Protestas prieš pažadukus

Žemdirbiai buvo vieningi – kol AB „Arvi cukrus“ nesumokės pernykštės skolos, tol savo derliaus į fabriką ūkininkai nusprendė nevežti.

Ankstyvą šeštadienio rytą prie Marijampolės cukraus fabriko vartų būriavosi ūkininkai, stovėjo išsirikiavusi ilga eilė sunkvežimių, traktorių, atgabenusių cukrinius runkelius. Fabriko vartams atsivėrus, nė vienas nepajudėjo į jo teritoriją – taip buvo protestuojama prieš neįvykdytus „Arvi“ vadovų pažadus – iki spalio 10 d. sumokėti skolą už pernykštes saldžiąsias šak­nis. Žemdirbiai buvo vieningi ir kategoriški – kol nebus atsiskaityta, tol cukrinių runkelių į fabriką augintojai neveš.

Suvalkijos cukrinių runkelių augintojų susirinkime, vykusiame prieš naujojo sezono pradžią, žemdirbiams AB „Arvi cukrus“ direktorius Eduardas Jakevičius pažadėjo, kad iki spalio 10 d. skola – daugiau kaip 900 tūkst. Eur – už pernykščius nekvotinius cukrinius runkelius bus sumokėta. Buvo žadama taip įtikinamai, kad žemdirbiai, ketinę nepradėti naujojo derliaus gabenimo į fabriką tol, kol su jais nebus atsiskaityta, dar kartą nusileido ir iki spalio 10-osios runkelius tvarkingai vežė į AB „Arvi cukrus“. Tačiau lemtingąją dieną, kai jau visų sąskaitose turėjo būti žadėtieji pinigai, paaiškėjo, kad vėl žemdirbiai buvo apgauti – tik daliai jų buvo pervestos lėšos – iš viso apie 350 tūkst. Eur. Likusius pinigus „Arvi“ vadovai tikino sumokėsią artimiausiomis dienomis.
„Kaip galima taip nepaisyti susitarimų?! Kiek galima manipuliuoti pažadais? Pasitikėjimas šia įmone, jos vadovais visiškai žlugo. Šiemet Suvalkijoje nebeliko daugiau kaip pusės cukrinių runkelių augintojų. Tiems, kurie vis tik dar augino saldžiąsias šaknis, vėl rodoma špyga“, – piktinosi susirinkę žemdirbiai.
Ne itin noriai su ūkininkais tą rytą atvyko susitikti AB „Arvi cuk­rus“ vadovas E. Jakevičius. Jis pripažino, kad vis tik nepavyko įvykdyti pažadų. Tačiau ragino žemdirbius nesiimti kategoriškų priemonių ir vežti runkelius pagal nustatytus grafikus, nes pinigai, neva, jau pakeliui į jų sąskaitas. Anot direktoriaus, jų turimų cukrinių runkelių perdirbti pakaktų tik vienai dienai ir jei žemdirbiai protestuodami neveš runkelių, fabriką gali tekti stabdyti ir tai būtų labai didžiuliai materialiniai nuostoliai.
Tačiau iš Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių regionų atvykę žemdirbiai tikino, kad nusibodo tie nesibaigiantys melai, tad jie nemato kitos išeities, kaip tik imtis kategoriškų priemonių – vieningai nevežti į Marijampolės cukraus fabriką runkelių, kol nebus sumokėti pinigai. Daugelis Suvalkijos krašto žemdirbių yra sudarę sutartis ir su Kėdainių fabriku, kuris neprieštarauja, kad šiemet, kuomet saldžiųjų šaknų derlius gerokai mažesnis, jie savo užaugintus runkelius gabentų jiems. Deja, Kėdainiai suvalkiečiams dvigubai toliau nei Marijampolė, tad išaugtų transportavimo kaštai, laiko sąnaudos. Tačiau didelis privalumas tas, kad Kėdainių įmonė su žemdirbiais atsiskaito visada sutartu laiku ir jokių panašių problemų kaip AB „Arvi cukrus“ neturi. Ne vienas Suvalkijos ūkininkas dėl „Arvi cukrus“ skolų jau kreipėsi į teismą. Vienas jų – Mindaugas Mileris, kuriam įmonė buvo skolinga apie 50 tūkst. Eur. Pinigus jam pavyko atgauti, bet ir čia nebuvo apsieita be apgaulės.
Šeštadienio rytą prie Marijampolės cukraus fabriko vartų susirinkę žemdirbiai tikino, kad jau prieita kraštutinė riba ir toliau jie tikrai nežada taikstytis su neteisybe. Nors fabriko vartai buvo atviri (niekas jų neblokavo), bet nė vienas sunkvežimis ar traktorius su cukriniais runkeliais tą rytą pro juos neįvažiavo. Žemdirbiai buvo vieningi. Šakių r. ūkininko Zenono Zakarausko sunkvežimiai su runkeliais, stovėję eilės priekyje dar iš vakaro, demonstratyviai apsisuko ir išvyko, mat protestuojantiems žemdirbiams vėl buvo pažerta tik pažadų. Po 5 valandas trukusios protesto akcijos į sąskaitas vis tik ėmė įplaukti pervedamos lėšos, o su įmonės vadovu E. Jakevičiumi sutarta, jog iki spalio 13 d. vakaro bus sumokėti visi likę pinigai. Jei to nebus, šių metų cukrinių runkelių derlius, pasak žemdirbių, iš Suvalkijos keliaus kitur.

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.