Kauno rajone Raudondvaryje vykusios sveiko maisto šventės „Lietuvaitė šeimininkė 2014 “ konferencijoje Paulius Jaruševičius, kalbėdamas apie žaliavalgystės naudą, pareiškė, jog jis su bendraminčiais stengsis sustabdyti nemokamo pieno dalijimo vaikams švietimo įstaigose programą. Kodėl? Juk sąvokos vaikas ir pienas – tartum neatsiejamos. Apie tai su kitokį gyvenimo būdą propaguojančio Ann Wigmore (Amerikos lietuvės Onos Varapickaitės, atradusios kviečių želmenų sultis) fondo direktoriumi Pauliumi JARUŠEVIČIUMI kalbasi „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ.
Ar tikrai grietinė, varškės sūris, kiti pieno produktai kenkia sveikatai? Ar plintančios nuomonės, jog jie žalingi, nėra tam tikro lobizmo, net sąmokslo, klibinančio žemdirbiškų šalių ekonomikos pamatus, dalis?- Absoliuti dauguma tėvų, kurių darželinukai ar pradinukai vaikai švietimo įstaigose gauna nemokamo pieno, jo produktų – jogurto, sūrelių, džiaugiasi šia programa. Nejaugi pienas kenkia vaikų sveikatai, kad nutarėte stabdyti Pieno programą? Jei kenkia, kuo remdamasis tai teigiate? - Kad pienas nevartotinas kaip maisto produktas, patvirtinta gausiais ir patikimais moksliniais tyrimais, atliktais įvairiose šalyse. Apie tai, pavyzdžiui, galite pasiskaityti nepriklausomo JAV eksperto Kolino T. Kembelo (Colin T. Cambell) knygoje „Natūralus būdas išvengti ligų“ – ji išversta ir į lietuvių kalbą. Jei valstybė finansuoja pieno dalijimo projektą, ji turi būti įsitikinusi, kad tai patikimas produktas. Ypač vaikams duodamas produktas turi būti visų ekspertų pripažintas sveiku maistu! Dauguma pasaulio ekspertų tvirtina, jog pienas nevartotinas kaip maisto produktas todėl, kad sukelia alergijas ir peršalimo ligas. Ypač vaikams. Mano penkiolikmetė dukra – sveikiausia mokykloje: per pastaruosius trejus metus, kai ėmė mažiau vartoti pieno produktų, nė karto nesirgo viršutinių kvėpavimo takų ligomis.
- Kaip pienas susijęs su peršalimo ligomis? - Pieno produktai sukelia lėtinį uždegimą, silpnina imunitetą. Juos vartojant virškinimo trakte susidaro gleivių, dėl to didėja peršalimo rizika.
- Populiarioje televizijos laidoje daktaras Ozas įspėjo, jog peršalus nevartotini pienas ir jo produktai, kad neatsirastų gleivių, trukdančių sveikti. Tačiau neminėjo, kad pienas apskritai nevartotinas. - Iš tiesų kai kurie žmonės, nors truputį suvalgę pieno produktų, pavyzdžiui, varškės blynelių ar grietinės, užsidėtos ant nepieniško patiekalo, iškart gali pajusti gleivių padidėjimą. Tarkime, ima varvėti nosis. Pieno produktai žalingi sveikatai ir todėl, kad jų riebalai (juk gyvūninės kilmės!) ir baltymai didina aterosklerozės riziką, gali būti alerginių reakcijų bei sąnarių ligų priežastimi. Kiek daug vaikų geria pieną ir – serga astma, įvairiomis alergijomis. Be to, besaikis pieno produktų vartojimas – viena iš meta uždegimo priežasčių.
- Kokia tai liga? - Tai uždegimas, kurį sukelia neteisingas gyvenimo būdas, pirmiausia – nesveika mityba. Kiekviena išgerta pieno stiklinė pažeidžia endotelinių ląstelių – vidinių kraujagyslių – sluoksnį, kol nuolatinis pieno produktų vartojimas sukelia organizmo lėtinį uždegimą. Kai kurie ekspertai teigia, jog visavalgiai pirmiausiai turėtų atsisakyti pieno produktų, mat jie net žalingesni už mėsiškus.
- Netrūksta mokslinių tyrimų, tvirtinančių, jog pieną gerti sveika. Žinome, jog pienas – nepamainomas kalcio, būtino, kad kaulai, dantys būtų stiprūs, šaltinis. - Yra atvirkščiai: pieno vartojimas – pagrindinė osteoporozės (kaulų retėjimo) priežastis. Kuo daugiau geriame pieno, tuo daugiau kalcio iš organizmo prarandame. Mat pienas rūgština organizmą. Šis, stengdamasis, kad kraujo terpė būtų normali – nei per rūgšti, nei per šarminė (kad jo pH būtų 7,34), – iš kaulų ima kalcio resursus palaikyti minėtai kraujo pH normai. Moksliškai įrodyta, kad šalyse, kur daug vartojama pieno produktų, gausu sergančiųjų osteoporoze. Lietuva – tarp šių šalių. Kai maisto ir farmacijos pramonės tokios visagalės, jos ir užsakinėja tyrimus su atitinkamomis išvadomis. Pieno pramonė juk suinteresuota nemokamo pieno dalijimo programomis.
