„Valstiečiai“ blaivina tautą kalaviju

Politologai teigia, kad pagrindinis veiksnys, padėjęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) rudenį taip įtikinamai laimėti Seimo rinkimus, buvo rinkėjams pasiūlytas griežtas kovos su alkoholizmu planas. Valstietiškas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurioms šiemet pritarė 17-oji Vyriausybė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, dar 2016-aisiais savo parašais parėmė 61 tūkst. žmonių. Bet dabar, kai pataisos svarstomos Seime, visuomenė, ekonomistai, politologai jomis piktinasi, laiko žmogaus teisių suvaržymu, net kai kurie pernykštės LVŽS suburtos iniciatyvinės grupės „Už blaivią (Lietuvą)“ nariai, buvę dviejų svarbiausių tautos blaivintojų, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio bendražygiai, daužydami būgnus per roko koncertus reikalauja leisti piliečiams patiems apsispręsti kaip gyventi ir ragina nevaržyti jų asmens laisvės.
„Ūkininko patarėjas“ nagrinėja, kodėl kilni Lietuvos blaivinimo idėja, įgyvendinama Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, išsigimė į sovietinių antialkoholinių kampanijų ar „Islamo kalifato“ šventojo karo su „velnio lašais“ kopiją.

Priešų apgulta „valstiečių“ tvirtovė
„Dalies visuomenės nepasitenkinimą kursto alkoholio pramonė. Be to, iškraipomi Seimo Sveikatos reikalų komiteto aptariami klausimai. Komitetas niekada nesiūlė filmuoti alkoholio pirkėjų. Nesakėme, kad nuo 2018 m. reikia uždrausti svaigiųjų gėrimų logotipus ant lauko kavinių ir restoranų skėčių, bokalų, stiklinių. Matome aiškų polinkį sėti nepasitikėjimą mumis. Vis dėlto manau, kad mums užteks balsų patvirtinti pataisas. Joms pritaria Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, kai kurios kitos parlamentarų grupės. Kažkodėl niekas neprisimena, kad dauguma Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų buvo įregistruotos praėjusiame Seime“, – užvakar „Ūkininko patarėjui“ tvirtino Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Tik imituoja kovą
To paties parlamentinio Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas, Seimo Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis įsitikinęs, kad „valstiečiai“ tik imituoja kovą su alkoholizmu.
„Kas per žmonės?!Vieną galvoja, kitą sako, trečią daro. Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų į Kauną perkelti jau nebenori, garsiai ištrimituoto rinkimų pažado sujungti Energetikos ir Ūkio ministerijas išsižadėjo… Didžiausios Seimo frakcijos nariai užsimojo 4 kartus padidinti mokestį už medžioklės plotus – esą medžioklė yra „ privilegijuotų turtuolių pramoga“. Norėdamas paerzinti „valstiečius“ dėl jų daromų kvailysčių pasiūliau riboti prekybą stipriu alumi. Aišku, mano projektą atmetė“, – „ŪP“ karščiuodamasis kalbėjo R. Žemaitaitis.

Važiuoja per problemą buldozeriu
„Tvarkiečių“ lyderio nuomone, veiksmingiausia kova su alkoholizmu – surinkti tikslią statistiką, kaip, kiek ir kur daugiausiai geriama, suskaičiuoti, kiek lėšų už alkoholio akcizus nesurenkama į biudžetą, traukti svaigalų gamintojus ir pardavėjus iš šešėlio, įtikinamai aiškinti apie girtavimo pražūtingumą visuomenei, ypač paaugliams.
„O „valstiečiai“ važiuoja per alkoholizmo problemą buldozeriu, ketina kirsti šio skaudaus reiškinio apraiškas kaip kirviu. Pabandytų taip elgtis šeimose. Žmonos tuojau išmestų juos už durų, nė dienos ilgiau negyventų su tokiais „blaivintojais“, – nesirinkdamas žodžių, „valstiečiams“ priekaištavo parlamentaras R. Žemaitaitis.

