Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Šiaurietiškas meniu – rauginame

2022/12/01


Įsibėgėjant šaltajam metų laikotarpiui virtuvėje ima karaliauti rauginti produktai. Ir ne be reikalo – jie tinka gaminant įvairius žiemiškus, stiprius patiekalus, suteikia reikalingą vitaminų dozę... Tačiau ateina metas, kai rudenį taip traukusi rūgštelė pabosta ir raugintų kopūstų ar agurkų stiklainiai vis ilgiau užsistovi šaldytuve. Sukame galvas, kaip seną gerą, sveikatos specialistų išliaupsintą rauginimą apvilkti nauju rūbu ir įsimylėti iš naujo.

Rauginti obuoliai

Reikės:

3 kg obuolių

litro vandens

šaukšto ruginių miltų

šaukštelio maltų garstyčių

šaukštelio druskos

3 šaukštelių cukraus

Švarius ir nusausintus obuolius sudėkite į puodą ar kitokį rauginimo indą.

Miltus sumaišykite su maltomis garstyčiomis, druska bei cukrumi, užpilkite verdančiu vandeniu ir išmaišykite. Gautu tirpalu užpilkite obuolius.

Obuolius paslėkite sunkiu daiktu, kad visi būtų apsemti skysčio. Kelias dienas palaikykite kambario temperatūroje, o vėliau – vėsioje vietoje. Obuolius galima valgyti po mėnesio.

 

Su paprikomis ir medumi rauginti kopūstai

Reikės:

3 kg kopūstų

500 g saldžiųjų paprikų

aitriosios paprikos ankšties

Užpilui:

750 ml virinto vandens

3 šaukštų medaus

Kopūstus supjaustykite, pašalinkite paprikų sėklas ir susmulkinkite.

Susmulkintus kopūstus sudėkite į švarų rauginti skirtą indą, sugrūskite, pabarstykite smulkintomis paprikomis, dėkite švariai nuplautą aitriosios paprikos ankštį ir užpilkite virintu vandeniu su ištirpintu jame medumi.

Viską uždenkite švarios medžiagos skepeta, paslėkite ir palikite kopūstus rūgti. Kai kopūstai įrūgs, uždenkite ir laikykite šaldytuve.

 

Rauginti kininiai kopūstai

Reikės:

1,5 kg kininių kopūstų (naudojama tik baltoji jų dalis, o žalioji pjaustoma salotoms)

Užpilui (1 litrui):

kupino šaukšto druskos

1–2 lauro lapelių

kelių džiovintų krapų kotų

5–6 česnako skiltelių

4–5 juodieji pipirai

2–3 kvapniųjų pipirų

1–2 žiupsnelių kalendros grūdelių

Į rauginimo indo (geriausiai naudoti stiklainius) dugną berkite prieskonių mišinį bei plonais griežinėliais supjaustytą česnaką.

Kopūstų lapų baltąsias dalis supjaustykite nedideliais gabaliukais ir taip pat sudėkite į indą. Gabalėlius vis švelniai paspauskite, kad jie kuo glotniau vienas prie kito sugultų.

Reikiamame kiekyje šalto vandens išmaišykite druską. Gautu sūrimu užpilkite kopūstus, indą su kopūstais uždenkite ir laikykite 4–5 dienas kambario temperatūroje, kol įrūgs. Vėliau perkelkite į vėsią vietą. Maždaug po mėnesio galite skanauti.

Artėjant viduržiemiui, laikomos daržovės ir vaisiai pamažu praranda ne tik gerą skonį, vitaminus, bet ir savo prekinę išvaizdą: apvysta, ima gesti. Kad dar suspėtume juos išgelbėti, suskubkite užraugti. Tačiau nedarykite pačios didžiausios klaidos – nerauginkite jau pradėjusių pelyti ar kaip kitaip gesti daržovių arba vaisių.

 

Daržovių ir vaisių asorti

Reikės:

2 nedidelių kopūsto galvų

kelių obuolių

kelių kriaušių

kelių morkų

kelių česnako skiltelių

kubeliais supjaustytos paprikos

Užpilui:

litro vandens

2 šaukštų druskos

Kopūstą supjaustykite (keletą lapų pasilikite dugnui uždengti). Užpilkite verdančiu vandeniu, šiek tiek pamaišykite ir gerai nusunkite.

Keraminio, stiklinio ar emaliuoto indo dugną išklokite kopūsto lapais, o toliau jau dėkite sluoksnį smulkintų kopūstų, skiltelėmis supjaustytus obuolius, vėl kopūstų, vėl sluoksnį stambiai tarkuotų morkų, vėl kopūstų ir taip toliau, kol sudėsite visus produktus.

Užpilui druskos tirpalo užsimaišykite tiek, kad skystis visiškai apsemtų sudėtas daržoves bei vaisius.

Kopūstus paslėkite ir palikite rūgti penkias paras kambario temperatūroje. Vėliau išdėliokite kopūstus su priedais į švarius stiklainius ir laikykite juos šaldytuve.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvas

Dalintis
2023/03/28

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įver...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.