Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Taryba ir Parlamentas susitarė dėl Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos

2023/03/13


ES Tarybai pirmininkaujanti valstybė narė ir Europos Parlamento derybininkai pasiekė preliminarų politinį susitarimą iki 2030 metų galutinį energijos suvartojimą ES lygiu sumažinti 11,7 %.

Valstybės narės turės užtikrinti, kad galutinis energijos suvartojimas iki 2030 m. būtų sumažintas bent 11,7 % palyginti su 2020 metais parengtomis prognozėmis 2030-iesiems. Tai reiškia, kad ES galutinio energijos suvartojimo viršutinė riba yra 763 milijonai tonų naftos ekvivalento ir 993 milijonai tonų naftos ekvivalento pirminiam vartojimui.

Galutinio suvartojimo riba bus privaloma visoms valstybėms narėms, o pirminio energijos suvartojimo tikslas bus orientacinis.

Galutinis energijos suvartojimas – tai galutinių vartotojų suvartota energija, o pirminis energijos suvartojimas taip pat apima tai, kas naudojama energijai gaminti ir tiekti.

Nacionaliniai įnašai ir spragų užpildymas

Taryba ir Parlamentas susitarė, kad visos valstybės narės prisidės prie bendro ES tikslo siekimo valstybių narių integruotuose nacionaliniuose energetikos ir klimato srities veiksmų planuose (NEKSVP) nustatydamos orientacinius nacionalinius įnašus ir trajektorijas. Atnaujinti NEKSVP turi būti pateikti 2023 ir 2024 m.

Komisija apskaičiuos, ar visi įnašai sudaro 11,7 proc. tikslą, o jei to nebus, nacionaliniai tikslai bus pakoreguoti.

Energijos taupymas

Taryba ir Parlamentas susitarė 2024–2030 m. palaipsniui didinti metinį energijos taupymo tikslą, susijusį su galutiniu energijos suvartojimu. Valstybės narės užtikrins, kad per šį laikotarpį per metus būtų sutaupoma nuo 1,49 % galutinio energijos suvartojimo tikslo iki 1,9 %  2030 m. gruodžio 31 d.

Teisėkūros institucijos susitarė, kad skaičiuodamos tikslą valstybės narės galėtų atsižvelgti į energijos kiekį, sutaupytą taikant politikos priemones pagal dabartinę ir persvarstytą Pastatų energinio naudingumo direktyvą; priemones, susijusias su ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ATLPS) (įrenginiams, pastatams ir transportui); neatidėliotinas energetikos priemonės.

Tolesni veiksmai

Kovo 10 d. pasiektą preliminarų politinį susitarimą turės patvirtinti atsakingi Tarybos ir Parlamento komitetai, tuomet direktyvą turės oficialiai priimti Parlamentas, o vėliau Taryba.

Pasiūlymas peržiūrėti Energijos vartojimo efektyvumo direktyvą yra priemonių rinkinio rengiantis įgyvendinti 55 % tikslą dalis.

 

ES Tarybos informacija

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...