Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Kuriama savanoriška sistema aukštos kokybės anglies dioksido absorbentams sertifikuoti

2023/01/18


Europos Komisija paskelbė Reglamento dėl anglies dioksido absorbentų sertifikavimo pasiūlymą, kurio tikslas – sukurti patikimą aukštos kokybės anglies dioksido absorbentų sertifikavimo sistemą, skatinti inovatyvias anglies dioksido šalinimo technologijas ir tvarius, mažo CO2 kiekio ūkininkavimo sprendimus.

Taip ūkininkai, miškininkai ir kiti ūkio subjektai skatinami vykdyti papildomas anglies dioksido absorbavimo veiklas, kurios padėtų siekti Europos Sąjungos ir Lietuvos klimato, aplinkos ir nulinės taršos tikslų – atsodintų miškus, plėtotų neariminę žemdirbystę, rekultivuotų pažeistas žemes, atkurtų pelkes.

Sertifikavimo proceso skaidrumui ir patikimumui užtikrinti pasiūlyme nustatytos nepriklausomo anglies dioksido šalinimo patikrinimo ir sertifikavimo sistemų pripažinimo taisyklės.

Taip pat numatyti keturi kriterijai, kurie pagerins anglies dioksido šalinimo kokybę ir palyginamumą.

Kiekybinis įvertinimas – anglies dioksido šalinimo veikla turi būti tiksliai išmatuota ir duoti nedviprasmiškos naudos klimatui.

Papildomumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi viršyti esamą praktiką ir galiojančių teisės aktų reikalavimus.

Ilgalaikis saugojimas – sertifikatai yra susieti su anglies dioksido saugojimo trukme, kad būtų užtikrintas nuolatinis saugojimas. Tai yra anglies dioksido „sugavimas“ ir „užrakinimas“, neleidžiant jam patekti į atmosferą, tam panaudojant įvairias pramonės technologijas, ūkininkavimo metodus, gaminant medines statybines medžiagas ir produktus.

Tvarumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi prisidėti prie tvarumo tikslų, pavyzdžiui, prisitaikymo prie klimato kaitos, žiedinės ekonomikos, vandens ir jūrų išteklių bei biologinės įvairovės.

Prioritetas bus skiriamas tai anglies dioksido šalinimo veiklai, kuri duos didelės naudos biologinei įvairovei. Tai aktualu ir Lietuvai, siekiančiai tinkamai tvarkyti saugomas teritorijas.

Siekdamos ES klimato neutralumo tikslų, ES valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, turės padidinti anglies dioksido šalinimą iš atmosferos, kad subalansuotų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurio neįmanoma pašalinti.

Tai galimybė ir Lietuvos mokslo institucijoms aktyviau plėsti mokslinius tyrimus, eksperimentinę veiklą kuriant anglies dioksido šalinimo būdus, nes anglies dioksidą surinkti ir nuolat saugoti galima pasitelkus įvairias pramonines technologijas. Pavyzdžiui, bioenergijos su anglies dioksido surinkimu ir saugojimu arba tiesioginį anglies dioksido surinkimą ir saugojimą produktuose.

Darni veikla žemės ūkyje ir miškininkystėje gali pagerinti natūralų anglies kaupimąsi dirvožemyje ir miškuose, tuo pačiu sumažinti anglies išsiskyrimą iš dirvožemio ir sukurti naujas verslo galimybes ūkininkams, miškininkams.

Ilgaamžiai gaminiai ir medžiagos, pavyzdžiui, statybiniai medienos gaminiai, taip pat gali išlaikyti anglies dioksidą kelis dešimtmečius ar ilgiau. Lietuvoje medienos statybinių medžiagų gamybos plėtrai skiriamos didelės investicijos ir tobulinami statybos techniniai reglamentai.

 

Aplinkos ministerijos pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/23

Pieno ūkininkai prie Seimo rengia protestą, reikalaus K. Navicko atsistatydinimo

Vilnius, kovo 23 d. (BNS). Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) ketvirtadienį prie Seimo rengia, jų teigimu, didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurios metu ūkininkai reikalaus bent 40 mln. eurų paramos ir žemės ūkio ministro Kęstučio...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...