Kilnojamieji nameliai vis giliau įleidžia šaknis Lietuvos žemėje

Auksarankių mūsų meistrų pagražinti, patobulinti, perkelti ant pamatų kilnojamieji nameliai tik sapnuoti gali, kaip kadaise prikabinti prie automobilių keliavo iš vienos vietos į kitą. Paskutinė jų stotelė dažnai būna sodininkų bendrijos ar nusprendusiųjų pabėgti iš miesto išsvajoti žemės sklypai.

Ieškojo ramybės

Nusprendę įsikurti gamtos prieglobstyje Neringa ir Ramūnas Prasauskai pirmiausia pasirinko kilnojamąjį namelį. Vieni tokį jų sprendimą peikė, kiti gyrė, tačiau jauna pora sakė turinti svarių argumentų, kad pasirinko teisingai. Kramiškių kaimas, kurio apylinkėse Neringa ir Ramūnas išsirinko 3 ha žemės sklypą, vos 30 kilometrų nuo sostinės. „Kurį laiką nuomojomės namą sodininkų bendrijoje netoli Vilniaus. Patiko, bet norėjosi daugiau privatumo ir ramybės, tad ėmėme ieškoti, kur galima būtų įsikurti taip, kad artimiausi kaimynai būtų už kelių kilometrų. Dabar taip ir yra. Buriasi šauni bendraminčių bendruomenė, prie mūsų esančią žemę įsigijo kitos jaunos poros, po truputį visi kuriamės“, –
pasakojo Ramūnas. Iš tiesų, kiek akys užmato – nė vieno trobesio. Visas Prasauskų sklypas – pietinėje pusėje, tad terasoje, kurią pasistatė prie kilnojamojo namelio –
visada šviesu ir saulėta. „Esame užaugę nuosavuose namuose, tad abu tik taip ir įsivaizdavome savo gyvenimą. Gamtoje atgauni jėgas, semiesi energijos, gamta harmonizuoja“, – sakė Neringa. Tiesa, visiškai iš miesto pora neketina pabėgti, nes jų šeimos verslas – Šopeno gatvėje esanti vegetariška kavinė „Holigans“. Ten keliaus jų pačių ir bendraminčių užaugintos daržovės bei kitos vegetariškos gėrybės.

Iš Anglijos per Kauną

Ramūnas pakvietė užeiti ir pasižvalgyti po namelį ant ratų, atkeliavusį iš Anglijos. Tiesa, ratų neliko, nes šią vasarą namelis buvo užkeltas ant polių. „Čia yra viskas, ko reikia, kad galėtum ateiti ir gyventi: svetainė su minkštais baldais, virtuvėlė su visa įranga, miegamasis, svečių kambarys, vonia, tualetas, dujinė įranga šildymui žiemą, – vardijo pašnekovas. – Jei reiktų visa tai susipirkti, kainuotų nemenką sumą. Tiesa, išlupau visą sintetinę dangą ir sudėjau medžio plaušo plokščių grindis.“ Sumokėję 7 tūkst. eurų už 3 x 11,5 m kilnojamąjį namelį, kurį atsivežė iš Kauno, jie dar investavo į vandens gręžinį, žemės darbus, nes kasė tvenkinį ir iškart paruošė vietą būsimam šiaudų ir molio namui. Nemažai kainavo mediena, nes 3 m pločio terasos grindis aplink visą namelį darė iš maumedžio, kokybiškomis dailylentėmis apkalė apšiltintas akmens vata sienas, uždėjo nameliui stogą. Kai pasistatys išsvajotą namą, šis, pirmasis Neringos ir Ramūno namelis, puikiai tiks svečiams apsistoti.

Pasak vienos kilnojamaisiais nameliais prekiaujančios įmonės vadovo, namelių ant ratų Lietuvoje tik daugės, nes jie gerai pritaikyti gyventi ir greitai bei lengvai pastatomi. Jis pataria atsivežus tokį būstą statyti ant tvirtų atramų ir būtinai paremti plytomis ar kuo kitu per vidurį, kad namelis stovėtų tvirtai ir nelinguotų. Šių namelių sienos drėgmės nebijo. Iš išorės jas galima plauti vandens srove. Tačiau drėgmė kenkia baldams, juolab kai per žiemą statinys nešildomas. Todėl rekomenduojama žiemą visuose kambarėliuose palikti po drėgmės sugėriklį arba pastatyti po kibirą druskos. Į Lietuvą dažniausiai atvežami naudoti nameliai. Pasitaiko, kad juose buvę savininkai palieka ne tik baldų, bet ir įvairių buities prietaisų, kitų naudotų daiktų. Naujų namelių ant ratų atvežama nedaug ir tik pagal individualų užsakymą, nes, palyginti su naudotais, jie gana brangūs. Gamintojai kilnojamiesiems namukams suteikia 50 metų garantiją. Žinant, kad Anglijoje ar kurioje kitoje šalyje jie iš taško A į tašką Z keliavo bemaž 20 metų, lengvai galima apskaičiuoti, kiek juose bus galima gyvenanti Lietuvoje. Kita vertus, tą terminą galima būtų pratęsti, nes pastatyti sodininkų bendrijose nameliai ant ratų įleidžia šaknis. Kuo mažiau transportuojami, tuo mažiau susidėvi.

Viskuo pasirūpinta

Naujakurių laukia dar viena investicija – visą namelio apačią užpurkšti specialiomis uždarų porų putomis. Tai padaryti būtina tam, kad žiemą neperšaltų vandentiekio vamzdžiai. Jei kartais nespėtų to padaryti iki šalčių, Ramūnas apdairiai pasirūpino įrenginiu, kuris automatiškai įsijungia ir šildo vamzdžius, jei temperatūra ima kristi žemiau nulio. Blogai tai, kad kol kas iki Prasauskų nenutiestas elektros kabelis. ESO darbai gali užtrukti, nes reikia visų savininkų, per kurių sklypus bus tiesiamas kabelis, sutikimo. Kai kuriuos savininkus sunku rasti. Kol kas naujakurius gelbsti elektros generatorius. O jei kartais kiltų problemų dėl dujinio šildymo, namelyje pastatyta malkomis kūrenama maža vokiška krosnelė. Taigi žiemai pasiruošta. Liks tik gėrėtis iki namų ateinančiomis smalsiomis stirnomis ir kita miško fauna, kurios čia apstu.

Gražina, kaip išmano

Antanas Daukantas iš sodininkų bendrijos Vilniaus rajone pirko kilnojamąjį namuką daugiau nei prieš 10 metų. Tada mokėjo 15 tūkst. litų. „Jei būtume pradėję statyti namą, tikrai būtų atsiėję daugiau“, – tikino vyras. Ir dabar jis nesigaili. Namelyje, kuris prieš tai stovėjo ant Anglijos žemės, yra visa, ko reikia. Vyras parodė du miegamuosius, virtuvėlę, valgomąjį, svetainę, tualetą. Dažnai savaitgaliais jame įsikuria ne tik jis su žmona, bet ir sūnaus šeima su vaikais. Sumontuoti ant ratų nameliai būna skirtingų dydžių, prabangesni turi ir šlaitinius stogus. Auksarankiai lietuviai netrunka juos pagražinti, kaip kas išmano. Dažniausiai prie namelių atsiranda atviros arba dengtos lauko terasos, daug kas prilipdo ir įstiklina verandas. „Mes pasidarėme tik erdvią laiptų aikštelę. Ir pasistengėme namelį apželdinti taip, kad nesimatytų jo apačios“, – sakė vyras. Daukantų šeimai, kaip ir kitiems tokių namelių savininkams, rūpestį gali kelti tik tai, ar neatsiras norinčiųjų pavogti būstą, nes padaryti tai labai lengva. Užtenka tik prikabinti prie automobilio ar kitos transporto priemonės ir tempti, kur nori. Todėl, matyt, dažnas pasirūpina, kad prie namelių ratų būtų atridentas ne vienas didesnis akmuo ir kad jis stovėtų taip, jog blogos valios žmonėms nekiltų noras kišti nagus prie svetimos nuosavybės.

Anglijoje nameliai ant ratų perkami tik poilsiui. Juose žmonės pasirinktame kurorte gyvena per atostogas. Išvažiavusieji padirbėti svetur dažnai apgyvendinami būtent tokiuose nameliuose. Visi kilnojamieji nameliai atitinka tam tikrą standartą. Jų korpusas būna dengtas dažyta formine aliuminio skarda, viduje įrengta elektros instaliacija, sienose – izoliacinė medžiaga. Nameliai būna 25–42 kv. m dydžio, dviejų arba trijų miegamųjų, kuriuose įrengtos viengulės ir dvigulės lovos, spintos, staliukai, virtuvė (dujinės viryklės, orkaitės, šaldytuvai), dušo kabinos, pusvonės ar netgi vonios, tualetas. Vandens sistemą šildo momentiniai dujiniai vandens šildytuvai, o kambarius –

elektriniai radiatoriai, dujinis židinys ar centrinė šildymo sistema. Įėjęs į tokį namelį pasijunti smagiai, nes interjeras jaukus ir estetiškas. Panaršius internete išaiškėjo, kad tokių namelių kainos svyruoja nuo 5 iki 20 tūkst. eurų.

Įsigijusieji kilnojamuosius namelius anksčiau ar vėliau ima galvoti, kaip juos apšiltinti. Jei paspaudžia šaltukas, tai ir namelyje tiek pat laipsnių. Taigi ne vienas papildomai apšiltina 15 cm ar daugiau šiltinamąja medžiaga ir apkala medinėmis lentelėmis, pastato ant pamato ir apmūrija. Kol nebuvo atvežtų iš Anglijos ar kitų šalių tokių namelių, taip žmonės darydavo atsitempę nurašytą statybininkų vagonėlį.