Gegužės darbai darže

*Jei nespėjome pasėti šalnoms atsparių daržovių – žirnių, salotų, ridikėlių, sėkime kuo greičiau.

*Ruoškime dirvą šilumamėgėms daržovėms – agurkams, pomidorams, paprikoms, baklažanams, pupelėms, moliūgams, arbūzams. Tačiau nedirbkime šlapios dirvos, palaukime, kol pradžius, nes suirs jos struktūra ir susidarys grumstų. Į šaltą dirvą pasėtos moliūgų, cukinijų ir kitų šilumamėgių daržovių sėklos nedygsta, bet pūva.

*Svogūnų ropeles ir jų sėjinukus sodinkime kaip įprasta nuo senų laikų – per Stanislovą. Pasodinus į nelabai įšilusią dirvą ir užėjus šaltesniems orams, būna daugiau žyduolių.

*Neskubėkime pasėti visų iš karto morkų ir burokėlių – dalį jų sėkime vėliau, bet kol dar drėgna dirva.

*Lauke sodinkime ankstyvųjų, žiedinių, garbanotųjų, raudonųjų, lapinių, briuselinių kopūstų daigus.

*Gegužės pabaigoje, erškėčiams sužydėjus, lauke lysvėje (kai dirva 10 cm gylyje įšyla iki 10-12 0C) sėkime šilumą mėgstančias daržoves – agurkus, moliūgus, pupeles.

*Po sėjos purenkime dirvos paviršių (tarp eilučių), ravėkime piktžoles, per sausras laistykime, daigams paaugus tręškime kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais (20-30 g/kv.m).

*Tręškime daugiametes daržoves ir prieskoninius augalus, purenkime tarpueilius. Daugiamečių augalų pasidauginkime kero dalimis. Jei žemė per sausa, saulėtomis dienomis augalus palaistykime.

*Šiltnamiuose auginkime žalumyninių daržovių: salotų, ridikėlių, krapų, petražolių, svogūnų. Vazonėliuose auginkime salierų, porų ir kitų prieskoninių augalų (jie į lauką sodinami gegužės pradžioje) bei cukinijų, patisonų, aguročių ir moliūgų daigus, kuriuos gegužės pabaigoje, pasibaigus šalnų pavojui, sodinsime į daržo lysvę. Vėliau šiltnamiuose bus sodinami agurkų, pomidorų ir paprikų daigai.

*Dar kartą kruopščiai peržiūrėkime sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveikų daržovių gausų derlių, pasitikrinkime, ar tinkamai sudarėme sėjomainą ir pasirinkome priešsėlius. Tik viską gerai suplanavę išvengsime augalų kenkėjų, ligų, piktžolių. Paeiliui tinka auginti šakniavaisines ir lapines daržoves, vaisinius–sėklinius ir žydinčius augalus. Lapinės daržovės – salotos, špinatai, gūžiniai kopūstai, šakniavaisinės – morkos, burokėliai, pastarnokai, petražolės, svogūnai, porai, česnakai, ankstyvosios bulvės, ridikėliai, ropės, vaisiniai–sėkliniai augalai – agurkai, pomidorai, paprikos, cukinijos, moliūgai, pupelės, sojos, lęšiai, žydintys – linai, aguonos, saulėgrąžos, gėlės, vaistažolės.

*Prieš daržovių sėją ar sodinimą dirvos paviršių supurenkime grėbliu, taip sunaikinsime pradedančias dygti piktžoles. Labai sausą dirvą prieš sėją palaistykime. Pasėtos sėklos apmulčiuojamos 2 cm durpių sluoksniu, tuomet dirva greičiau įšyla, iš jos išgaruoja mažiau drėgmės. Negalima daržovių sėti per daug tankiai, nes daigeliai ištįs, skurs, retinami per kaitras džius, išretės. Sėklos sparčiau dygs, jei prieš sėją parą laiko jas pamirkysime šiltame (20–25 0C) vandenyje. Mirkytos sėklos prieš sėją apdžiovinamos pavėsyje, kad būtų birios. Sėjamos tik į drėgną dirvą, nes perdžiūvusioje prastai dygsta.

*Daržovės geriausiai auga purioje, derlingoje priesmėlio ir priemolio, neutralios reakcijos (pH 6,5–7), drėgnoje dirvoje, saulėtoje vietoje. Gegužės pirmosiomis dienomis, jei nepasėtos balandžio mėnesį, sėjamos morkos, daržo žirniai, ridikėliai, špinatai, petražolės, salotos, krapai, morkos, burokėliai, pastarnokai, svogūnai, gelteklės. Morkų ir burokėlių neskubėkime visų pasėti iš karto, dalį jų sėkime vėliau, kol dar dirva drėgna, jų derlių suvartosime žiemą, daržovės sėkmingai išsilaikys ir iki pavasario. Dirvai perdžiūvus užsitęsia jų dygimas, vėliau ima derėti.

*Lauke sodinkime ankstyvųjų, žiedinių, garbanotųjų, raudonųjų, lapinių, briuselinių kopūstų daigus.

Gegužės pradžioje, jeigu dirva jau pradžiūvusi, sodinkime ne tik ankstyvąsias, bet ir vėlyvųjų veislių bulves. Jeigu sodinami daiginti gumbai, bulvės greitai sudygsta ir gali nukentėti nuo pavasarinių šalnų. Todėl sudygusios bulvės apkaupiamos žemėmis.

*Vegetatyvinius svogūnus (ropelėmis) sodinkime gegužės pirmojo dešimtadienio pabaigoje, kaip jau nuo senų laikų įprasta – per Stanislovą. Pasodinus į dar įšilusią dirvą ir užėjus šaltesniems orams būna daugiau žyduolių.

*Gegužės pabaigoje, erškėčiams sužydėjus, lauke lysvėje (kai dirva 10 cm gylyje įšyla iki 10–12 0C) sėkime šilumamėges daržoves: agurkus, moliūgus, pupeles, sodinkime agurkų ir pomidorų daigus.