Nesilaikantiems reikalavimų kiaulių augintojams – griežtos baudos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo, kad š.m. gruodžio 18 d. pasibaigė terminas, iki kurio kiaulių laikytojai, kurie dėl AKM židinių naminių kiaulių laikymo vietoje pateko į išplėstą 2016-ais metais buferinę zoną,  prevenciniais tikslais privalėjo pasiskersti kiaules savo reikmėms bei gauti numatyto dydžio kompensaciją.

VMVT duomenimis, didžioji dalis kiaulių laikytojų įvykdė reikalavimus t.y. pasiskerdė kiaules, apie tai informavo teritorinį VMVT padalinį bei pristatė mėginius AKM tyrimams. Atkreipiamas dėmesys, kad dar yra pavienių laikytojų, kurie iki nustatyto termino kiaulių nepasiskerdė ir neįvykdė kitų privalomų reikalavimų. Todėl VMVT teritorinių padalinių inspektoriai, bendradarbiaudami su savivaldybių atstovais bei privačiais veterinarijos gydytojais yra numatę šiuose ūkiuose atlikti patikrinimus.
„Kiaulių laikytojai, laiku neįvykdę reikalavimų ir nepaskerdę kiaulių, gali būti nubausti administracine nuobauda su privalomu nurodymu pasiskersti kiaules per minimaliai trumpą terminą (1-2 dienas). Pakartotinai neįvykdžius šių reikalavimų, jie praras galimybę sunaudoti paskerstų gyvulių mėsą savo reikmėms, o taip pat privalės sumokėti mėginių ištyrimo AKM atžvilgiu ir gyvūnų skerdenų sunaikinimo kaštus“, – pabrėžė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.
Pasak jo, piktybiškai reikalavimų nevykdančių ūkininkų nuostoliai, neskaitant prarastos mėsos, gali siekti nuo 50 iki 150 eurų. Tiek gali atsieiti mėginių ištyrimas ir paskerstų gyvulių sunaikinimas specializuotoje įmonėje. Jei kuriame nors iš tokių ūkių būtų nustatytas AKM židinys,  ūkininkų išlaidos gali išaugti iki kelių tūkstančių eurų, mat jie privalės padengti visus su AKM židinio likvidavimu susijusius kaštus, taip pat ūkininkai rizikuoja nevykdydami reikalavimų prarasti ir kitas valstybės išmokas
Piniginės nuobaudos gresia ir laiku tinkamai savo auginamų kiaulių nedeklaravusių ūkininkų. Nedeklaruojant kiaulių ar neužregistravus bandos  gresia baudos, kurios siekia nuo 29 eurų iki 290 eurų. Jei asmuo jau baustas administracine nuobauda už nustatytus pažeidimus – bauda siekia nuo 58 iki 579 eurų.
Gavus informaciją, pranešimus ar skundus iš gyventojų apie ūkininkus, nesilaikančius biologinio saugumo reikalavimų ar kitų VMVT pareigūnų nurodymų, atliekamas patikrinimas ir užfiksavus neatitikimus ūkininkai gali būti baudžiami baudomis nuo 29 eurų iki 116 eurų. Jei asmuo jau baustas administracine nuobauda už nustatytus pažeidimus – bauda gali siekti nuo 290 iki 579 eurų, be to, gali būti priimtas sprendimas  dėl gyvūnų konfiskavimo.
VMVT primena, kad ūkininkai turi prievolę įtarę ligą, ar radę nugaišusias kiaules, apie tai informuoti privatų veterinarijos gydytoją bei teritorinę VMVT tarnybą.  Nuslėpus ar nepranešus apie ligos įtarimą ar gaišusius gyvūnus, jų laikytojams gresia baudos, kurios gali siekti iki 116 eurų, o jei asmuo jau baustas administracine nuobauda, tuomet bauda gali išaugti nuo 290 iki 579 eurų.