Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Bir 2023
Ashburn +22,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Bir 2023

Simonas Gentvilas: Balskų užtvanka turės būti atverta žuvims

2023/02/03


Aplinkos ministras Simonas Gentvilas penktadienį susitiko su Tauragės rajono bendruomene ir specialistais aptarti Balskų užtvankos būklę ir jos likimą. Susirinkę gyventojai informuoti, kad užtvankos griauti neplanuojama, tačiau ją eksploatuojanti įmonė ateityje turės įrengti žuvitakius.

„Balskų užtvanka yra naudojama ir turi savininką, todėl noriu paneigti mitą, kad ji bus nugriauta. Vis dėlto, tikimės, kad Balskų užtvanka bus atverta žuvims. 2022 m. priimti Vandens įstatymo pakeitimai, įsigaliosiantys 2026 m., nustato pareigą prie hidroelektrinių, kurios atitinka kriterijus, įrengti efektyvius žuvitakius – tą turės padaryti ir Balskų hidroelektrinės nuomininkas“, – sakė Simonas Gentvilas.

Aplinkos ministro teigimu, hidroelektrinei leidžiama toliau veikti su sąlyga, kad bus atkreiptas dėmesys į Jūros upės, ant kurios pastatyta užtvanka, ekosistemas.

Susitikime dalyvavo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Romualdas Vaitkus, Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir specialistai: Pagramančio regioninio parko vyr. kraštotvarkininkas Sigitas Mėlinavičius, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos viršininkė Ramunė Lukaševičienė, Šilutės aplinkos apsaugos inspekcijos vadovė Galina Misevičienė ir vyr. specialistas Petras Jukna bei užtvanką eksploatuojančios UAB „Hidroenergija“ direktorius Mantas Jankauskas, kurie pasidalijo ekspertinėmis įžvalgomis apie Balskų užtvanką.

Balskų užtvanka priklauso valstybei, šiuo metu išnuomota UAB „Hidroenergija“ hidroelektrinės eksploatavimui. Hidroelektrinė turi 3 turbinas. Dvi iš jų gali dirbti tik prie stipriai svyruojančio vandens lygio. Neseniai įrengta trečioji gali veikti tranzitiniu režimu, esant nedideliam vandens kiekiui. Taip išvengiama žymių vandens lygių svyravimų, kurių anksčiau dažnai pasitaikydavo.

Praėjusiais metais Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta Užtvankų įvertinimo ekologiniu ir socioekonominiu požiūriu studija. Studijos rengėjų vertinimu Balskų užtvanka su hidroelektrine yra viena iš didžiausią žalą žuvims darančių užtvankų Lietuvoje. Jos metu buvo vertinama Jūros upės žuvų rūšių gausa, jų vertė, virš užtvankos esantys plotai, tinkantys nerštavietėms, galima žuvų gausa ir vertė migracijos per užtvanką atveju.

Lyginant tvenkinyje esančių ir išlaisvintos upės žuvų vertę nustatyta, kad upės žuvų vertė yra 10 kartų didesnė. Vertinant socioekonominę užtvankos naudą buvo skaičiuojama aplinkui esančio nekilnojamojo turto, vandens telkinio rekreacinė vertė, potvynio valdymo galimybės ir kiti parametrai.

 

Aplinkos ministerijos pranešimas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/09

Ministrės Pirmininkės komentaras dėl tolimesnio Vyriausybės darbo

Vyriausybės kanceliarija pateikė Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės komentarą dėl tolimesnio XVIII-osios Vyriausybės darbo.
2023/06/09

Ruošiamasi rekonstruoti kelio Vilnius–Utena ruožą Utenoje

Ruošiantis skelbti beveik dviejų kilometrų ilgio kelio Vilnius–Utena atkarpos Utenoje rekonstrukcijos rangovo konkursą, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pradeda parengiamuosius darbus.
2023/06/09

Kėdainių verslininkas po naktinių sprogimų ir patirto terorizavimo: grįžta laukiniai 90-ieji?

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Po šiąnakt Kėdainių rajone nugriaudėjusių sprogimų nusprendė netylėti verslininkas Donatas Birgeris (40). Vyras teigia, kad dabar įbauginta ne tik jų šeima, kurioje auga mažamečiai, bet...
2023/06/09

Treneris Jonas Kazlauskas: kai studijavau, visi jautėme pasididžiavimą universitetu

Legendinis krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, su savo vadovaujamomis komandomis skynęs aukščiausius Europos ir pasaulio krepšinio apdovanojimus, dar studijuodamas Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakult...
2023/06/09

Teismas: Lukšių pieninės bankrotas – neteisėtas, jis nutraukiamas

Bendrovės „Marijampolės pieno konservai“ valdomos sūrio „Liliputas“ ir „Senolių“ produkcijos gamintojos Lukšių pieninės bankrotas ne teismo tvarka pradėtas neinformavus visų kreditorių, todėl jis nutrauki...
2023/06/09

Regioniniai parkai atveria archeologinį paveldą

Jau šį šeštadienį mėgstantieji keliauti pėsčiomis kviečiami į žygį trasa „Briedžių takais“ Gražutės regioniniame parke. Tai vienas iš Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų rengin...
2023/06/09

Į pagalbą ūkininkui, miškininkui

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) šią savaitę paskelbė apie naują LAMMC mokslininkų parengtą leidinį.
2023/06/09

Kultūros paveldo festivalis “Heritas” kviečia praktiškai patirti seno pritaikymą naujam

Intensyvių renovacijų, statybų, viešų erdvių pertvarkymo akivaizdoje žodis „paveldas“ kai kam reiškia stagnaciją, progreso stabdymą, o paveldo apsaugos specialistai tarsi įgauna grūmojančio prievaizdo vaidmenį. Tačiau san...
2023/06/09

Bubių dvaro sodybos apsaugos zonoje – užfiksuotas statybos pažeidimas

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi pranešimą apie galimai neteisėtai valstybinėje žemėje pastatytą statinį, atliko patikrinimą Bubių kaime, Šiaulių rajone. ...