Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

2023/02/04


Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karoliukai“, kuriais nusagstytas žalias kompaktiškas kerelis. Kuo ypatingas šis grožis ir kaip jį puoselėti žiemą namuose, o vasarą kieme, teiravomės Kristinos BALNYTĖS, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Amerikietiškas grožis

Vėlyvoji kiauliauogė (Solanum pseudocapsicum) – norminis šio dekoratyvaus kambarinio augalo vardas, nors dažnokai minimas jo sinonimas koralinė kiauliauogė. Svetur liaudyje paplitę pavadinimai: žiemos vyšnia, Kalėdų vyšnia, Jeruzalės vyšnia, Madeiros vyšnia... Vėlyvoji kiauliauogė – viena iš 1 376 Solanum genties rūšių, priskiriama bulvinių (Solanaceae) šeimai.

Šio augalo tėvynė yra Pietų Amerika, kur jis natūraliai paplitęs: Bolivijoje, Kolumbijoje, Argentinoje, Čilėje, Paragvajuje, Urugvajuje, Brazilijoje, Venesueloje, Trinidade. Čia jie auga puskrūmiais iki pusės arba 1,2 m aukščio. Kituose žemynuose (Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje, Azijos šalyse, Afrikoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje) jie dažniausiai auginami lauke.

Vėlyvoji kiauliauogė yra žolinis augalas, vėliau apačioje medėjantis. Lietuvoje šio kompaktiško kerelio aukštis ir plotis siekia 20–30 cm. Nuo birželio iki pat rudens žydi baltais 1–1,5 cm skersmens žiedais. Rudenį brandina vaisius-uogytes, kurių spalva kinta nuo žalios iki oranžinės ir raudonos. Mūsų sąlygomis kiauliauoges galima auginti kelis metus.

Atostogos lauke nepakenks

Vasarą augalas geriau sutvirtėja ir užsigrūdina, gausiau žydi išneštas į kiemą, pasodintas tiesiog į lysvę ar konteinerį, lovelį, vazoną, kurį galima įkasti į žemę. Tam reikia parinkti saulėtą vietą, tik svarbu vengti didesnės atokaitos.

K. Balnytės teigimu, sodinant tiesiai į gruntą, dirvožemis turi būti laidus, maždaug neutralaus pH. Ji primena, kad dirva ar žemė vazone neturi perdžiūti, tačiau augalų nereikėtų ir perlaistyti.

Lauke atostogaujanti kiauliauogė bus atsparesnė, mažiau puls kenkėjai. Jeigu pastebima amarų, voratinklinių erkučių, reikėtų purkšti specialiomis priemonėmis arba net šalinti pakenktus lapus.

„Kai temperatūra rudeniop mažėja, augalus įneškite į patalpą, pastatykite ant šviesios palangės, – pataria K. Balnytė. – Kuo vėsesnė patalpa, tuo ilgiau išsilaikys uogytės. Reikėtų stebėti, kad temperatūra neviršytų 10–15 °C.“

Galime auginti, tik saugokime nuo vaikų

Vėlyvosios kiauliauogės dauginamos sėklomis arba auginiais. Sėklos sėjamos vasarį–kovą į purią žemę, 0,5 cm gylyje, esant apie 20 °C. Prieš sėjant sėklas valandą kitą patartina pamirkyti vandenyje.

Kai užauga daigas, reikia nuolat nugnaibyti viršūnėles, kad kerelis šakotųsi ir būtų kompaktiškesnis. Tręšti galima paprikoms ar pomidorams skirtomis trąšomis, bet tik nuo pavasario iki rudens.

K. Balnytė perspėja, kad šis augalas nuodingas, todėl reikėtų statyti vaikams nepasiekiamose vietose, kad nesusigundytų paragauti spalvingų uogyčių.

Vėlyvųjų kiauliauogių veislės ‘Thurino’ uogytės – ne raudonos, kaip įprasta, bet oranžinės, o ‘Variegata’ – margomis uogomis ir lapais. Margalapės kiauliauogės šiek tiek reiklesnės auginimo sąlygoms, lepesnės.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis