Didinant akcizus – svarbiausia nepamiršti, kaip kovoti su šešėliu

Akcizų arba bet kurių kitų mokesčių didinimas visada skatina šešėlinę ekonomiką. Nuoseklus augimas – labiausiai priimtina akcizų didinimo strategija. Laipsniškai brangstančias akcizines prekes gyventojai ir verslas priima lengviau, todėl tai mažiau skatina šešėlio augimą, atkreipia dėmesį Legalaus verslo aljansas.

„Nuoseklus požiūris į mokesčių kėlimą yra sveikintina politikų iniciatyva. Svarbu, kad nevyktų drastiški pokyčiai, nes bet koks staigus kainų šoktelėjimas tiesiogiai didina nelegalios rinkos dalį“, – sako Legalaus verslo aljanso prezidentas Romas Apulskis.

Pasak R. Apulskio, kitais metais įsigaliosiančių mokesčių pakeitimus pradedant svarstyti dabar, verslas ir gyventojai turės pakankamai laiko pasiruošti pokyčiams, įtraukti pasikeitimus į kitų metų planus. Patiems politikams bus pakankamai laiko pokyčius išdiskutuoti, formuoti laipsnišką ir prognozuojamą mokesčių politiką.

„Akcizų tarifų didinimas bet kokiu atveju yra palengvinimas nelegaliai prekybai, todėl svarbu ne tik kelti mokesčius, bet ir atitinkamai stiprinti valstybės kovą prieš šešėlį bei šviesti visuomenę, kad tarp gyventojų ir verslininkų mažėtų tolerancija nelegaliai veiklai“, – pastebi aljanso vadovas.

Ekspertų skaičiavimais, nelegali prekyba spiritiniais gėrimais Lietuvoje sudaro 27 proc., cigaretėmis – 28 proc. Pastaruoju metu juntamos nežymios šešėlio mažėjimo tendencijos, tačiau neatsakingas ir nesubalansuotas mokesčių didinimas gali vėl nulemti šešėlio augimą.

Labiausiai akcizinių prekių nelegali prekyba buvo išaugusi per krizę, kai siekiant surinkti daugiau lėšų į biudžetą buvo staigiai padidinti akcizų tarifai. Tokie veiksmai sukėlė priešingą efektą, biudžetą pasiekė mažiau pajamų, o šešėlinė rinka smarkiai išaugo.

Apie Legalaus verslo aljansą

Legalaus verslo aljansas yra legaliai veikiančių prekybos įmonių susivienijimas, kurio pagrindinis tikslas – skatinti legalaus verslo plėtrą. Ne vienas atliktas tyrimas rodo, kad šešėlinė ekonomika Lietuvoje siekia apie 30 proc. Tai vienas blogiausių rodiklių visoje Europos Sąjungoje. Nelegali alkoholio ir tabako gaminių rinka viršija ketvirtadalį rinkos, nelegali degalų rinka siekia iki 20 proc. Daugiau nei 60 proc. Lietuvos gyventojų pateisina subjektus, prekiaujančius nelegaliomis prekėmis. Daugiau informacijos: Legalaus verslo aljanso prezidentas Romas Apulskis, +370-686-65563, r.apulskis@legalusverslas.lt, www.legalusverslas.lt