Seimas nepalaikė „valstiečio“ siūlymo pagloboti smulkiuosius ūkininkus

Praėjusios kadencijos Seimas, priimdamas Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas, buvo nutaręs, kad nuo „Sodros“ įmokų bus atleisti smulkieji ūkininkai. Pagal šį sprendimą jas nuo 2017 m. pradžios būtų tekę mokėti tik žemdirbiams, valdantiems ne mažesnius kaip 8 ekonominio dydžio vienetų (EDV) ūkius. Naujasis Seimas sprendimą atšaukė, liko galioti nuostata, kad minėtą mokestį mokės visi ūkininkai, valdantys 4 EDV ir didesnius ūkius. O siūlymas, kad „Sodros“ įmokas mokėtų tik didesni nei 6 EDV ūkiai, daugumos palaikymo nesulaukė.
Pastarąją pataisą pateikęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus STANČIKAS pakomentavo, kodėl, jo manymu, jai nebuvo pritarta.

„Šiuo metu ūkininkai mokesčius „Sodrai“ moka, jei jų ūkiai didesni nei 4 EDV.
Praėjusios kadencijos Seime buvo siūlyta įpareigoti mokėti įmokas „Sodrai“ ne mažesnius kaip 2 EDV dydžio ūkius valdančius ūkininkus, tačiau nubalsuota už 8 EDV. Šiame Seime aš siūliau kompromisinį variantą – įmokas mokėti didesnių nei 6 EDV ūkių savininkams. Man dar vadovaujant Žemės ūkio rūmams šiuo klausimu labai daug diskutuota su socialiniais partneriais – žemdirbių asociacijomis, Žemės ūkio bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų specialistais. Tačiau dabar galima tik konstatuoti faktą – sprendimas priimtas toks, koks priimtas. Gaila, kad pritrūko Seimo narių balsų mano siūlytam variantui pritarti. Aš nematau rimtų logiškų argumentų, kodėl būtent 4 EDV dydžio ūkio savininkai jau turi mokėti mokesčius „Sodrai“. Teiginiai, kad reikia siekti socialinio teisingumo ir kad kuo daugiau kaimuose gyvenančių ir dirbančių žmonių, sulaukę pensinio amžiaus, gautų ne šalpos pensijas ir skųstųsi negalintys išgyventi, o normalias pensijas, manęs neįtikina. Juk visi žemdirbiai ir iš viso bet kuris Lietuvos pilietis gali savanoriškai, turėdami finansinę galimybę, mokėti mokesčius „Sodrai“. Bet jeigu ūkininkas tokios galimybės neturi? Vadovaujantis dabartiniais teiginiais, kad apmokestinti reikia kuo daugiau piliečių, tai gal ir bomžus apmokestinkime, juk jie prie konteinerių kažką veikia, dirba ir niekas nepaneigs, kad ir jiems pensijos reikia.
Mano galva, 6 EDV dydžio ūkis yra ta riba, kai ūkininkas jau gali pradėti mokėti „Sodrai“. Reikia nepamiršti, kad kiekvieną kartą keičiantis minimaliai mėnesinei algai, keičiasi ir ūkininkų mokami valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų dydžiai. Tačiau derlingumas ar gyvulių produktyvumas nuo to neauga, vadinasi, žemdirbio pajamos tikrai nedidėja. Kalbėdamas šiuo klausimų su daugeliu Seimo narių, sulaukiau palaikymo, bet balsavimo rezultatas parodė, kad tik­rojo supratimo kol kas nėra. Ko gero, artimiausiu metu teks dar ne kartą kiekvienam kolegai individualiai išaiškinti, kas ir kaip vyksta žemės ūkyje, ką reiškia EDV, kokias ūkininko pajamas jis lemia ir kaip viskas skaičiuojama.
Labai tikiuosi, kad prie šio klausimo dar grįšime pavasario sesijoje, o iki to laiko Seimo dauguma turės galimybę labiau įsigilinti į jį.“

Komentarą parengė
„ŪP“ korespondentė
Elena RINKEVIČIENĖ

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.