Abisinijos katės – elegantiškos ir egzotiškos

Tvirtas, lankstus ir raumeningas kūnas, ilgos kojos, stačios, didelės ausys. Tokios yra visame pasaulyje populiarios Abisinijos katės. Apie Lietuvoje vis didesnio susidomėjimo sulaukiančius šiuos augintinius pasakoja kaunietė Asta Mačiunskienė.

Porelė iš skirtingų žemynų
Astai Mačiunskienei nuo vaikystės patiko gyvūnai, namie laikė katę, vėliau susidomėjo šunimis ir tik prieš penkerius metus netikėtai susižavėjo Abisinijos katėmis. „Pirmą kartą jas pamačiau televizijos laidoje, jos mane pakerėjo savo grakštumu. Anksčiau tokių nebuvau mačiusi, pradėjau domėtis, vartyti encik­lopedijas ir žinynus. Ieškojau ir veislynų, iš kurių galėčiau įsigyti Abisinijos katę – pirmąją nusipirkau Ukrainoje. Dabar turiu katę iš Amerikos, o katiną – iš Aust­ralijos veislynų. Jau sulaukėme šios poros palikuonių“, – pasakoja Asta.
Kačių veisimą A. Mačiunskienė vertina labai atsakingai, todėl porelei pasirinko gyvuliukus iš skirtingų žemynų, kad jų genai neturėtų nieko bendra.
A. Mačiunskienės išvesta katytė sugrįžo atgal į veislyną Amerikoje: „Su amerikiečiais mes bendradarbiaujame. Iš ten kačiukų vėl atvažiuos pas mane. Su lietuvių veislynais bendraujame, bet augintiniais nesikeičiame“, – teigia A. Mačiunskienė, kurios namuose gyvena trys Abisinijos veislės katės ir trys tos pačios veislės katinai.

Sekioja kaip šuniukai
Pasak Astos, Abisinijos katės yra išsaugojusios laukinio gyvūno prigimtį, judrios ir smalsios, stipraus ir nepriklausomo charakterio. Ypač aktyvūs ir padūkę jauni kačiukai, bet subrendusi katė nurimsta, nors judėti mėgsta, tad jai reikia daug erdvės. „Šios katės mėgsta žaisti, bėgioti, tačiau tai nereiškia, kad dūksta namuose kaip tornadai viską nusiaubdamos“, – giria savo augintinius kaunietė.
Abisinijos katės sunkiai pakelia vienatvę, yra labai prieraišios, švelnios ir meilios. Jos mėgsta bendrauti su šeimininku, visur sekioja jam iš paskos, kartu miega, tuo pačiu laiku prabunda ryte. Šios katės linkusios bendrauti ir su svetimais žmonėmis – atėjusius į namus svečius pasitinka, apuosto kaip šuniukai. Triukšmauti jos nemėgsta, balsai tylūs ir ramūs, tik švelniai murkia kaip ir visos katės. Šie gyvuliukai yra jaut­rūs, gali įsižeisti vien tik išbarti, tačiau niekada nekeršija.
Ypatingų laikymo sąlygų Abisinijos katėms nereikia. Kambaryje jos jaučiasi puikiai, tik lauke vėsiu oru gali būti per šalta. Šios katės bus labai laimingos, jei namuose įrengsite voljerą su pakopomis laipioti, reikia ir tvirto stovo nagams galąsti.

Viena seniausių veislių
Abisinijos kačių veislė laikoma viena seniausių, tačiau jos kilmė nėra iki galo aiški. Kai kas šias kates sieja su senovės Egiptu. Išlikusios kačių skulptūrėlės ir sienų piešiniai primena Abisinijos kates – kūnas lieknas ir raumeningas, siluetas elegantiškas, grakščiai išlenktas kaklas, didelės migdolo formos akys.
Veislės pavadinimas (angl. Abyssinian) siejamas su Etiopijos pavadinimu, seniau ši valstybė angliškai buvo vadinama Abisinija. Pirmą kartą Abisinijos katės aprašytos 1874 metais, o pirmieji veisliniai kačiukai užregistruoti 1882-aisiais.
Į Jungtines Amerikos Valstijas Abisinijos kačių atvežta iš Libijos. Anglijos kolonistai šių kačių į Europą atgabeno iš Indijos. Abisinijos katės greitai pelnė anglų pripažinimą. Senojo žemyno gyventojai patvirtino veislės standartus ir 1929 metais Londone įkūrė Abisinijos kačių veisėjų klubą.
Abisinijos katės greitai paplito po visą pasaulį. Jos dažniausiai laimi kačių parodose Europoje, Amerikoje ir Australijoje, vis dėlto veisėjai iki šiol tobulina šių kačių paveldimas savybes. Išskiriami du tipai – amerikietiškasis ir europietiškasis. Amerikietiškosios Abisinijos katės yra smulkesnės, žemesnės ir lieknesnės. Europietiškosios turi ilgesnes kojas, labiau primena pumą. Stip­riausi veislynai veikia Olandijoje, Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir kt.

Parodoje aukščiausias įvertinimas
„Lietuvoje Abisinijos katės yra gana gerai žinomos, nors šią veislę dar galima laikyti ir egzotiška. Mes nesistengiame jų sparčiai veisti, norime išlaikyti kokybę. Per metus atvedamos dvi vados, o jos nėra didelės, vidutiniškai katė atsiveda po tris kačiukus“, – sako A. Mačiunskienė.
Iš vados vienas kačiukas parduodamas veislei, kiti patinėliai kastruojami, patelės sterilizuojamos.
Veisėjas turi prisiimti atsakomybę ir dėl genetinių gyvūno trūkumų. Jei katė serga genetine liga, jos veisti negalima. Taip pat draudžiama veisti gyvūnus, kurių nestabili psichika – tai išaiškėja dalyvaujant parodose.
A. Mačiunskienė dalyvauja kačių parodose Lietuvoje ir užsienyje. Abisinijos veislės katinas, kurį įsigijo iš Australijos, pelnė aukščiausią titulą. Pasiekęs tokį laimėjimą dabar jis, dalyvaudamas parodose, gauna tik garbės apdovanojimus.
Prieš parodą Abisinijos katėms ypatingo paruošimo nereikia, nes jos trumpaplaukės. Prieš dvi dienas iki pasirodymo augintinės tik išmaudomos ir apkarpomi nagai. Kačiukai prie parodų ir kelionių pratinami nuo mažens, todėl didelio streso nepatiria.

Rita Šemelytė

Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.