Vykdomas skubus tyrimas dėl džiovintų baravykų siuntoje nustatyto arseno

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo skubų tyrimą dėl šiandien Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF gautos informacijos, kad lietuviškų džiovintų šilo baravykų (lot. Xerocomus badius) partijoje buvo nustatyta arseno. Skubų pranešimą pateikusi Lenkijos kompetentinga institucija informuoja, kad teršalo džiovintų baravykų partijoje (Nr.: ATEST P 1332) nustatyta atlikus laboratorinius tyrimus. Šių tyrimų rezultatai parodė, kad arseno koncentracija grybuose yra 110 +/- 19 mg/kg. Pirminio tyrimo metu nustatyta, kad 177 kg. nesaugių baravykų partiją į Lenkiją dar 2012 m. įvežė Lietuvos įmonė UAB „Ekoratas“ (Vasario 16-osios g.5, Varėna).
Varėnos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nedelsiant pradėjo patikrinimą įmonėje. Vertinami visi įmonės nuo 2012 m. vykdyti džiovintų baravykų pardavimai. Siekiama išsiaiškinti ar nesaugių grybų partija galėjo patekti ir į Lietuvos rinką. Pagal įmonės pateiktą informaciją, minėtos partijos produktų vartojimo terminas jau yra pasibaigęs, tačiau inspektoriai toliau aiškinasi galimus minėto produkto likučius.
„Arsenas ir kadmis – metalai, natūraliai randami dirvožemyje, gruntiniame vandenyje. Taip jie patenka į augalus, o per juos ir į maisto produktus. Dėl džiovinimo šių medžiagų koncentracija produkte gali padidėti net keletą kartų. Šiuo atveju metalo koncentracija yra labai didelė, todėl nedelsiant buvo pradėtas skubus tyrimas“,– pabrėžė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausias specialistas Donatas Valavičius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba