Pavasaris skubina į laukus. Daugelis ūkių sėją jau baigė, bet prieš akis – pašarų ruošimo sezonas. Gyvulininkystės ūkiuose tai bene sunkiausias ir daugiausia laiko užimantis darbas, palengvinti jį gali tik patikima pašarų ruošimo technika. Pagėgiškis Mindaugas Obrikis šienapjūtės šiemet nesibaimina: jaunojo ūkininko kieme jau stovi naujutėlė šienapjovė „SaMASZ“, pirkta už valdoms modernizuoti skirtą paramą.
Taupys laiką ir degalus
„Jaučiu, kad šienavimas taps smagiausiu darbymečiu, o pašarų ruošimas bus gerokai lengvesnis nei iki šiol – savo laukus nušienausiu, tėtei galėsiu patalkinti ir dar poilsiui laiko liks“, – juokiasi jaunasis ūkininkas, jau planuojantis, kada būtų galima laukuose išbandyti pirkinį.
Šeštus metus ūkininkaujantis M. Obrikis vasarą turi kaip reikalas paprakaituoti, kol savo 70 mėsinių galvijų žiemai suruošia pašarus: vien šienainio reikia susukti ne mažiau kaip 700 ritinių, o vien jo neužtenka – reikia ir šieno. Ūkininkas deklaruoja 57 ha žemės ūkio naudmenų, didžioji jų dalis – pievos, nemažai ir užliejamų.
Mindaugas pasakojo, jog šienavimas – nelengvas darbas. Jei pavasarį (kaip šiemet) vanduo ilgai laikosi, tereikia šilumos ir žolė kyla kaip ant mielių. Gerais metais žolė užauga tanki, sodri, tada užtenka vieno šienapjūtės „raundo“. Tačiau keičiantis klimatui vis dažniau tenka šienauti ir atolą, dargi prašyti kaimynų perleisti nenušienautus plotus. Tada didžioji dalis vasaros nepastebimai pralekia sėdint traktoriuje ir su sena 3 metrų šienapjove važinėjant iš vieno lauko galo į kitą.
Todėl nutaręs modernizuoti valdas Mindaugas pirmiausia suplanavo atnaujinti pašarų ruošimo techniką. Išsirinko „SaMASZ“ diskinę trijų dalių 9 metrų pločio šienapjovę, ūkininkų vadinama plaštake. Ją paprasta prikabinti prie traktoriaus, patogu dirbti, turi naudingų funkcijų. Su ta, kuria dirbo anksčiau, negali net lyginti – vien degalų reikės tris kartus mažiau.
Svarbu darbų kokybė
Mindaugas sako, kad pasirinkimas nebuvo atsitiktinis. Apie lenkiškas šienapjoves yra girdėjęs nemažai gerų atsiliepimų, o lemiamu argumentu tapo žinia, kad gamintojo atstovė „Hegvita Agro“ dirba Lietuvoje ir operatyviai padeda išspręsti visas kilusias problemas.
„Žinoma, tikiuosi, kad naujas agregatas dirbs patikimai ir problemų nebus, tačiau visi ūkininkai pasakytų tą patį: perkant bet kokią žemės ūkio techniką labai svarbu patikimas garantinis remontas, patikimas atsarginių detalių tiekimas. Per darbymetį nė vienas ūkininkas nevažiuos Lenkijon ieškoti detalių“, – sakė M. Obrikis.
Jaunasis ūkininkas pats neblogai nusimano apie techniką, prieš pradėdamas ūkininkauti Šilutėje baigė profesinio rengimo mokyklą, tačiau automechaniko specialybę iškeitė į nuosavą ūkį. Obrikių šeimoje visi dirba žemę: ūkininkavo senelis, tebeūkininkauja tėvas Algirdas Obrikis, nuo mažens paskui jį į traktorių lipo ir visus darbus išmoko dirbti ir Mindaugas.
Nors jaunasis ūkininkas nepabijojo imtis sunkiausio užsiėmimo – auginti gyvulius, labiausiai jį traukia darbas su technika. O naujas agregatas visada vilioja kaip saldainis, todėl darbymečio šiemet Mindaugas laukia ypač nekantriai.
Įmonės „Hegvita Agro“ direktorius Veslav Tankeliun įsitikinęs, jog M. Obrikis naująja šienapjove tikrai nenusivils.
„Tai seniai žinomo gamintojo produktas – „SaMASZ“ techniką mūsų šalies ūkininkai gerai žino ir seniai naudoja, tik anksčiau įsigydavo iš pavienių gamintojų, todėl neretai būdavo problemų dėl garantinės priežiūros, atsarginių dalių tiekimo. Mūsų įmonė jau treti metai yra vienintelė gamintojo atstovė Lietuvoje, todėl galime užtikrinti geriausią priežiūros koky- bę – kai viskas yra vienoje vietoje, bet kokia problema išsprendžiama daug greičiau“, – patikino V. Tankeliun.
Išbandytos visame pasaulyje
„SaMASZ“ pašarų ruošimo techniką lenkų inžinieriai tobulino beveik keturis dešimtmečius, todėl ji yra maksimaliai ekonomiška ir taupo laiką, dėl to sumažėja darbo sąnaudos. Ūkininkams labai svarbu, kad šienapjovė nepažeidžia velėnos, pradalgės būna švarios ir iš nupjautos žolės galima paruošti aukščiausios kokybės pašarus. Dėl ekonomiškumo ir pjovimo kokybės šios žemės ūkio mašinos vertinamos visame pasaulyje – Lenkijos įmonė „SaMASZ“ žemės ūkio techniką eksportuoja į 70 pasaulio šalių.
V. Tankeliun „Ūkininko patarėjui“ sakė, jog didelis šio gamintojo žemės ūkio technikos privalumas – pritaikymas skirtingiems ūkiams ir net skirtingoms ūkininkavimo sąlygoms. Lietuvoje ūkių dydis yra labai skirtingas, todėl „SaMASZ“ gali pasiūlyti techniką ir smulkiam, ir dideliam ūkiui.
Šlapiems laukams, išgulusiai žolei šienauti labai tiktų galinė dviejų būgnų šienapjovė Z-010, puikiai kopijuojanti nelygių laukų paviršių. Gamykloje nustatytas optimalus 5,8 cm šienavimo aukštis garantuoja, kad nebus suardyta dirva ir nupjauta žolė išliks švari, o naudojant plaušintuvus galima sumažinti ir važiavimų skaičių. Tokią paprastos konstrukcijos, labai ekonomišką šienapjovę galima montuoti prie nedidelių traktorių. Visame pasaulyje ūkininkai naudoja per 50 tūkstančių galinių ir priekinių būgninių šienapjovių.
Ne tik Lietuvoje, bet ir Suomijoje, Ispanijoje, Turkijoje, JAV, Australijoje ir kitose pasaulio šalyse sėkmingai naudojamos KDC prikabinamos šienapjovės, kreiptuvais lengvai suformuojančios pradalges. Kokia šienavimo technika labiausiai tiktų konkrečiame ūkyje, visada geriausiai patars įmonėje dirbantys inžinieriai.
„Hegvita Agro“ savo klientų nepalieka: įsigijus techniką, gaunamas ir patarėjas, pagalbininkas, padedantis išspręsti visas kylančias problemas. Toks bendradarbiavimas su klientais vyksta ne tik tol, kol tęsiasi garantinis laikotarpis, todėl nereikia gaišti laiko, ieškant atsarginių dalių ar priežiūrą sugebančių atlikti specialistų.
Plačiau apie „SaMASZ“ šienapjovių modelius galite sužinote interneto puslapyje www.samasz.lt ir „SaMASZ Lietuva“, bei „Hegvita Agro“ feisbuko paskyrose.
Nr. 219/7
Daiva BARTKIENĖ
ŪP korespondentė
2021-05-22