Ashburn +8,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Ūkininkų sėja prie melioracijos griovių kitąmet dar nebus ribojama

2022/08/13


Žemė ūkio ministerija (ŽŪM) metams atideda reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Šį reikalavimą numatoma taikyti pasėlius deklaruojant 2024 metais.

Reikalavimą nuspręsta atidėti atsižvelgiant į šių metų rudeninės sėjos iššūkius, vis dar vykstantį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano derinimą su Europos Komisija ir Komisijos numatytas išimtis šalims narėms kitąmet netaikyti dalies bioįvairovės išsaugojimo geros aplinkos agrarinės būklės (GAAB) reikalavimų.

Teikdami šių metų pasėlių deklaracijas, ūkininkai patvirtino ir susipažino su reikalavimu palikti ne mažesnes kaip 3 metrų juostas prie melioracijos griovių. Tačiau šis reikalavimas dar nebus taikomas deklaruojant pasėlius 2023 metais.

Ūkininkai, kurie turės palaukes jau kitais, 2023 metais, jas galės deklaruoti kaip kraštovaizdžio elementus ir gauti ne tik bazinę, bet ir papildomą išmoką už kraštovaizdžio elementų tvarkymą. Ateityje kraštovaizdžio elementai bus privalomi kompleksinėje ekoschemoje („Veiklos ariamojoje žemėje“).

Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, nuo 2023 m  taikys geros agrarinės aplinkosaugos būklės (GAAB 1) reikalavimą šalies mastu išlaikyti daugiamečių pievų plotus. Lietuvoje planuojama nuo 2024 metų  šį reikalavimą taikyti taip, kad ir prie visų pareiškėjų laukuose esančių melioracijos griovių privalės būti paliekamos ir deklaruojamos bent 3 metrų pločio, neįskaitant griovio šlaito, palaukės su žoline danga.

Palaukės galės būti naudojamos žemės ūkio technikai pravažiuoti, tačiau pareiškėjas privalės užtikrinti, kad žolinė danga vyrautų. Pareiškėjai galės nesilaikyti šio papildomo reikalavimo, jeigu jie įsipareigos bent 20 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės ploto skirti daugiametėms pievoms ir tokį plotą išlaikys bent 5 metus. Taip ministerija sieks apsaugoti šalies ūkininkus nuo sankcijų, gresiančių dėl šalyje nuolat mažėjančių daugiamečių pievų plotų.

Sveikas protas nugalėjo, bet ar ilgam?


LŪS pirmininkas Raimundas JUKNEVIČIUS

3 m pločio palaukės, GAAB, melioracijos grioviai, Raimundas JuknevičiusŽemės ūkio ministerija (ŽŪM) paskelbė metams atidedanti reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 m pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Esą taip nuspręsta atsižvelgus į šių metų rudeninės sėjos iššūkius, vis dar vykstantį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) derinimą su Europos Komisija (EK) ir jos numatytas išimtis šalims narėms kitąmet netaikyti dalies bioįvairovės išsaugojimo geros aplinkos agrarinės būklės reikalavimų.

Toks ŽŪM reikalavimas šiemet kėlė labai daug aistrų, nes teikiant pasėlių deklaracijas buvo privalu patvirtinti, kad ūkininkai susipažino su reikalavimu palikti ne mažesnes kaip 3 m juostas prie melioracijos griovių. Džiugu, kad sveikas protas nugalėjo ir buvo įsiklausyta į mūsų pastabas. Ne kartą raginome ŽŪM atsižvelgti į gyvenimo realijas ir paneigti reikalavimą palikti 3 m juostas ties melioracijos grioviais, nes galiojančio teisės akto, kuriame būtų įteisintas toks reikalavimas, iki šiol nėra. Reikalavimas buvo grindžiamas tuo, kad tai numatyta SP, bet jis dar nepatvirtintas, tik derinamas. Todėl tai nėra galiojantis teisės aktas. Ir neaišku, ar tokia nuostata jame išliks ir kada ji įsigalios.

Be to, raginome atsisakyti 3 m pločio juostų ir dėl to, kad taip būtų labai neracionaliai išnaudojamos žemės ūkio naudmenos. Jungtinės Tautos kviečia sutelkti dėmesį kovai su pasauline maisto krize, kad pasaulyje nepritrūktų maisto. Europos Sąjunga taip pat siekia įvairiais būdais didinti maisto produktų gamybą, kad nepristigtų maisto. EK jau yra priėmusi daug teisės aktų, kurie palengvina žemės ūkio produktų gamybą – sumažino įvairius suvaržymus. Tad buvo labai keista, kad Lietuva, tarsi nuošali provincija, nemato pasaulyje ir Europoje besiklostančių tendencijų bei modeliuoja žemės ūkio politiką pagal pasenusį ir nūdienos realijų neatitinkantį toną.

Tik dabar pagaliau praregėta – atsirado politinės valios atšaukti neteisingai ištransliuotą ir ūkininkus klaidinantį reikalavimą.

 

Redakcijos nuotrauka

ŽŪM informacija

2022.08.13

Susijusios temos - skaitykite: 3 m pločio palaukės, GAAB, melioracijos grioviai, Raimundas Juknevičius

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.