Griežčiausias įstatymas Europoje
Smulkieji provincijos prekybininkai, kaimo parduotuvių savininkai būgštauja, kad pačios žiauriausios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų atmainos gali sužlugdyti smulkųjį rajonų verslą – ant prekybos salių lentynų neliks ne tik vyno ir alaus, bet ir duonos, skalbimo miltelių, nes vien iš maisto produktų ir buities reikmenų parduotuvės neišsilaikys.
Lietuvos kooperatyvų sąjunga turi 300 parduotuvių. Jeigu būtų uždrausta jose pardavinėti alų, mažiausiai 70 reikėtų uždaryti, nes apie 30 proc. pajamų šios krautuvėlės užsidirba iš vyno ir alaus. „Pusmetį kantriai aiškinome parlamentarams apie drastiškos kovos su alkoholizmu pasekmes. Žinome, kokie svaigalų prekybą ribojantys įstatymai veikia Europos šalyse. Jau dabar Lietuvos „antialkoholiniai“ teisės aktai – vieni griežčiausių. Jeigu Seimas patvirtins Vyriausybės ir parlamentinio Sveikatos reikalų komiteto palaimintą projektą, lietuviškas Alkoholio kontrolės įstatymas bus pats grėsmingiausias visame žemyne“, – „ŪP“ aiškino Lietuvos kooperatyvų sąjungos generalinis direktorius Raimondas Koreiva.

Baigiasi pigus alkoholis
Anot R. Koreivos, nauja įstatymo redakcija tik padidins kaimo bedarbių armiją, sumažins įplaukų į valstybės, savivaldybių biudžetus.
„Aišku, kad Lietuva per daug svaiginasi. Reikia ištraukti tautą iš alkoholizmo liūno. Nuo 2018 m. alkoholio nebus galima pardavinėti jaunesniems nei 20 metų asmenims, prekiauti svaigalais po 20 val. Bet tos priemonės, kurios taip bijojo provincijos krautuvėlės – specializuotų alkoholio parduotuvių – tikriausiai nebus. Politikai nutarė šį klausimą atidėti ir stebėti, kaip suveiks kiti visuomenės blaivinimo būdai. Alkoholis pabrango, jo kainos dar kils, nes baigiasi pigesnių spiritinių gėrimų, kuriems galiojo mažesni akcizų tarifai, atsargų likučiai. Lietuvos kooperatyvų sąjungos nariams teks prisitaikyti prie naujų aplinkybių“, – samprotavo „Lietkoopsąjungos“ generalinis direktorius.

Būdinga represiniams režimams
Visuomenė ūžia kaip bičių avilys dėl Seimo svarstomų drastiškų kovos su alkoholizmu priemonių. Kai kas ironija ir sarkazmu bando sustabdyti tautos blaivintojus valstiečius. Ypač daug kritikos strėlių sulaukia totalitarinėms valstybėms, stebinčioms kiekvieną savo piliečių žingsnį, būdinga Alkoholio kontrolės įstatymo 16 (2) str. pataisa (tiesa, ją siūlo ne „valstiečiai“, bet dalis konservatorių), kad parduotuvių svaigiųjų gėrimų skyriuose turi būti įrengta nepertraukiamai veikianti skait­meninio vaizdo įrašymo sistema, jos įrašus privaloma saugoti 180 dienų ir iškart pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, įstaigoms, suteikiančioms žemės ūkio kilmės etilo alkoholio importo licencijas, savivaldybėms ir policijai, jeigu tik šios institucijos pareikalaus tokių duomenų.

Ar patys neragauja uždrausto vaisiaus?
Parlamentarai liberalai Simonas Gentvilas ir Kęstutis Glaveckas Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo teisės akto projektą, nurodantį stebėti vaizdo kameromis, ar blaivininkai „valstiečiai“ slapta nebando paragauti savo pačių uždrausto vaisiaus, o „tais atvejais, kai alkoholinius gėrimus perka Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys ar kartu su juo į parduotuvę atėjęs asmuo, vaizdo įrašas saugomas visą to parlamentaro kadencijos laikotarpį“.
Liberalai taip pat siūlo, kad ne tik asmenys iki 20 metų nebūtų įleidžiami į alkoholinių gėrimų parduotuves. Liberalų įregistruoto Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad „valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariams alkoholinių gėrimų prekybos vietos turėtų būti uždarytos antradieniais ir ketvirtadieniais arba kitomis savaitės dienomis, kai vyksta plenariniai Seimo posėdžiai“.

