Kokybiški pipirai – turtingesnei virtuvei ir gomurio malonumui

Naujų žemių atradimas, didžiųjų miestų Europoje ir Viduriniuosiuose Rytuose plėtra bei prekybos vystymasis – už šiuos reikšmingus pasiekimus žmonija turi būti dėkinga pipirams! Kilę iš Indijos, išgarsėję Graikijoje, kur buvo aukojami dievams ir naudojami kaip išpirka, šiandien pipirai karaliauja kiekvienos šeimininkės ir prestižinių restoranų virtuvėse, jais gardinami įvairūs patiekalai – nuo mėsos kepsnių iki desertų, o jų pasirinkimas parduotuvėse gali lengvai apsukti galvą.

Daugiaspalvė pipirų įvairovė

Juodi, balti, žali, rausvi – tai populiariausios pipirų rūšys. Pridėjus jų mišinius, gaunama plati įvairovė, kurioje susigaudyti visų pirma padeda žinios apie jų gamintoją. Ar pipirų grūdeliai renkami rankomis, ar mašina? Džiovinami saulėje ar džiovinimo krosnyje? Kaip prieskoniai sandėliuojami ir transportuojami? Galiausiai, ar tai vietinė, lietuviška bendrovė, ar tarptautinė, didelę patirtį sukaupusi kompanija? Nuo šių faktų priklauso prieskonių kokybė, jų skonio savybės, o juos išsiaiškinti šiais laikais nesudėtinga panaršius internete.
Antra, kas gali padėti renkantis pipirus, – atidus žvilgsnis į pakuotės vidų. Tam net nebūtina jos atidaryti – atsakingi gamintojai specialiai pakuotėse padaro permatomas vietas, langelius, pro kuriuos pirkėjai gali įsitikinti, ar pipirai vienodo atspalvio, ar grūdeliai sveiki, nesutrupėję, ar nematyti priemaišų. Trečias žingsnis – pipirų degustacija.

Pipirų degustacija – ir nauda, ir pramoga
Šiuo metu maisto, gėrimų, net kvapų degustacijos ypač populiarios. Tai turiningas, įdomus ir naudingas laisvalaikio, susitikimų su draugais ar bendradarbiais praleidimo būdas. Tad kodėl nesusiorganizavus pipirų degustacijos? Jai tereikia nusipirkti skirtingų gamintojų tos pačios rūšies pipirų, jei jie žirneliais, juos sumalti, bei pasiruošti servetėlių neišvengiamam smagiam čiauduliui!
Pipirų degustacija pradedama nuo jų uostymo. Būtent aromatas yra pagrindinis pipirų kokybės rodiklis – kuo jis stipresnis, tuo pipiruose daugiau išlikę eterinių aliejų. Pipirų aromato skirtumus pajus ir mažiau jautri nosis. Toliau degustuojant pereinama prie pipirų ragavimo. Tai gali tapti tikru išbandymu gomuriui. Todėl patariama juos ragauti su šiltais ryžiais. Jie taip pat leidžia ryškiau pajusti, kaip skiriasi įvairių pipirų skonis jais gardinant maistą.

Skirtingos pipirų rūšys – individualiam skoniui
Sudalyvavus degustacijoje ir išsirinkus kokybiškiausius pipirus pagal jų gamintoją, toliau galima eksperimentuoti su skirtingomis jų rūšimis. Nors tradiciškai juodaisiais pipirais gardinama tamsi, baltaisiais – šviesi mėsa, žuvis, daržovės, žaliaisiais – padažai bei sriubos, o rausvieji naudojami gaminant padažus, salotas, „Santa Maria“ prieskonių ekspertas Artūras Braslauskas pataria nesivadovauti nusistovėjusiomis taisyklėmis ir ieškoti savo skonių bei jų derinių. „Nedidelius žuvies ar mėsos gabalėlius pagardinkite skirtingais pipirais, ragaukite – tokiu būdu atrasite labiausiai jums patinkantį derinį“, – sako Artūras.
Ekspertas pataria pipirus laikyti sandariose pakuotėse, sausoje, vėsioje vietoje. Taip pipirai žirneliais išliks kokybiški itin ilgai, sumalti – apie tris savaites. Pipirai gali būti ir užšaldomi – jų skonis taps dar stipresnis. „Santa Maria“ prieskonių ekspertas taip pat atskleidžia paslaptį, kaip tapti geresne šeimininke ar virėju – tereikia pipirinę virtuvėje pakeisti pipirų malūnėliu. Šviežiai sumalti pipirai visiškai atskleidžia savo aromatą, kuris stimuliuoja seilių išsiskyrimą, leidžia stipriau jausti skonį ir mėgautis ragaujamu maistu.

seimininke