Kad Kalėdų Senelis nepravažiuotų pro sodybą

Vis tik gerai, kad pačiu tamsiausiu metų laiku ateina šventės! Tada ypač norisi blizgučių, karšto vyno ir spalvotų šviesų tiek namuose, tiek sode. Specia­listai sako, kad kalėdinis sodo apšvietimas – tarsi virusas! „Dažnai žmonės pradeda puošti savo sklypus ar viešąsias erdves kartu: vienam kaimynui apšvietus kiemą, užsinori ir kitas. Taip uždaros gatvės tampa nedideliais Kalėdų miesteliais”, – pasakoja UAB „Sodo“ veiklos vadovas Eimantas Piličiauskas.

Giedrė RYMEIKYTĖ

Nedideli šviesų akcentai sodyboje gali sukurti pasaką.

Pravers visus metus

„Žemos įtampos „Garden Light“ sodo apšvietimą galima įrengti tiek vasarą, tiek rudenį – kol neįšalusi žemė. Jis malonus ir vasarą vakarojant sode, ir ilgais, tamsiais žiemos vakarais. Net naktį, kai namiškiai miega, apšviesta teritorija suteikia saugumo jausmą, o atsikėlus atsigerti smagiau pro langą matyti apšviestą teritoriją nei savo atspindį lango stikle“, – pastebi E. Piličiauskas.

Jei norite, kad apšvietimas būtų saugus, pirmiausia teks įsigyti transformatorių, kuris sumažina įtampą. Tada jau į zonas, kur stovės šviestuvai, vedamas kabelis ir sujungiami visi šviestuvai.

Modernaus namo išorė apjuosta Papaya lauko girliandomis.

Kalėdinis apšvietimas dažnai integruojamas į bendrą žemos įtampos sodo apšvietimo sistemą arba įrengiamas atskirai, jungiant jį į aukštos įtampos sistemą. Žemos įtampos sodo apšvietimo sistemos atveju jis gali būti valdomas tuo pačiu valdikliu, kaip ir likęs sodo apšvietimas. Tokios sistemos nesudėtingai sumontuojamos ir lengvai valdomos.

Daugelis įsivaizduoja, kad kalėdinis apšvietimas – kieme stovinti eglė ar kitas spyg­liuotis, papuoštas lempučių girliandomis. „Tai klasika, tačiau yra ir kur kas daugiau. Nors žiemos šventės pirmiausia asocijuojasi su girliandomis, jomis galima puošti ne vien eglutę. Apšvieskite gyvatvorę, kiemo augalus, mažąją architektūrą (pavėsinę, skulptūrą, pirtį), o jei kieme neauga eglė, drąsiai puoškite kitą augalą, ir net ne vieną, o kelis. Girliandomis nušviesti galima pušis, obelis, magnoliją ar įspūdingos formos krūmą“, – sako specialistas. Jo teigimu, kieme dėl grožio dažniausiai puošiami keli objektai.

Sodybų šeimininkai vis dažniau palieka lemputes ant namo fasado, jos puikiai pasitarnauja ir vasarą per vakarėlius, gimtadienius ar kitas šventes.

Stambių lempučių girliandos pabrėžia griežtą namo architektūrą.

Mados ir naujovės

Apželdintojai dažnai kartoja, kad sodas – tai dar vienas kambarys, todėl augalai turi derėti ir prie interjero. „Madinga vienodai apšviesti tiek namo vidų, tiek sodą. Interjerą puošianti eglutė ir kiemo augalai apšviečiami viena spalva, taip sukuriant vientisumo efektą. Pati populiariausia – šiltai geltona, ja apšviesti medžiai atrodo natūraliausiai“, – pastebi tendencijas E. Piličiauskas, bet akcentuoja, kad spalva gali būti bet kokia.

Labai gražu dubliuoti kalėdinį ir paprastą apšvietimą: medį apšviesti ir girliandomis, ir šviestuvu. Sutemus švyti ne vien lemputės, bet išryškėja ir paties augalo linijos. Kadangi šventės trunka neilgai, tai įjungę vien šviestuvą, turėsite puikiai apšviestą medį visą sezoną.

Medžiams nekenkia

Perkant girliandas, visada reikia pasidomėti jų kokybe. Tačiau kokybiškų kalėdinių girliandų (pavyzdžiui, „Lotti“ prekės ženklo) net nereikia nukabinti – jos nebijo nei saulės, nei lietaus (ypač aktualu, jei papuoštas didelis medis).

Dažnai žmonės teiraujasi, ar lemputės nepakenks medžiui. Apšvietimą įrengiančios įmonės atstovas nuramina: „Šiandien gerų gamintojų girliandoms naudojami LED šviestuvai neįkaista, taigi medžiams nekenkia. Ant augalo girliandos montuojamos laisvai, kad neįsirėžtų į kamieną.“

Kartais kyla klausimų, kaip medžiui augant, elgtis su lemputėmis. Jei medis labai sparčiai auga, yra „augančių girliandų“ „Linea“, kurias galima prijungti prie esamų, kai jų nebeužtenka.

Gražu lemputėmis apšviesti prie namų augančią eglę, papuošti greta besirikiuojančius augalus, mažosios architektūros elementus.

Jei šeimininkė apsigalvoja

Renkantis kalėdinių girliandų spalvą, dažnas suka galvą – kas bus, jei kitąmet norai pasikeis? Todėl smagu turėti dviejų spalvų girliandas, pavyzdžiui, vienspalves ir spalvotas, vienais metais įjungti vienas, kitais – kitas, o trečiais galima ir abi. „Yra ir naujovių. Štai šiemet montuojame girliandas, kurioms galima  pakeisti lempučių spalvą. Darbo yra, tačiau mažiau, nei pakeisti pačias girliandas“, – tikina E. Piličiauskas.

Yra šviestuvų, kurių spalvą nuolat galima keisti į pageidaujamą. Tokį apšvietimą derinant su girliandomis, galima išgauti netikėtų efektų, nes spalva pabrėžia augalo koloritą ir struktūrą, akcentuoja jo pranašumus ir užmaskuoja trūkumus. Pavyzdžiui, nuostabiai atrodo rudenį raudonas japoniškas klevas, kurį apšvietus raudonai, spalva tampa dar intensyvesnė. Žaliai apšviesta ruduojanti ir spyglius metanti pušis tampa dar ryškesnė ir nesimato nurudusių spyglių.

Paliktos ant fasado lemputės beveik nepastebimos.

Savo jėgomis

Jei neužtenka lėšų iš karto apšviesti visą sodą, galima tai daryti palaipsniui, kad išlaidos pasiskirstytų tolygiau ir būtų laiko pagalvoti, ko trūksta.

Prie vieno kabelio galima prijungti ne tik šviestuvus, bet ir norimo ilgio girliandų. Daugelis žmonių žemos įtampos sistemos atveju tai atlieka patys – nebūtina samdyti specialisto, tereikia perskaityti instrukciją.

Eimanto Piličiausko nuotraukos

 

sodybos pašvietimas, šventinis apšvietimas, kalėdinis apšvietimas, lemputės