„LIETUVOS ENERGIJOS GAMYBOS“ GALIMO PAŽEIDIMO VERTĖ – IKI DVIEJŲ TŪKSTANČIŲ LITŲ

„Lietuvos energijos gamyba“ įvertino aplinkybes, kuriomis prekiaujant elektros energijos biržoje buvo padaryta klaida, galinti užtraukti atsakomybę dėl prekybos viešai neatskleista informacija. Bendrovės vertinimu, didesnio poveikio elektros energijos kainoms ši klaida neturėjo, o dėl galimo pažeidimo gauta finansinė nauda nesiekia dviejų tūkstančių litų.
Apie tai, kad inicijavo tyrimą dėl galimo Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo (REMIT) pažeidimo praėjusią savaitę informavo Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Tyrimas inicijuotas pagal iš elektros biržos „Nord Pool Spot“ gautą informaciją.
„Šiandien žinome, kad žmogiškoji klaida birželio 30-osios naktį prekiaujant elektra iš tiesų buvo padaryta, o tai gali būti laikoma pažeidimu. Gaminti elektros energiją ir prekiauti ja biržoje siekiame laikydamiesi visais teisės aktais, tarp jų ir REMIT, nustatytų įpareigojimų, remdamiesi geriausiomis praktikomis. Todėl, gavę informacijos apie galimą pažeidimą, iškart buvome pasirengę bendradarbiauti su VKEKK ir pateikti visą tyrimui reikalingą informaciją. Tuo pačiu nedelsdami ėmėme patys aiškintis situaciją įmonės viduje“, – sako „Lietuvos energijos gamybos“ Didmeninės elektros prekybos departamento direktorius Vidmantas Salietis.
Pasak V. Saliečio, tąnakt apie antrą valandą bendrovės prekybos specialistai pasiūlymą pirkti elektros energiją dienos eigos (angl. Intra-day) biržoje pateikė nepasitikrinę, ar gamybos padalinio darbuotojai suspėjo paskelbti informaciją (vadinamąjį UMM pranešimą) apie tuo metu elektros energiją gaminusio kombinuoto ciklo bloko atsijungimą. Šis nesusipratimas lėmė, kad prekybos pasiūlymas sistemoje pasirodė keliasdešimt sekundžių anksčiau, nei turėjo pasirodyti pagal biržos taisykles, o tai gali būti laikoma REMIT pažeidimu.
Pirminiu vertinimu, šios klaidos vertė, t. y. bendrovės gauta finansinė nauda, nesiekia nė dviejų tūkstančių litų, nes bendrovė dienos eigos biržoje įsigijo tik labai mažus elektros energijos kiekius. Nors atsijungus kombinuoto ciklo blokui per parą yra nepagaminama apie 6-7 tūkstančiai megavatvalandžių elektros, įmonė tąnakt dienos eigos biržoje įsigijo tik keliasdešimt megavatvalandžių elektros energijos. Bendrovės nuomone, jos atlikti sandoriai dienos eigos biržoje reikšmingo poveikio tuo metu rinkoje buvusioms elektros energijos kainoms nepadarė.
„Lietuvos energijos gamyba“ ir toliau yra pasiruošusi visapusiškai bendradarbiauti su reguliatoriumi ir pateikti visą tyrimui reikalingą informaciją, kad pažeidimas būtų teisingai ir visapusiškai ištirtas ir įvertintas. Tuo atveju, jei bendrovė vis dėlto būtų pripažinta pažeidusi REMIT taisykles, ji yra pasiruošusi prisiimti atsakomybę, kurią užtraukia tokio dydžio pažeidimas.
„Lietuvos energijos gamyba“ pažymi, jog „Nord Pool Spot“ persiųsta VKEKK informacija yra standartinės procedūros tokiais atvejais dalis ir negali būti traktuojama, kaip „Nord Pool Spot“ nuomonė ar bendrovės veiksmų rinkoje vertinimas. Atkreiptinas dėmesys, kad šis VKEKK inicijuotas tyrimas niekaip nesusijęs ir neturėtų būti siejamas su VKEKK anksčiau šiais metais atliktu elektros energijos gamybos rinkos tyrimu ir jo pagrindu priimtu nutarimu dėl „Lietuvos energijos gamybos“ pripažinimo užimant dominuojančią padėtį rinkoje.
Priminsime, kad bendrovė nesutinka su minėtu VKEKK nutarimu ir yra jį apskundusi teismui, kuris pritaikė laikinąsias reikalavimų užtikrinimo priemones.

AB „Lietuvos energijos gamyba“ informacija