Atvirų ūkių diena – žemdirbių ir visuomenės vienybės šventė

Žemės ūkio ministerija sėkmingai tęsia  lietuviškų maisto produktų populiarinimo akciją „Augink savo kraštą“. Tačiau  yra ir daugiau neišnaudotų galimybių supažindinti visuomenę su sunkiu, bet  prasmingu, valstybei gyvybiškai būtinu žemdirbių darbu. Krašto apsaugos ministerija ne vieną dešimtmetį rengia partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienas. Europoje, pasaulyje (Suomijoje, Švedijoje, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Portugalijoje, Australijoje, Kanadoje, JAV)  jau seniai vyksta  ūkininkų pagerbimo, žemdirbių ir visuomenės vienybės šventės – Atvirų ūkių dienos. Estija  paskelbė, kad  rengiasi pirmajai Atvirų viensėdžių dienai liepos 19-ąją.
„Ūkininko patarėjas“ imasi iniciatyvos, kad ir mūsų senų žemdirbiškų tradicijų šalyje kasmet būtų rengiama Atvirų ūkių diena. Preliminari  jos  data – rugiapjūtės pabaigos šventės  (šv. Onos dienos) išvakarės, liepos 25-oji.

Žemės ūkio ministrė Virginija  Baltraitienė   ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas  palankiai vertina „Ūkininko patarėjo“ sumanymą. Ministerija ir Rūmai iš principo sutiktų būti šio  tęstinio projekto partneriais. ŽŪM ir ŽŪR vadovai pasirengę tapti Atvirų ūkių dienos misionieriais, populiarintojais. V. Baltraitienė, A. Stančikas per  televiziją, radiją, susitikinėdami  su žemdirbiais skleistų šią idėją.  Ją galėtų propaguoti ir  ŽŪM pavaldžių institucijų, savivaldybių žemės ūkio skyrių,  rajonų žemdirbių asociacijų darbuotojai.
„Lietuvoje   rengiamos vadinamosios lauko dienos, bet  jos skirtos patiems žemdirbiams, žemės ūkio specialistams. Sparčiai populiarėja nauja Kukurūzų diena. Tačiau reikia tokio renginio, kuris leistų visuomenei iš arti  pamatyti  ir įvertinti pirminę maisto gamybos proceso grandį – žemdirbio ūkį, išsklaidytų ne tik vaikiškas legendas, kad pienas melžiamas prekybos centruose“, – „Ūkininko patarėjui“  sakė  ministrė V. Baltraitienė. Anot  A. Stančiko, tokia diena padėtų visuomenei  geriau suprasti, kad šalies maitintojai ūkininkai ne europiniuose milijonuose maudosi, bet sunkiai dirba,  už savo pagamintą produkciją dažnai negaudami nė savikainos.
Lietuviškos Atvirų ūkių dienos iniciatyvinė grupė  gegužės viduryje ketina susitikti „Ūkininko patarėjo“  redakcijoje ir aptarti pirmosios šventės scenarijų.

„ŪP“ redakcija