Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Šiaurietiškas meniu – rauginame

2022/12/01


Įsibėgėjant šaltajam metų laikotarpiui virtuvėje ima karaliauti rauginti produktai. Ir ne be reikalo – jie tinka gaminant įvairius žiemiškus, stiprius patiekalus, suteikia reikalingą vitaminų dozę... Tačiau ateina metas, kai rudenį taip traukusi rūgštelė pabosta ir raugintų kopūstų ar agurkų stiklainiai vis ilgiau užsistovi šaldytuve. Sukame galvas, kaip seną gerą, sveikatos specialistų išliaupsintą rauginimą apvilkti nauju rūbu ir įsimylėti iš naujo.

Rauginti obuoliai

Reikės:

3 kg obuolių

litro vandens

šaukšto ruginių miltų

šaukštelio maltų garstyčių

šaukštelio druskos

3 šaukštelių cukraus

Švarius ir nusausintus obuolius sudėkite į puodą ar kitokį rauginimo indą.

Miltus sumaišykite su maltomis garstyčiomis, druska bei cukrumi, užpilkite verdančiu vandeniu ir išmaišykite. Gautu tirpalu užpilkite obuolius.

Obuolius paslėkite sunkiu daiktu, kad visi būtų apsemti skysčio. Kelias dienas palaikykite kambario temperatūroje, o vėliau – vėsioje vietoje. Obuolius galima valgyti po mėnesio.

 

Su paprikomis ir medumi rauginti kopūstai

Reikės:

3 kg kopūstų

500 g saldžiųjų paprikų

aitriosios paprikos ankšties

Užpilui:

750 ml virinto vandens

3 šaukštų medaus

Kopūstus supjaustykite, pašalinkite paprikų sėklas ir susmulkinkite.

Susmulkintus kopūstus sudėkite į švarų rauginti skirtą indą, sugrūskite, pabarstykite smulkintomis paprikomis, dėkite švariai nuplautą aitriosios paprikos ankštį ir užpilkite virintu vandeniu su ištirpintu jame medumi.

Viską uždenkite švarios medžiagos skepeta, paslėkite ir palikite kopūstus rūgti. Kai kopūstai įrūgs, uždenkite ir laikykite šaldytuve.

 

Rauginti kininiai kopūstai

Reikės:

1,5 kg kininių kopūstų (naudojama tik baltoji jų dalis, o žalioji pjaustoma salotoms)

Užpilui (1 litrui):

kupino šaukšto druskos

1–2 lauro lapelių

kelių džiovintų krapų kotų

5–6 česnako skiltelių

4–5 juodieji pipirai

2–3 kvapniųjų pipirų

1–2 žiupsnelių kalendros grūdelių

Į rauginimo indo (geriausiai naudoti stiklainius) dugną berkite prieskonių mišinį bei plonais griežinėliais supjaustytą česnaką.

Kopūstų lapų baltąsias dalis supjaustykite nedideliais gabaliukais ir taip pat sudėkite į indą. Gabalėlius vis švelniai paspauskite, kad jie kuo glotniau vienas prie kito sugultų.

Reikiamame kiekyje šalto vandens išmaišykite druską. Gautu sūrimu užpilkite kopūstus, indą su kopūstais uždenkite ir laikykite 4–5 dienas kambario temperatūroje, kol įrūgs. Vėliau perkelkite į vėsią vietą. Maždaug po mėnesio galite skanauti.

Artėjant viduržiemiui, laikomos daržovės ir vaisiai pamažu praranda ne tik gerą skonį, vitaminus, bet ir savo prekinę išvaizdą: apvysta, ima gesti. Kad dar suspėtume juos išgelbėti, suskubkite užraugti. Tačiau nedarykite pačios didžiausios klaidos – nerauginkite jau pradėjusių pelyti ar kaip kitaip gesti daržovių arba vaisių.

 

Daržovių ir vaisių asorti

Reikės:

2 nedidelių kopūsto galvų

kelių obuolių

kelių kriaušių

kelių morkų

kelių česnako skiltelių

kubeliais supjaustytos paprikos

Užpilui:

litro vandens

2 šaukštų druskos

Kopūstą supjaustykite (keletą lapų pasilikite dugnui uždengti). Užpilkite verdančiu vandeniu, šiek tiek pamaišykite ir gerai nusunkite.

Keraminio, stiklinio ar emaliuoto indo dugną išklokite kopūsto lapais, o toliau jau dėkite sluoksnį smulkintų kopūstų, skiltelėmis supjaustytus obuolius, vėl kopūstų, vėl sluoksnį stambiai tarkuotų morkų, vėl kopūstų ir taip toliau, kol sudėsite visus produktus.

Užpilui druskos tirpalo užsimaišykite tiek, kad skystis visiškai apsemtų sudėtas daržoves bei vaisius.

Kopūstus paslėkite ir palikite rūgti penkias paras kambario temperatūroje. Vėliau išdėliokite kopūstus su priedais į švarius stiklainius ir laikykite juos šaldytuve.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvas

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...