Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

VFARM: sertifikuota sėkla – sveiko derliaus garantas

2023/03/10


Sertifikuotos sėklinės bulvės yra gausesnio ir sveikesnio derliaus garantas, o naujos kartos veislių priežiūra mažiau kainuoja, nes jos atsparesnės ligoms bei stresinėms klimato sąlygoms. Koks sertifikuotos sėklos kelias pas augintojus ir kokios yra naujos kartos veislės „Vfarm“ ūkyje? Apie tai kalbiname ūkio komercijos vadovę Rugilę GIKARĘ.
„Vfarm“ ūkio komercijos vadovė Rugilė Gikarė.

Kokį kelią iki pirkėjų dirvos tenka nueiti sertifikuotoms sėklinėms bulvėms? Nuo ko jis prasideda?

Sertifikuotų sėklinių bulvių kelias iki pirkėjų dirvos yra ilgas ir gana sudėtingas. Jis prasideda elitinės kategorijos (E) atvykimu į sėklininkystės ūkį „Vfarm“ dauginimui.

Prieš sodinant gumbus dauginimui ištiriamas dirvožemis. Jis negali būti užkrėstas auksiniu bulviniu ir blyškiuoju bulviniu nematodais. Taip pat yra tikrinamas dirvožemio naudingumas, jo agrarinės savybės. Pasodinus šias sėklines bulves, jos auginamos ir prižiūrimos laikantis sėklinių bulvių dauginimo technologijos ir visų reikalavimų, numatytų normatyviniuose teisės aktuose, todėl sėklinių bulvių dauginimas gerokai skiriasi nuo maistinių bulvių auginimo.

Augalams pradėjus žydėti Valstybinės Augalininkystės tarnybos (VAT) inspektoriai atlieka aprobaciją: tikrinama augalų sveikata dėl virusologinių ir grybelinių ligų. Pasėliai tikrinami dėl juodosios kojelės, mozaikos ir lapų susisukimo viruso požymių, netipiškų veislei ir kitų veislių augalų skaičiaus viršijimo ir bulvių gumbų verpstiškumo viroido. Tiek prieš bulviakasį, tiek po jo A kategorijos sėklinių bulvių derliaus gumbai (A) yra tikrinami imant gumbų mėginius iš lauko ir sandėliavimo vietos laboratoriniams tyrimams. Šios bulvės taip pat negali būti užkrėstos bulvių karantininiais organizmais: žiedinio puvinio, bulvių rudojo puvinio, bulvių vėžio sukėlėjais, kolumbiniu galiniu, stiebiniu bulviniu ir klastinguoju galiniu nematodais. Jei nėra randama šių ligų, o virusų kiekis neviršija leidžiamų normų, derlius leidžiamas tiekti į rinką ir vyksta jų sertifikavimo procesas.

Svarbu priminti, kad kai kurios veislės yra atsparesnės vienoms ar kitoms ligoms, todėl verta į tai atsižvelgti. Ypač tuo atveju, jei esate linkę į ekologinį derliaus auginimą.

Sufasavus pirmąsias fasuotes, sėklinės bulvės yra tikrinamos dar kartą. Sertifikuotoms A klasės siuntoms keliami ne tik gumbų dydžio reikalavimai, bet ir šie:

  •  užsikrėtimas sausuoju ir šlapiuoju puviniu;
  • užsikrėtimas rizoktonioze;
  • užsikrėtimas paprastosiomis rauplėmis;
  • išoriniai pakitimai, įskaitant deformacijas, pažeidimus, neturi viršyti 3 proc. sertifikuotų sėklinių bulvių siuntos svorio bei kiti;

Jei tyrimai atitinka normas, tik tada yra išduodami sėklinių bulvių sertfikatai.

Fasuojant bulves prie kiekvieno maišo yra prisiuvamas augalo pasas-etiketė. Sertifikuotų A ir B kategorijų sėklinių bulvių augalo paso etiketė yra mėlyna, o joje nurodoma specifinė privaloma informacija (veislė, siuntos numeris, kategorija, gumbų dydis, ženklinimo data, išauginimo šalis, pakuotės svoris). Tik sertifikuota sėkla yra jūsų sveiko derliaus garantas.

Augalo pasas – sėklinių bulvių etiketė.

Ką pirmiausia verta sodinti ir kurios veislės anksčiausiai subręsta?

Be jokių abejonių galime tvirtinti, kad tai – ‘Colomba’ (www.seklinesbulves.lt/colomba). Ji – vienos stipriausių kompanijų – HZPC – olandų selekcininkų išvesta bulvių veislė, savo populiarumu skinanti laurus Vokietijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. ‘Colomba’ yra labai ankstyva bulvių veislė, kurią reikia sodinti padaiginus ir po plėvele. Ją, kaip pirmąjį vasaros derlių, jau antrą sezoną ragauja dauguma didžiųjų prekybos centrų pirkėjų.

‘Colomba’ veislės derlius rugpjūtį.

‘Colomba’ nebijo šaltos žemės, vasarą yra atspari streso aplinkybėms. Anksti pasodinus, anksti ir kasti galima. Ji nereikli dirvožemiui. Kad bulvės turėtų kuo daugiau sausųjų medžiagų, patariama palaistyti, nors jos puikiai pakelia sausrą ir kaitrą.

