„Grigo ūkis“ – ašaka žemdirbio gerklėje

Marijampolės pašonėje esančių Kuktų, Baraginės, Trakiškių kaimų gyventojai, Kuktų žemės ūkio bendrovė bei ūkininkai priversti laužyti savo techniką keliais, kuriuos be paliovos niokoja UAB „Grigo ūkis“, čia turintis 3 didžiulius kalakutų auginimo kompleksus.

Nors šios bendrovės vadovas Irmantas Grigas dar pavasarį buvo pažadėjęs sugadintus kelius sutvarkyti, iki šiol to nepadarė. Per laukus vedančius žvyr­kelius savo greideriais palygino ir kiek įmanoma aptvarkė Kuktų ŽŪB. Tuo patenkintas ir „Grigo ūkis“, kuris ir toliau be sąžinės graužaties naudojasi kitų sutvarkytais keliais – kasdien į kalakutų fermas bei iš jų šiais keliais rieda sunkiasvoris transportas. Ir nors yra kur kas trumpesnis kelias nuo kalakutyno iki Prienų plento, juo nevažiuojama, mat, kaip ir kiti, jis buvo suniokotas, bet niekas nesutvarkė.
Iš Kuktų, Baraginės ir Trakiškių kaimų į laukus veda penki keliai. Pavasarį nė vienu iš jų nebuvo įmanoma važiuoti ne tik lengvąja, bet ir sunkiąja technika. Netoliese įsikūrusios bendrovės „Grigo ūkis“ kalakutų fermos. Čia esančiais žvyr­keliais į kalakutų fermas nuolat gabenami pašarai, kraikas, iš jų į skerdyklą vežami kalakutai, išgabenamas paukščių mėšlas. Fermos plečiasi, tad šiais keliais buvo transportuojamos ir statybinės medžiagos naujo komplekso statyboms. Pavasarinio polaidžio metu visi keliai buvo itin subjauroti, ūkininkai nerimavo, kaip reikės patekti į laukus prasidėjus sėjai. Dėl susidariusios situacijos buvo kreiptasi į Marijampolės savivaldybės administraciją. Buvo išdėstyta, kokią žalą daro UAB „Grigo ūkis“ bendriems keliams, ir prašoma, kad savivaldybė priverstų kalakutyno savininkus juos tvarkyti. Savivaldybės atsakymas buvo toks: „Komunalinio ūkio skyriaus specialistai kartu su Marijampolės seniūnijos seniūnu išanalizavo gautą rezoliuciją dėl kelių būklės. Gegužės 5 dieną ūkininkui Irmantui Grigui išsiųstas savivaldybės raštas, kuriuo reikalaujama suremontuoti sugadintus kelius.“ Marijampolės seniūnas informavo, kad kalakutų fermų savininkas I. Grigas jam yra rodęs kelio, skirto įvažiuoti į Prienų plentą, remonto sąmatą, ir žada jį tvarkyti. Deja, pažadų „Grigo ūkio“ savininkas iki šiol netesėjo. Nei šio kelio, kurio tėra apie 700 m, nei kitų netvarkė.
„Ūkininko patarėjui“ I. Grigas pavasarį taip pat teigė, kad vos tik orai leis, imsis kelių tvarkymo darbų. Jis pripažino, kad į kalakutyną važiuojanti sunkiasvorė technika juos gadina, tačiau kaltino ir savivaldybę, kuriai nerūpi viešų kelių būklė, ir ūkininkus, taip pat Kuktų bendrovę, kad jų žemės ūkio technika ne mažiau žalos keliams pridaro ir juos gerokai išmala. I. Grigas tvirtino, jog yra numatytos lėšos kelio atkarpai nuo kalakutyno Prienų plento link. Neva, kai ją patvarkys, jų technika nevažiuos kitais keliais. Deja, kol kas būtent ši atkarpa liko pati blogiausia. Sugebėta tik kreivai šleivai greideriu suverstą žvyrą išstumdyti. Šiuo metu I. Grigas nesiteikia paaiškinti, ar vis dar nebuvo tinkamo oro keliams tvarkyti, ar trūksta noro tai daryti, nes darbai taip ir neprasidėjo.
Kuktų ŽŪB vadovas Antanas Jasiulevičius „ŪP“ sakė, jog nelabai ir tikėjo, kad I. Grigas laikysis duoto žodžio, mat jau ne pirmą kartą visus apgauna – pažada ir netesi. Kuktų bendrovė pati išmaltus kelius ėmė gelbėti – užstumdė provėžas, suformavo kraštus, išlygino žvyro dangą. Per pastaruosius mėnesius jau penktą kartą bendrovės greideriai šiuose keliuose duobes ir provėžas lygina, kurias palieka kalakutyno transportas. Žemdirbiams pikta, mat kai šlapia, lyja, jie stengiasi sunkia technika šiais žvyrkeliais nevažiuoti, deja, to visiškai nepaiso „Grigo ūkis“. Bendrovės sutvarkytais keliais ir toliau kone kasdien rieda kalakutyno technika su mėšlu, pašarais, kraiku.

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

Ne tik pavasarinio polaidžio metu, bet ir dabar, kai smarkiau palyja, į „Grigo ūkį“ važiuojama tokiu būdu.

Ši kelio atkarpa, vedanti nuo „Grigo ūkio“ Prienų plento link, pati trumpiausia, bet ir jos tinkamai sutvarkyti kalakutyno savininkai nesirengia.

UAB „Grigo ūkis“ vidury laukų turi 3 kalakutų auginimo kompleksus, į kuriuos važiuojama bendrais keliais.

Kuktų ŽŪB vadovas Antanas Jasiulevičius sako, jog bendrovė jau penktą kartą lygino žvyrkelius, o „Grigo ūkis“ – nė karto.

Štai taip atrodė žvyrkeliai į laukus, kai žemdirbiams reikėjo pradėti sėją.