Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Vidutinė saulės modulių kaina per metus krito daugiau nei 80 procentų

2024/03/13


Vidutinė 1 kW saulės modulių kaina šiuo metu rinkoje yra 254 eurai – tai 83 proc. mažesnė kaina nei pernai tuo pačiu metu, kai ji siekė 465 eurus. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros (LEA) atliktas rinkos tyrimas.

Apklausus daugiau nei 30 saulės moduliais prekiaujančių ir saulės elektrines įrengiančių įmonių, taip pat nustatyta, kad šiemet kovą vidutinė 1 kW galios saulės modulių kaina buvo 24 proc. mažesnė nei vasarį, kai labai panašių saulės modulių kaina siekė 334 eurus.

2023 m. ir 2022 m. Lietuvos energetikos agentūra atliko saulės modulių kainų rinkoje stebėseną, siekdama įvertinti, kaip jos keičiasi, ir kaip kinta investicijų į saulės elektrines atsiperkamumas.

saulės modulių kainos

10 kW galios saulės elektrinės modulių kaina vidutiniškai sudaro apie 40 proc. visos saulės elektrinės įrengimo kainos. Priklausomai nuo modulio techninių parametrų, naudojamos technologijos ir tipo bei gamintojo šalies, vidutinė pigesnių, mažesnio efektyvumo ir trumpesnio naudojimo laiko 10 kW modulių kaina gali būti apie 2 260 eurų, brangesnių, ilgaamžiškesnių ir efektyvesnių – apie 4 260 eurų.

modulių kainos

Vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali siekti apie 6 000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8 690 eurų ir daugiau.

saulės elektrinės kaina

Numatoma, kad saulės modulių kainas 2024 m. ir toliau žemyn spaus išaugę modulių gamybos pajėgumai – labai sparčiai auganti pasiūla gerokai viršys sumažėjusią paklausą. Saulės modulių kainos šiemet ir toliau turėtų mažėti dėl tiekėjų sandėliuose sukauptos produkcijos. Iki šių metų pabaigos pasauliniai saulės modulių gamybos pajėgumai išaugs dvigubai, o apie 90 proc. naujų gamybos pajėgumų bus pastatyta Kinijoje.

Reikšmingai subsidijuotas saulės modulių gamybos pajėgumų augimas Kinijoje turi neigiamos įtakos Europos Sąjungos (ES) saulės modulių gamintojų pajėgumams išlikti konkurencingiems pasaulinėje rinkoje. Vis daugiau Europos Komisijos ir ES valstybių narių dėmesio sulaukia poreikis išlaikyti ES saulės modulių pramonę gyvybingą, kartu išlaikant darbo vietas ir užtikrinant europinius saugumo standartus. Šis klausimas taip pat buvo aptartas kovo 4 d. vykusiame ES energetikos ministrų susitikime Briuselyje. Europos Komisija žada sugrįžti prie šio klausimo šių metų antrą pusmetį.

2023 m. gaminančių vartotojų Lietuvoje buvo apie 89 tūkstančius. Praėjusiais metais, palyginti su 2022-aisiais, jų padaugėjo dvigubai. Šiuo metu, kaip rodo ESO duomenys (2024-03-07), gaminančių vartotojų yra apie 95,9 tūkstančio.

Pagal gaminančių vartotojų saulės elektrinių įrenginių galią, tenkančią 1000 gyventojų, pirmauja Vilniaus ir Kauno rajonų savivaldybės, kuriose 1000-ui gyventojų tenka apie 700 kW galios. Mažiausiai saulės elektrinių galios tenka 1000-ui gyventojų Visagino ir Neringos savivaldybėse – vidutiniškai 57 kW.

gaminantys vartotojai savivaldybėse

Palyginus gaminančių vartotojų saulės elektrinių įrenginių galią su energetinį nepriteklių patiriančių asmenų dalimi (tai – visų savivaldybės gyventojų skaičiaus ir savivaldybės gyventojų, besikreipiančių dėl išlaidų šildymui ir karštam vandeniui kompensavimo, santykis procentais), pastebima, kad savivaldybėse, kuriose yra mažiau asmenų, galinčių įsirengti saulės elektrinę, santykinai daugiau yra energetinį nepriteklių patiriančių asmenų.

Vertinant Lietuvos energetikos agentūros sukauptus duomenis, galima daryti išvadą, kad siekiant tolesnio gaminančių vartotojų saulės elektrinių augimo ir įvertinant palankias sąlygas rinkoje, planuojamą valstybės paramą prasminga nukreipti taip, kad parama pasiektų kuo platesnes visuomenės grupes. Ateityje, keičiantis modulių kainoms, vertėtų peržiūrėti teikiamų subsidijų dydį.

 

LEA informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...