Atspari rauplėms ‘Colomba’ yra puikios prekinės išvaizdos, nuo maro esame linkę ją pasaugoti, tačiau veislė nėra jam itin jautri.

Kita veislė – ‘Primabelle’ (www.seklinesbulves.lt/primabelle) – ankstyvojo derliaus garantas! Jos puikiai tiks mėgstantiems standžias, savo formą išvirus išlaikančias bulves. Šios bulvės pasižymi tvirtumu ir ypač tinka salotų ar keptų bulvių patiekalams.

Tai labai ankstyva, tinkanti daiginti bulvių veislė. Ją pasodinus po plėvele, bus garantuotas ankstyvas vasaros derlius. Kad bulvės būtų gražios prekinės išvaizdos ir skanios gomuriui, rekomenduojama palaikyti drėgmės balansą ir mikroelementų kiekį jas patręšiant. Gumbai yra mezgami glotnia šviesia luobele su gelsvu minkštimu, ovalios formos, taip pat atsparūs mechaniniams sudaužymams, todėl išlieka puikios išvaizdos.

Šios naujos kartos bulvių veislės keičia tarp augintojų populiarias senąsias veisles, kurios mažiau derlingos, jautrios marui ar joms ypač būtinas laistymas.

Kas yra naujos kartos veislės? Skaitytojams būtų aktualu susipažinti su jomis.

Tai yra naujos bulvių veislės, atsparios besikeičiančiam mūsų klimatui (sausrai, karščiams, drėgmės trūkumui), nebijančios ligų – ypač maro ir virusų, kurie lemia išsigimimą, taip pat reikalaujančios mažiau priežiūros ir azotinių trąšų. Kai sezonas laibai permainingas, nemažai augintojų pastebi, kad per bulviakasį ar vėliau bulvių gumbai pūva – faktas, kad jūsų derlius galimai buvo paveiktas bulvių maro. Šiai baisiai ligai atsparių veislių yra labai mažai, o „Vfarm“ ūkyje turime kelias, kurios jau sulaukia gerų atsiliepimų. Jas ir aptarsiu.

‘Alouette’ (www.seklinesbulves.lt/alouette). Ši sėklinių bulvių veislė yra pakanti sausrai ir karščiams, taip pat atspari marui. Raudona luobelė susiformuoja gana anksti, yra glotni su nedaug akučių. ‘Alouette’ veislės bulvės puikiai tiks salotoms ir bulviniams blynams dėl savo miltingumo. Jų skonio savybės patiks net išrankiausiems. ‘Alouette’ prieš sodinant rekomenduojama padaiginti.

‘Acoustic’ (www.seklinesbulves.lt/acoustic) – ypač atspari marui, puikiai tinka auginti ekologiškai, šiai veislei auginti reikai sumažintos mikroelementinių trašų normos (iki 75 proc.). Pasirinkę šią veislę džiaugsis tie bulvių augintojai, kurie nenori daug ir sunkiai dirbti, tačiau trokšta gero derliaus. Ji atspari ne tik daugeliui ligų, bet ir mechaniniams pažeidimams.

‘Camelia’ (www.seklinesbulves.lt/camelia) – vidutinio akstyvumo ir skirta žiemojimui, naujausias mados šauksmas tarp bulvių augintojų. Ypač pakenčianti karščio bangas ir „Bulvių dienų“ Olandijoje pažiba, pripažinta tinkama auginti, nes trąšų ir augalų apsaugos priemonių jai reikia daug mažiau nei įprastai. Ši veislė atspari rauplėms ir daugeliui virusinių ligų. Sveikas augalas, sveikas maistas, sveika šeima.

‘Camelia’ veislės bulvės.

Kita ypač gausaus derliaus potencialu ir ilgu žiemojimu pasižyminti veislė – ‘Esmee’ (www.seklinesbulves.lt/esmee). Vidutinio ankstyvumo, ovaliai pailgais dideliais gumbais, puikiai toleruoja sausrą ir yra vidutinio suvirimo tipo, o tai leidžia šias bulves naudoti įvariomis paskirtimis.

Taip pat išskirčiau alternatyvą ‘Vinetai’ – veislę ‘Karelia’ (www.seklinesbulves.lt/karelia): to paties selekcininko naujos kartos vidutinio ankstyvumo brandos ir gana nauja rinkoje veislė. Gausiai deranti, pasižyminti dideliu atsparumu ligoms; rekomenduojama ieškantiems sveikesnės veislės, turinčios mažiau krakmolo, tinkančios virti su lupena. Nėra reikli dirvožemiui, tačiau patariama užtikrinti drėgmės balansą arba parinkti šlapesnę žemę. Puikiai žiemoja ir sandėliuojama iki pavasario.

Gurmanams esame paruošę kelias spalvotas veisles: ‘Blue star’ (www.seklinesbulves.lt/blue-star) – egzotiškiems potyriams ir ‘Mulberry beauty’ – rožinis bučkis (www.seklinesbulves.lt/mulberry-beauty).

‘Mulberry beauty’ – bulvių rožiniu minkštimu veislė.

Visomis šiomis veislėmis

prekiaujama „Vfarm“

internetinėje parduotuvėje

www.seklinesbulves.lt.

 

 

Parengė Jolanta Tamašauskienė

Nuotraukos iš https://seklinesbulves.lt

Nr. 65/7

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...