Ashburn +14,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023
Ashburn +14,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

2023/02/04


Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karoliukai“, kuriais nusagstytas žalias kompaktiškas kerelis. Kuo ypatingas šis grožis ir kaip jį puoselėti žiemą namuose, o vasarą kieme, teiravomės Kristinos BALNYTĖS, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Amerikietiškas grožis

Vėlyvoji kiauliauogė (Solanum pseudocapsicum) – norminis šio dekoratyvaus kambarinio augalo vardas, nors dažnokai minimas jo sinonimas koralinė kiauliauogė. Svetur liaudyje paplitę pavadinimai: žiemos vyšnia, Kalėdų vyšnia, Jeruzalės vyšnia, Madeiros vyšnia... Vėlyvoji kiauliauogė – viena iš 1 376 Solanum genties rūšių, priskiriama bulvinių (Solanaceae) šeimai.

Šio augalo tėvynė yra Pietų Amerika, kur jis natūraliai paplitęs: Bolivijoje, Kolumbijoje, Argentinoje, Čilėje, Paragvajuje, Urugvajuje, Brazilijoje, Venesueloje, Trinidade. Čia jie auga puskrūmiais iki pusės arba 1,2 m aukščio. Kituose žemynuose (Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje, Azijos šalyse, Afrikoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje) jie dažniausiai auginami lauke.

Vėlyvoji kiauliauogė yra žolinis augalas, vėliau apačioje medėjantis. Lietuvoje šio kompaktiško kerelio aukštis ir plotis siekia 20–30 cm. Nuo birželio iki pat rudens žydi baltais 1–1,5 cm skersmens žiedais. Rudenį brandina vaisius-uogytes, kurių spalva kinta nuo žalios iki oranžinės ir raudonos. Mūsų sąlygomis kiauliauoges galima auginti kelis metus.

Atostogos lauke nepakenks

Vasarą augalas geriau sutvirtėja ir užsigrūdina, gausiau žydi išneštas į kiemą, pasodintas tiesiog į lysvę ar konteinerį, lovelį, vazoną, kurį galima įkasti į žemę. Tam reikia parinkti saulėtą vietą, tik svarbu vengti didesnės atokaitos.

K. Balnytės teigimu, sodinant tiesiai į gruntą, dirvožemis turi būti laidus, maždaug neutralaus pH. Ji primena, kad dirva ar žemė vazone neturi perdžiūti, tačiau augalų nereikėtų ir perlaistyti.

Lauke atostogaujanti kiauliauogė bus atsparesnė, mažiau puls kenkėjai. Jeigu pastebima amarų, voratinklinių erkučių, reikėtų purkšti specialiomis priemonėmis arba net šalinti pakenktus lapus.

„Kai temperatūra rudeniop mažėja, augalus įneškite į patalpą, pastatykite ant šviesios palangės, – pataria K. Balnytė. – Kuo vėsesnė patalpa, tuo ilgiau išsilaikys uogytės. Reikėtų stebėti, kad temperatūra neviršytų 10–15 °C.“

Galime auginti, tik saugokime nuo vaikų

Vėlyvosios kiauliauogės dauginamos sėklomis arba auginiais. Sėklos sėjamos vasarį–kovą į purią žemę, 0,5 cm gylyje, esant apie 20 °C. Prieš sėjant sėklas valandą kitą patartina pamirkyti vandenyje.

Kai užauga daigas, reikia nuolat nugnaibyti viršūnėles, kad kerelis šakotųsi ir būtų kompaktiškesnis. Tręšti galima paprikoms ar pomidorams skirtomis trąšomis, bet tik nuo pavasario iki rudens.

K. Balnytė perspėja, kad šis augalas nuodingas, todėl reikėtų statyti vaikams nepasiekiamose vietose, kad nesusigundytų paragauti spalvingų uogyčių.

Vėlyvųjų kiauliauogių veislės ‘Thurino’ uogytės – ne raudonos, kaip įprasta, bet oranžinės, o ‘Variegata’ – margomis uogomis ir lapais. Margalapės kiauliauogės šiek tiek reiklesnės auginimo sąlygoms, lepesnės.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/26

ŽŪM praretino vyriausiųjų patarėjų gretas

Šią savaitę darbą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) paliko ne vienerius metus joje vyriausiuoju specialistu, viceministru, o pastaruoju metu – žemės ūkio atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES), vyriausiuoju ...
2023/03/26

Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicijos

1639 m. buvo įkurtas Žemaičių Kalvarijos Kristaus kančios kelias. Maldininkai apeidami Žemaičių Kalvarijas (Kristaus kančios kelio koplyčias) gieda giesmes, vadinamuosius „Žemaičių Kalvarijos kalnus“.
2023/03/26

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai visuomenei gali suteikti naujų žinių

Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padažnėjo ydingos praktikos atvejų, kai vykdant žemės judinimo darbus nesilaikoma teisės aktų, reglamentuojančių archeologinių...
2023/03/26

Analizė: kaip žiniasklaida atspindi „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas ir kodėl tai žalinga

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ ištyrė, kaip Lietuvos žiniasklaidoje atrodo profesinis orientavimas ir profesijų bei užimamų pareigų pasiskirstymas pagal lytis. Spaudos bei interneto straipsniuose, radijo ir televi...
2023/03/26

Stiprinama prevencija dėl žolės gaisrų: pareigūnai į reidus vyks ir po darbo, ir savaitgaliais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kaip ir kasmet, kovo–gegužės mėnesiais rengia gaisrų prevencijos akciją „Nedegink žolės!“. Nuo kovo 27 dienos iki balandžio 10 d. prevencijos vykdymas bus dar labi...
2023/03/26

Sodybos – tai gyvenimo būdas

Žvilgsnis į žemės sklypą gali būti skirtingas. Vieni matys daug sunkaus, nesibaigiančio fizinio darbo, kiti įžvelgs naudos, treti mėgausis, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo, atgaivindami pėdas žydinčioje pievelėje, grožėdami...
2023/03/26

Išrinktojo Panevėžio rajono mero A. Pociaus laukia sudėtingas laikotarpis

Panevėžys (JP.lt). Praėjusį sekmadienį vykusiuose Panevėžio rajono mero rinkimuose išrinktas naujas Panevėžio rajono meras. Juo tapo dabartinis rajono vicemeras, socialdemokratas Antanas Pocius. Panevėžio rajone baigėsi Lietuvos valstiečių ...
2023/03/26

Rusija Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus

Maskva, kovo 25 d. (AFP-BNS). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje, kuri taip pat yra Maskvos sąjungininkė, dislokuos taktinius branduolinius ginklus.
2023/03/26

Draudimo įmokų kompensacijos skatina ūkininkus draustis

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad iki birželio 30 d. priimamos paraiškos gauti paramą dėl augalų ir pasėlių draudimo nuo stichinės sausros įmokų dalinio kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. p...