„Tai labiau kosmetiniai pataisymai, o esminių pokyčių, kad būtų naikinami kokie nors pertekliniai reikalavimai ar būtų atsisakoma kurių nors ekoschemų, jos iš esmės būtų koreguojamos, to nėra. Tad jei EK ir patvirtins pataisas, iš esmės SP nesikeis. To tikėtis ir nereikėjo – praėjo tik vienas sezonas ir ūkininkai susitaikė su tokia situacija bei įsigilino į geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB), ekologinių sistemų (ekoschemų) reikalavimus. Daugmaž jau įsivaizduoja, kokia yra paramos sistema, kai kurie jau yra prisiėmę ir įsipareigojimus 3 ar 4 metams. Tad esminių pokyčių tikėtis tikrai neverta. Bet negalima sakyti, kad pokyčių iš viso nėra.
Prašoma, kad GAAB 2 – „Durpynų ir šlapynių apsauga“ – reikalavimų taikymas būtų atidėtas dar metams ir būtų taikomas ne nuo 2024 m., o nuo 2025 m. Matyt, ŽŪM išgirdo žemdirbius ir pati pastebėjo, kad reikalavimo taikymui dar nėra pasirengta – neparuošti tikslūs žemėlapiai, ūkininkai nėra pasirengę vykdyti reikalavimus.
Prašoma GAAB 7 – „Sėjomaina ariamojoje žemėje“ – leisti atsėliuoti bent 35 proc. plotų, kai ūkis nedalyvauja ekoschemoje „Augalų kaita“, o likusiuose 65 proc. būtų taikoma augalų kaita. Tai labai svarbu, nes nuo pat SP įgyvendinimo pradžios žemdirbiams kildavo daugiausia klausimų būtent dėl atsėliavimo – kodėl pas mus yra labiau ribojama, kai kitos valstybės yra pasirinkusios kiek liberalesnę tvarką. Juolab kad ne viskas priklauso nuo pačių žemdirbių – visą laiką mūsų veiklai didžiulės įtakos turi gamtoje vykstantys procesai. Gali ir geriausiai viską susiplanuoti, net be jokio atsėliavimo, bet nutinka nenumatytų dalykų – pasėliai nušąla, neišdygsta, užmirksta, ir tenka atsėliuoti, nes kitos išeities nebūna.
Žemdirbiams labai svarbu, kad yra numatyta didinti išmokas už GAAB 8 – „Kraštovaizdžio elementų išlaikymas“ – reikalavimų laikymąsi. „Kraštovaizdžio elementai“ buvo labai nepopuliarūs – deklaracijose pasirinkta tik apie 6 proc. nuo numatyto ploto. Tad gal, padidinus išmokas, jie ūkininkams bus labiau priimtini. Bet tik truputį, nes išmokos didėtų labai nedaug, o kraštovaizdžio elementai, neduodami jokių pajamų, reikalauja iš žemdirbių papildomų išlaidų – reikia juos prižiūrėti. Reikia turėti ir įrangos, technikos jiems prižiūrėti, degalų technikai, jau nekalbant apie skiriamą laiką darbams. Tad nemanau, kad ši priemonė bus populiaresnė.
Vis vien populiariausiu negamybiniu reikalavimu taps reikalavimas turėti žaliojo pūdymo plotus. Nors jis ir neduoda jokio derliaus, bet visgi duoda tam tikros naudos – gerėja dirvožemio struktūra.
Yra ir ne itin žemdirbius džiuginančių siūlomų pakeitimų – jei ūkis ekoschemų reikalavimus taiko daugiau kaip 300 ha plote, yra numatyta 15 proc. mažinti kompensacines išmokas. Taip atsiranda savotiškos „lubos“, nuo kurių mažesnieji ūkiai nenukentės, tačiau didesniems tai vargu ar patiks.
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Redakcijos nuotrauka
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.