- Tyrimus, neigiančius, jog pieną gerti sveika, galbūt užsako žaliavalgyste ar vegetarizmu, veganizmu suinteresuotos grupuotės? - Kiek gi Lietuvoje yra žaliavalgių – apie tūkstantį... Tiesiog dalinuosi išvadomis, kurias padarė nuo pramonės nepriklausomi mokslininkai, remiami valstybės ar universiteto, kaip antai K. Kembelas, norintys rasti atsakymą į klausimą, kodėl taip sergame. Jis rašo, jog visame pasaulyje pieno pramonė skverbiasi į mokyklas, nes vaikai – pieno produktų suvartojimo ateitis.
- Kokių žingsnių imsitės, norėdami sustabdyti Pieno programą? - Skleisime visuomenėje kitokį supratimą apie pieną, ir tiek. Galbūt šalies Vyriausybė galėtų giliau paanalizuoti pieno vertę, užsakydama tyrimus, kuriuos atliktų nepriklausomi autoritetingi mokslininkai?.. Jei valstybė nori, kad vaikai būtų sveikesni, tegu atkreipia dėmesį į pasaulinio lygio mokslininko profesoriaus Klauso Laicmano (Claus Leitzmann) įspėjimą, kad mūsų mitybos piramidė – neteisinga: joje per daug gyvūninės kilmės produktų. Jų normą vaikams turėtume mažinti. Ko labiausiai trūksta mūsų vaikams? Žalumynų. Tad vietoje pieno vaikams mokyklose galėtų būti dalijami vaisių bei daržovių kokteiliai ar sultys. Mokyklose galėtų atsirasti sveikos mitybos pamokos.
- Kažin ar galimos tokios pamokos, kai nėra vieningos mokslininkų nuomonės apie tą patį maisto produktą – ne tik apie pieną? Antai vieni mokslininkai tvirtina, jog lašinius ir bulves valgyti sveika, kiti tai neigia. Mūsų protėviai ilgai gyveno, nors gausiai vartojo pieno produktus. Ir jų vaikai, t. y. mūsų seneliai, tėvai, kasdien gėrę sodžiaus pieną, valgę sūrį, varškę, rūgštų pieną, sveikesni buvo už dabartinę kartą. - Bet seniau žmonės labai daug judėjo. Be to, ar pienas anuomet buvo toks, kaip dabar – užterštas antibiotikais? Juk kalbame apie pramoninį pieną, kurį vartojame ir nemokamai dalijame vaikams. Taip populiarių „Danon“ jogurtų įmonė per metus uždirba 15 mlrd. dolerių pelną. Kuo dabar šeriami gyvuliai, paukščiai? Genetiškai modifikuotais, chemizuotais pašarais! Reikalavimai auginant daržoves didesni nei ruošiant pašarus gyvuliams. Žmonėms pardavinėti genetiškai modifikuotas sojas draudžiama, o naudoti jas pašarams – galima! Todėl pieno produktai ir sukelia daug sveikatos problemų. To, žinoma, negalima pasakyti apie dvi tris bobutės laikomas karvutes.
- Pieno garbę ginantys mokslininkai tvirtina, jog jis – švariausias pasaulyje maisto produktas. Mat karvė, gamindama pieną, jį visiškai išvalo nuo teršalų, patekusių iš pašaro, užterštos aplinkos. - Kažin ar išvalo nuo hormonų, kuriais karvė šeriama skatinti laktaciją. Be to, pramoninis pienas dar apdorojamas, kad negestų.
- Tuomet galbūt vertėtų kelti pieno kokybės problemą ir skatinti švietimo įstaigose dalyti ekologinių pieno ūkių produktus, užuot stabdžius Pieno programą? - Ekologiškas pienas būtų geriau, bet jis brangesnis. Todėl vargu ar ekologiško Pieno programa būtų galima. Tačiau nenorėčiau, kad vaikai apskritai vartotų pieno produktus. Mat pienas – pagrindinė kvėpavimo takų ir alerginių ligų priežastis. Jas tik skatinsime, vartodami kuo daugiau pieno.
- Griaunate tradicinę sampratą, kad nė vienas vaikas neužauga be pieno. Ar pagrįstai tai darote, kai pienas – būtinas kūdikio ar kito žinduolio jauniklio maistas? - Natūralus gamtos dėsnis – pienu maitintis, kol paaugi. Nė vienas užaugęs gyvūnas pienu neminta. Ir žmogaus kūdikis misti pienu turėtų iki metų.
Pasak profesoriaus K. Laicmano, piene yra augimo hormonų. Vartodami pieną, skatiname piktybinių auglių augimą savo organizme.
Autorės nuotraukos