Visos jau kovą startuosiančios priemonės orientuotos į žemės ūkio veiklos plėtrą kaimo vietovėse: priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ tikslas – skatinti ir palaikyti jaunųjų ūkininkų veiklą ir tvarią verslo plėtrą kaimo vietovėse. „Investicijos į žemės ūkio valdas“ orientuota į konkurencingumo didinimą bei didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą, o „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ skirta gamybos tvarumo didinimui.
Paramos jaunųjų ūkininkų įsikūrimui kviečiami kreiptis tiek fiziniai asmenys – ūkininkai, ne vyresni kaip 40 metų, tiek juridiniai asmenys, kurių dalyviai (akcininkai, pajininkai ir kt.), vienasmenis valdymo organas arba visi kolegialaus valdymo organo nariai yra ne vyresni nei 40 metų. Jie turi būti pirmą kartą besisteigiantys žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip valdos ir ūkio valdytojai ir turėti kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti. Į paramą pretenduojančių jaunųjų ūkininkų planuojama vykdyti veikla – žemės ūkio produktų pirminė gamyba bei žemės ūkio valdoje pagamintų ir užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas, įskaitant pirminį perdirbimą.
Paramos investicijoms į žemės ūkio valdas gali kreiptis ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, pripažinti žemės ūkio kooperatyvai. Visi jie turi ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo užsiimti žemės ūkio veikla arba valdoje užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu ir pateikimu rinkai. Ūkio pajamos iš šios veiklos turi sudaryti ne mažiau kai kaip 50 proc. visų pajamų.
Nuo kovo pradėsiančiais paraiškų teikimo etapais pagal visas priemones galima gauti lengvatines, t. y. su mažesnėmis nei rinkoje esančiomis palūkanomis, paskolas numatytoms veikloms vykdyti – suteikiamos paskolos palūkanos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai. Lengvatinės paskolos lėšomis gali būti apmokama 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Jauniesiems ūkininkams nulinės palūkanos taikomos 60 proc. paskolos daliai, o 40 proc. paskolos daliai taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža + 6 mėn. EURIBOR. Investuojantiems į žemės ūkio valdas – nulinės palūkanos taikomos 70 proc. paskolos daliai, o 30 proc. daliai – 5 proc. finansų tarpininko marža ir 6 mėn. EURIBOR.
Lengvatinės paskolos suma vienam paskolos gavėjui – jaunajam ūkininkui gali siekti 100 000 Eur, o investuojantiems į žemės ūkio valdas, įskaitant tvarias, – 200 000 Eur.
Paskolos lėšomis iki 100 proc. galima finansuoti tiek tinkamų investicijų į materialųjį, nematerialųjį, biologinį turtą įsigijimą, taip pat ir sumokėtą PVM, tiek papildyti apyvartinį kapitalą. Apyvartiniam kapitalui papildyti skirtos paskolos lėšomis galima finansuoti trumpalaikio turto įsigijimą, debitorinius įsipareigojimus, darbo užmokestį, kitus mokesčius bei apyvartines išlaidas, būtinas ūkinei veiklai vykdyti. Tai palengvina ūkininkams sezoninius iššūkius, leidžia stabilizuoti veiklą, efektyviau valdyti finansinius srautus ir planuoti ilgalaikes investicijas.
Lengvatinė paskola gali būti suteikiama 5 metams, o jei paskolos kreipiamasi pagal priemones („Investicijos į žemės ūkio valdas“, „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ vien tik apyvartiniam kapitalui papildyti – iki 3 metų.
Vienam galutiniam naudos gavėjui (pareiškėjui fiziniam asmeniui, pareiškėjui juridiniam asmeniui, jo vienasmeniui valdymo organui, kolegialaus valdymo organo nariui, juridinio asmens dalyviui (akcininkui, pajininkui, kt.) iš šios priemonės lėšų gali būti suteikiama viena paskola ir tik vieną kartą.
Norint gauti lengvatinę paskolą būtina atitikti nustatytus tinkamumo gauti paskolą kriterijus, nustatytus konkrečios priemonės įgyvendinimo taisyklėse – atitiktį jiems patvirtina NMA, išduodama 6 mėnesius galiojančią pažymą. Gavusieji NMA pažymą, patvirtinančią jų tinkamumą gauti lengvatinę paskolą, toliau dėl paskolos jau gali kreiptis į finansų tarpininkus, kurių sąrašas skelbiamas NMA interneto svetainėje bei ILTE interneto svetainėje.
Finansų tarpininkas, įvertinęs pareiškėjo tinkamumą gauti lengvatinę paskolą ir priima sprendimą dėl jos suteikimo. Priėmus teigiamą sprendimą, pareiškėjas kviečiamas pasirašyti paskolos sutarties su finansų tarpininku.
Finansų tarpininkų, teikiančių paskolas jauniesiems ūkininkams („Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“), sąrašą rasite ILTE interneto svetainėje – čia.
Finansų tarpininkų, teikiančių paskolas investuojantiems į žemės ūkio valdas („Investicijos į žemės ūkio valdas“, „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“), sąrašą rasite čia.
Pareiškėjas, gaunantis lengvatinę paskolą, prisiima atitinkamose įgyvendinimo bei administravimo taisyklėse nustatytus įsipareigojimus ir jų privalo laikytis iki paskolos finansų tarpininkui sugrąžinimo.
Išsamią informaciją apie lengvatinės paskolos gavimo eigą rasite ILTE atmintinėje
Paraiškos dėl lengvatinės paskolos ir su ja teikiami dokumentai NMA turi būti pateikti užpildžius elektroninę formą asmeniškai ar per įgaliotą asmenį Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos (ŽŪMIS) interneto prieigoje adresu www.zumis.lt.
Atkreipiame dėmesį, jog paraiškos priimamos tik darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 17.00 val. Paramos paraiška ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 17 val.
Svarbu žinoti, jog kvietimas tik lengvatinėms paskoloms gauti gali būti sustabdytas ir anksčiau nei kvietime numatytas paraiškų teikimo laikotarpis, jeigu būtų pasiekta kvietimui skirta paramos suma. Apie paraiškų teikimo sustabdymą informuojama NMA svetainės „Naujienų“ skiltyje – raginame sekti informaciją.
Naudinga informacija:
Užs.Nr. 208/7