Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023
Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023

U T E N A yra Aukštaitijas sostine ir pati Aukštaitijas širdis

2023/02/20


Utenoje praūžė Užgavėnių šventė. Per šventę Utena paskelbta Aukštaitijos sostine, todėl reikia sakyti aukštaitiškai – ne Užgavėnių, a Ažūgavų švinte.

Uteną, kaip Aukštaitijos sostinę, užtvirtino per Ažūgavas paskelbta AUKŠTAITIJAS KANSTITUCIJA, kurią surašė Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. Joje skelbiama:

„Kai Dievas sukūre žemį, žmones visi gyvenã aukštai, kad būt arčiau Dieva. Saka, ti ir būva Aukštaitija. Paskui, kai žmones nebetilpa in visokia aukščia, nuslaide žemyn. Saka, ti ir būva Žemaitija. Nu, a paskui žmones prismislia ir visakių kitakių žemių. Ir paslaide pa Pasaulį laimes jieškat.

Saka, visas momas, kad vaikeliai pa pasaulį klajodami neažmirštų sava žemes ir žinotų, kaip nama parait, palika sava širdį pačioj gražiausiaj Aukštaitijas vietaj.

Ti ir radas gražiausias miestas in visas Aukštaitijas – pati UTENA – Aukštaitijas širdis ir Aukštaitijas sostine.

Ir prisake tadu sanieji aukštaičiai saugat ir mylėt šitų miestų ir visų Aukštaitijų. Ir venodai būt teisingiem kažnam Dieva tvariniui.

Šitai ir in mūsų denų atamenat Utena skelbia, kad ana yra tikroji Aukštaitijas sostine ir pati Aukštaitijas širdis.

Nacianaline kalba in visas Utenas žemes ir visas Aukštaitijas yra aukštaičių kalba.

Tikras aukštaitis privala mylėt visus žmonis ir gyvulius, ir visakų, kas in žemes rapoja. Ir būt labai laimingas, rūpintis sava prieteliais. Ir visadu pasisveikint, kai sutinka žmogų ir visokių gyvastį. Ir nepamiršt pasveikint kožnų dienų Dievų ir padekot anam až visa, kas gyva.

In Dieva palaimas visų aukštaičių sutarimu U T E N A Aukštaitijas sostine ir pati Aukštaitijas širdis“

AUKŠTAITIJAS KANSTITUCIJA buvo įteikta Utenos rajono savivaldybės merui, kuris ta proga gausiai susirinkusiems miestelėnams ir svečiams pristatė Utenos rajono savivaldybės mero dekretą, kuriuo galutinai užtvirtino: Utena – Aukštaitijos sostinė.

Dekretas byloja: „Patikimi istorijos šaltiniai byloja, kad vienas ar kitas kunigaikštis, susapnavęs gyvūną, ryte puldavo statyti miestą – sostinę. Štai kunigaikštis Gediminas susapnavo geležinį vilką – ir radosi Lietuvos sostinė. Štai kunigaikščiui Uteniui sapne pasirodė mažesnis gyvūnas – ir radosi Utena. Deja, kunigaikščiui Uteniui, palyginti su kunigaikščiu Gediminu, mažiau pasisekė, nes jo pradėtas miestas iki šiolei taip ir neapsisprendė, kieno sostine jis yra.

Todėl, turėdamas omenyje faktą, kad šiais metais Aukštaitijai sukanka 700 metų, ir remdamasis man suteiktais mero įgaliojimais bei atsižvelgdamas į Utenos krašto žmonių valią bei jų indėlį į Aukštaitijos kultūrą, švietimą, sportą, ekonomiką, SKELBIU UTENĄ AUKŠTAITIJOS SOSTINE“.

Aukštaitijos sostinėje per Ažūgavas buvo visko: Kanapinio ir Lašininio dvikova, raganaičių vilionės, burtų, kaukių gausa, gardūs blynai ir karšta arbatėlė, visokios pramogos ir staigmenos, linksmi pasišokimai rateliuose ir pora už poros. Ir dar visko daug daug. Šventėje dalyvavo ir pats Gavėnas su pačia, kurie paskui, jau gerokai sutemus, sudegė ant meilės laužo. Buvo ir smagios muzikytės, kurią susirinkusiems padovanojo muzikantai, ansambliai ir dainininkai, lazerių šou ir uteniškių ruonių maudynių šaltame Dauniškio ežerėlyje.

Pabaigai – svarbi žinia: par Ažūgavas Utenoj buva atadaryti Aukštaitijas metai, mat Saimas šiuos metus paskelbe Aukštaitijas metais. Švysma visus gražius metus.

 

Utenos rajono savivaldybės administracijos pranešimas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/04

Prie Klaipėdos plytinčius miškus mokslininkai vadina didžiuliu turtu, kurį reikia saugoti

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimo instituto (KU JTI) mokslininkai, išsamiai ištyrę Klaipėdos-Melnragės ir Girulių miškų teritoriją, žaliąją juostą, skiriančią uostamiesčio šiaurinę dalį nuo jūros, vadina didžiuliu Kla...
2023/06/04

Turgus jau kvepia Leliškių braškėmis

Pasvalys („Darbas“). Važiuojame su kolege nuo Krinčino link Biržų rubežiaus vedančiu dulkančiu vieškeliu ir kalbamės, kad Leliškių vienkiemis seniai tapo savotišku prekiniu ženklu. Juk dažnas pilietis, į Pasvalio t...
2023/06/04

Identiškų vilkdalgių pasaulyje nerasite

Vilnietis Viktoras Žigaras prieš metus masinio vilkdalgių žydėjimo ypač laukė. Aristokra­tiškiesiems augalams išsiskleidus, jais ne tik grožėjosi, bet ir atsipūtė po sunkaus, įtempto darbo. Gausia irisų, viendienių kolekci...
2023/06/04

Toliau pinga ir dujos, ir elektra, ir degalai

Lietuvoje nuosekliai mažėja energijos kainos. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Praėjusią savaitę dujų kainos krito 12 proc., vidutinė elektros kaina mažėjo 18 proc., dyzelinas ir benzinas mūsų šalyje toliau pigo, o biokuro ...
2023/06/04

Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus bei ragina jų laikytis.
2023/06/04

Pasaulinės sūrio dienos proga – gabaliukas lietuviško varškės sūrio

Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“ ragina birželio 4-ąją, tarptautinės sūrio dienos proga, dar kartą atkreipti dėmesį į lietuvišką varškės sūrį, kuris garbės būti nacionalinės virtuvės pasididžiavimu nusipelnė...
2023/06/04

Smurtas artimoje aplinkoje: kiek dėmesio jam skiriama socialinės globos ir medicinos įstaigose?

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertės Ugnė Grigaitė ir Greta Klidziūtė išanalizavo, kaip Lietuvos socialinės globos ir psichikos sveikatos priežiūros įstaigose rūpinamasi smurto artimoje apli...
2023/06/04

Bus renkamos ateinančių metų Mažosios Lietuvos sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja gimė 2014 m., pirmąja Lietuvos mažąja kultūros sostine tapo Naisių bendruomenė (Šiaulių r.). Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) programos vykdymo patirtis liudija, šio vardo suteikimas sk...
2023/06/04

Platelių ežero būklė įvertinta teigiamai, bet yra pavojaus signalų

Vasaros metu vienas mėgstamiausių poilsio būdų lietuviams yra laiko leidimas prie ežerų, upių ar kitų vandens telkinių. Tačiau ar poilsiautojai dažnai susimąsto apie vandens telkinio būklę? Ar jiems įdomu, kodėl vanduo yra vienokios ar kitokios sp...