Sunerimę menininkai ir kariai
Kiti nepatenkintieji rengia roko maršus kaip Sąjūdžio laikais. Užvakar Seimo rūmus Nepriklausomybės aikštėje drebinusio koncerto „Laisvę rokenrolui“ organizatorius, muzikos festivalių rengėjas Algirdas Barniškis-„Blėka“ įsitikinęs, kad „valstiečiai“ laužiasi pro atviras duris, nes festivalių, koncertų vadybininkai per 25 metus labiau už politikus stengėsi įpratinti žiūrovus lengvąjį alkoholį gerti saikingai. „Dabartinė viešųjų renginių tvarka geriausia. Į roko, popmuzikos žvaigždžių koncertus ateinantys žmonės tikrai nėra patys „problemiškiausi“, nekelia didelių rūpesčių teisėsaugininkams. Labiausiai norime, kad valdžia su mumis šnekėtųsi. Vienas taikus protesto koncertas jau įvyko, toliau žiūrėsime, kaip Seimo nariai diskutuos ir balsuos dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų“, – prieš koncertą „ŪP“ kalbėjo A. Barniškis-„Blėka“.
Net kai kurie Vyriausybės nariai sunerimo dėl drakoniško antialkoholinio įstatymo. Kitą savaitę krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis prašys Seimo leisti kareivinėse per pobūvius ir kitus protokolinius renginius svečių iš NATO garbei pagal Vakarų tradicijas pakelti tauriųjų alkoholinių gėrimų taures.

Savivaldybės perspėja valdžią
Didžiausių Lietuvos miestų Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos merai – Remigijus Šimašius, Visvaldas Matijošaitis ir Vytautas Grubliauskas – Seimo ir Vyriausybės vadovus perspėjo, kad nutolę nuo gyvenimo Sveikatos reikalų komiteto antialkoholiniai sprendimai pakenks miestų kultūrai, ekonomikai, kirs per maitinimo įstaigų pajamas, atbaidys užsienio turistus, sukels viešosios tvarkos pažeidimų ir šešėlinio verslo bangą. Merai tvirtino, kad Lietuvos baruose ir restoranuose išgeriama mažiau nei dešimtadalis visų parduodamų alkoholinių gėrimų, o namuose, paplūdimiuose, užmiesčiuose – net 91 proc. svaigalų, tad lentelės, draudžiančios turistui restoranų lauko terasose išlenkti bokalą alaus, tik prajuokins pasaulį, neatpratins mūsų padugnių nuo girtavimo, bet gali sunaikinti ilgametes tradicijas turinčius didžiųjų miestų renginius (Klaipėdos Jūros šventę, Kauno Hanzos ar Vilniaus Sostinės dienas).
Antialkoholinių įstatymų pataisas Seimas svarstys gegužės 25 dieną.

Tuščios kalbos

Bronislovas MATELIS
Seimo narys

Seimo Sveikatos reikalų komitetas nutarė nebesvarstyti specializuotų alkoholio parduotuvių klausimo. Valstiečių ir žaliųjų frakcija pritarė (vakar Seimo Kultūros komiteto pirmininkas R. Karbauskis protokoliniu nutarimu nurodė Vyriausybei iki 2018 m. liepos 1 d. „sudaryti teisines prielaidas steigti Lietuvoje specializuotas alkoholio parduotuves“ – red. past.).
Prieš tai Valstiečių ir žaliųjų frakcija atsisakė kito savo rinkimų pažado – įvesti alkoholio prekybos valstybinį monopolį.
Įtakingi prekybininkai pasiekė tikslą – Valstiečių ir žaliųjų frakcija galutinai atsitraukė.
Bandydami pasiteisinti „valstiečiai“ siūlo vis naujus draudimus. Didžiausias alkoholio srautas plūsta per prekybos centrus, tėvai svaigalus perka kartu su mažamečiais. Jaunajai kartai taip skiepijami girtavimo įpročiai. Tačiau Valstiečių ir žaliųjų frakcija visuomenės švietimo pozicijas jau užleido ir griebiasi tik populistinių veiksmų.
Lietuvos gyventojai nusipelnė rimtų permainų, o ne tuščių žodžių ir valdžios patyčių, iškėlus tautos blaivinimo vėliavą.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Algimanto Snarskio piešinys