Už tokias Elektros energetikos įstatymo pataisas antradienį balsavo 85 parlamentarai, prieš buvo 2, o susilaikė 22. Galutinis sprendimas dėl pataisų Seime numatytas ketvirtadienį
Pakeitimais siūloma leisti smulkiems – iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros per metus suvartojantiems gyventojams, taip pat socialiai remtiniems ar turintiems negalią buitiniams vartotojams penkerius metus naudotis visuomeniniu elektros tiekimu.
Nuo birželio 1-osios nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę gyventojai, kasmet suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros, bei pažeidžiami vartotojai taip pat galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą.
„Nemuno aušros“ frakcijos narys Aidas Gedvilas tvirtino, kad pakeitimai leis sugrįžti į visuomeninį tiekimą tiems vartotojams, kurie galbūt jau pasirinko nepriklausomą tiekėją, bet vėliau patyrė finansinių sunkumų ar nesuprato pasirinkimo pasekmių.
„Sprendžiame ne tik būsimus, bet ir esamus iššūkius (...) be kaltinimų žmonėms, kurie galbūt padarė klaidą patirdami spaudimą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją“, – teigė jis.
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai priklausanti Rita Tamašunienė apgailestavo, kad pataisos „lyg ir leis“ gyventojams gauti visuomeninę elektrą, bet jos apribojimas kilovatvalandėmis, pasak jos, suformuoja neteisingą požiūrį į socialiai pažeidžiamas grupes.
„Atsitiks prievarta, o tas prievartos kriterijus bus 1 tūkst. kilovatvalandžių per metus arba kiek daugiau kaip 80 kilovatvalandžių per mėnesį. Ir kelio atgal nebus. Dvejus metus pasirinkęs tiekėją, netgi jeigu ir po metų tu suvartosi mažiau kilovatvalandžių, tai sutartis yra sudaryta ilgesniam laikotarpiui ir kelio žmonėms, būtent socialiai pažeidžiamiems, pensininkams, neįgaliesiems atgal nebus“, – aiškino parlamentarė.
„Nemuno aušros“ frakcijos narys, Ekonomikos komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius teigė, kad projektas bus „gyvas visada“ ir bus galima daryti korekcijas nustačius, kad pažeidžiamiausi vartotojai dėl elektros kainų nebus tinkamai apginti.
„Turėtume jį palaikyti, pažiūrėti, kaip jisai veiks, kaip elgsis elektros tiekėjai, nepriklausomi elektros tiekėjai, ir po to galėsime daryti išvadas“, – teigė jis.
Tuo metu Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Eimantas Kirkutis pabrėžė, kad prieš penkerius metus Aplinkos ministerija skatino gyventojus atsisakyti suskystintų gamtinių dujų balionų. Pasak jo, žmonės negalėjo įsivesti gamtinių dujų dėl techninių trukdžių ir todėl jie rinkosi elektrą, o valstybė teikė tam paramą.
„Prieš penkerius metus davėme pinigus, kad visi pasikeistų elektrines orkaites, kaitlentes, o taupyti su elektrinėmis kaitlentėmis nebus įmanoma. Tai viena ranka mes duodame paramą, įsirenkime elektrines kaitlentes ir gyvenkime tvariai, o kita ranka, jeigu tu taupysi, tu turėsi nevalgyti, kad taupytum, kad būtum visuomeniniame tikime“, – svarstė E. Kirkutis.
Pasak jo, 1 tūkst. kilovatvalandžių ribojimas yra per mažas ir socialiai neatsakingas.
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai Valius Ąžuolas mano, kad 1 tūkst. kilovatvalandžių limitą viršiję gyventojai bus išmesti iš visuomeninio tikimo, kai tik viršys limitą: „Ir nesvarbu, kad buvo šaltesnė žiema ir šiek tiek daugiau išdeginai elektros“.
Pasak jo, socialiai pažeidžiamų žmonių statusą galima ir įgyti, ir prarasti: „Šiandien gali būti socialiai pažeidžiamas, gauti paramą, pašalpą, kitus dalykus, o po mėnesio gali toks nebebūti. Jam suteiks viltį, priims į visuomeninį tiekimą su mažesne kaina, žmogus džiaugsis, o po to, po mėnesio sužino, kad jį išmetė“.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius yra sakęs, kad nauja tvarka leistų greičiau išspręsti šių vartotojų apsirūpinimą elektra, jie nebūtų diskriminuojami dėl skirtingais tempais atskirose savivaldybėse vystomų energetinių bendrijų.
Pagal dabartinę tvarką 2025-ieji yra paskutiniai elektros rinkos liberalizavimo metai, kai beveik pusė milijono iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojančių gyventojų turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Ministerijos duomenimis, trečiajame liberalizavimo dalyvauja apie 911 tūkst. buitinių vartotojų, iš kurių nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinko apie pusė.
Dabar Lietuvoje yra daugiau nei 1,7 mln. elektros vartotojų.
BNS informacijaNaujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama