavyzdžiui, į jį neįtraukti danieliai: „Tai yra laukinė gyvūnų rūšis“.   

BNS rašė, kad 2023 metais daugiausia buvo prašoma leidimų laikyti danielius ir tauriuosius elnius (83 proc. leidimų).  

„Bet jis (danielius – BNS) kad ir aptvertas, jis ateina prie žmogaus ir ima iš jo rankų maitintis. Taip, jis prijaukintas jau, bet sąrašais atitveriame“, – priekaištavo liberalas Viktoras Pranckietis 

„Nusižengsime europiniams kažkokiems dokumentams... Nusiženkime. Kas tokio, kad parašysime kitaip, nei galvoja Europa, gal tegu jie pradeda galvoti kitaip. O galvokime, kad mes galvojame teisingai. Ir jie turi pradėti galvoti kitaip“, – siūlė jis. 

Aplinkos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė sako, kad norint oficialiai patvirtinti, kad laukinis gyvūnas gali būti pripažintas naminiu, reikia nustatyti, kurios jis kartos. 

„Kiekvienam gyvūnui reikėtų daryti DNR tyrimus, kurie yra labai brangūs, kainuoja tūkstantį vienam gyvūnui“, – komitete trečiadienį teigė M. Ramanauskienė. 

K. Mažeikos siūloma Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisa numato, kad domestikuotais gyvūnais būtų laikomi ir tie, kurie veisiami nelaisvėje keturis ar daugiau kartų, o jų elgesys ir fiziologiniai požymiai yra pritaikyti žmogaus poreikiams, pavyzdžiui, dėl plunksnų, vilnos, grožio, laisvalaikio.  

Dabar į šį sąrašą patenka gyvūnai, kurie per selektyvaus veisimo procesą yra įgiję genetinių pasikeitimų, modifikavusių jo išvaizdą, fiziologiją ir elgesį.  

 

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Dalintis