Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Tarptautinė ataskaita: kaip karas paveikė Ukrainos telekomunikacijų tinklą

2023/01/22


Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU) pristatė pernai atliktos ataskaitos rezultatus apie karo padarytą žalą Ukrainos telekomunikacijų infrastruktūrai. Rengiant šią ataskaitą prisidėjo Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertas Paulius Vaina. Ataskaita parodė, kad Ukrainos telekomunikacijų sektorius yra atsparus, nepaisant karo sukeltos žalos ir ekonominių nuostolių masto.

Ataskaitoje nagrinėjamas aštuonių mėnesių laikotarpis nuo karo pradžios 2022 m. vasario 24 dieną. Rusijos karo Ukrainoje padaryti telekomunikacijų sektoriaus ekonominiai nuostoliai vertinami daugiau nei 0,1 mlrd. USD – įmonės teikia 22% mažiau paslaugų nei iki karo pradžios, todėl sumažėjo jų pajamos.

„Su Ukraina jau ne vienerius metus palaikome draugiškus santykius ir bendradarbiaujame savo srityse. Pavyzdžiui, nuo 2019 metų vykdėme Europos Sąjungos finansuojamą Dvynių projektą, skirtą Ukrainos reguliavimo gebėjimams stiprinti rinkos prieigos ir paslaugų kokybės priežiūros srityse. Jau tada palaikėme Ukrainos siekį priartėti prie Europos Sąjungos, o dabar įsipareigojome padėti ir remti Ukrainą atkuriant telekomunikacijų sektorių“, – sako RRT pirmininkė Jūratė Šovienė, 2022 m. birželį Ruandoje vykusioje Pasaulinėje telekomunikacijų plėtros konferencijoje pristačiusi įsipareigojimą parengti ataskaitą dėl Ukrainos telekomunikacijų tinklų atstatymo.

Milijardiniai nuostoliai

Ataskaitos rengėjams duomenis teikė Ukrainos atstovai iš Skaitmeninės transformacijos ministerijos, Nacionalinės elektroninių ryšių reguliavimo tarnybos ir Valstybės specialiojo ryšio ir informacijos saugos tarnybos.

Buvo apskaičiuota, kad norint atkurti Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus 2022 m. sausį pasiektą lygį, reikia apie 1,79 mlrd. USD. Tiesioginė žala Ukrainos telekomunikacijų priemonėms, tinklams, sistemoms ir įrangai siekia 0,71 mlrd. USD.

„Mūsų tyrimas parodė, kad IRT operatorių tinklai nuo karo pradžios buvo iš dalies, o kai kuriais atvejais ir visiškai sunaikinti arba užimti daugiau nei 10 iš 24 Ukrainos regionų. Per šešis karo mėnesius buvo pranešta apie 1123 kibernetines atakas, nukreiptas į visus Ukrainos ekonomikos sektorius, įskaitant IT ir telekomunikacijas“, – vardija prie ataskaitos rengimo prisidėjęs ir Ukrainos pateiktą statistinę informaciją nagrinėjęs RRT ekspertas P. Vaina.

2022 m. liepos mėn. duomenimis, 12,2% gyvenviečių visiškai (ir 3,1% iš dalies) neteko prieigos prie mobiliojo ryšio paslaugų, 11% mobiliojo ryšio operatorių bazinių stočių neveikė ir 20% šalies telekomunikacijų infrastruktūros buvo pažeista arba sunaikinta.

Pirmas žingsnis

„Suprantama, kad karui tebesitęsiant, telekomunikacijų infrastruktūra toliau griaunama ir nuostoliai auga kiekvieną dieną. Tačiau ši ataskaita yra pirmas realus žalos Ukrainos ryšių sektoriui apskaičiavimas, kuris labai svarbus planuojant atstatymo darbus ir tam reikalingus išteklius“, – pabrėžia RRT pirmininkė J. Šovienė.

Šios ataskaitos pagrindu Europos bei kitos šalys telks pastangas, kad Ukrainoje būtų kuo skubiau atkurta kritiškai svarbi telekomunikacijų infrastruktūra ir ryšių paslaugos visoje Ukrainos teritorijoje. Prieš pradedant IRT infrastruktūros atstatymo darbus Ukrainoje, pirmiausia nuo griuvėsių ir likusių sprogmenų reikės išvalyti teritorijos dalis, kuriose vyko karo veiksmai. Kita būtina sąlyga – elektros tiekimo užtikrinimas.

 

RRT pranešimas

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...