Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024
Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Ar prokurorai sumažins sviesto kainas?

2024/11/14


Augant pasaulinėms pieno produktų kainoms, didžiausi pokyčiai fiksuojami Rusijoje. Tenykštėje rinkoje ypač pabrango sviestas. Į kovą su kainų augimu įtrauktos net teisėsaugos struktūros!

Pieno produktų rinka

Pieno rinkoje – gana ryškus pieno ir jo produktų kainų augimas. Kaip praneša Europos Komisija, žalio pieno didmeninės kainos Europoje išaugo 4,3 proc. ir dabar siekia 49,6 euro/100 kg. Augo ir lieso bei nenugriebto pieno miltelių kainos (atitinkamai 2,1 proc. ir 1,5 proc.). O štai sviesto kainos pastarąją savaitę krito 2,1 proc. ir dabar siekia 760 eurų/100 kg.

Vertinant pastarųjų 15 dienų tendencijas, Europoje sviestas atpigo 3,2 proc., Jungtinėse Valstijose – 0,5 proc., o štai Okeanijos rinkoje šio produkto kainos smarkiai šoktelėjo į viršų – fiksuotas net 11,9 proc. augimas. Žalio pieno bei pieno miltelių kainos visur svyravo nežymiai, tačiau fiksuojama augimo tendencija.

Prabangus sviestas

Sviesto kainos Rusijoje per metus išaugo 26 proc. Antimonopolinės tarnybos tai siejo su didesnėmis gamybos sąnaudomis, ypač akcentuodamos žalio pieno supirkimo kainos.

Tai vyksta praktiškai visoje Europoje, tačiau dvi šalys, t. y. Rusija ir Ukraina, rodo ypač didelę dinamiką. Šį įvykį lengva susieti su karu, kuris sukelia didesnę infliaciją, nei likusioje žemyno dalyje. Abiem atvejais, skirtingai nei Europos Sąjungos šalyse, pieno produktų kategorija yra vienas iš pagrindinių elementų, skatinančių infliacinį poveikį maisto rinkai.

Rusijos antimonopolinė tarnyba savo pranešime, žinoma, nemini veiksnio, susijusio su gamintojų išlaidomis. Jos išaugo, kaip ir Europos šalyse, tačiau šis augimas yra struktūriškai kitoks. Skirtingai nei ES šalyse, Rusijos pieno gamyklas ypač paveikia atlyginimų kaštai.

Kainas reguliuos... prokurorai

Rusijos generalinis prokuroras Igoris Krasnovas šią savaitę nurodė pradėti tyrimą dėl pranešimų apie pieno kainas didinančius gamintojus. Generalinės prokuratūros teigimu, tyrimą atliks Federalinė antimonopolinė tarnyba, Žemės ūkio ministerija bei Pramonės ir prekybos ministerija.

Portalas „Meduza“ praneša, jog prokurorai turėtų pateikti „ūkinių subjektų veiksmų vertinimą“, atsižvelgdami į „ypatingą socialinę pieno produktų svarbą“. Nustačius pažeidimų, bus imtasi priemonių „pažaboti nepagrįstą kainų didėjimą ir apsaugoti piliečių teises“.

Augimo veiksniai

Anksčiau „Vedomosti“ pranešė, kad „Wimm-Bill-Dann Foods“, viena didžiausių Rusijos pieno gamintojų, priklausanti amerikiečių bendrovei „PepsiCo“, informavo mažmenininkus apie didmeninių pieno kainų padidėjimą maždaug 3,4 proc. nuo lapkričio 1 d.

Mėnesiu anksčiau kitas gamintojas, „Ecomilk“, taip pat buvo perspėjęs apie kainų kilimą, padidindamas jas 10 proc. Kaip augimo priežastis bendrovės nurodė „išorinius veiksnius“ ir „laipsnišką žaliavų ir pridėtinių išlaidų augimą“.

Sviesto kainos Rusijoje nuo metų pradžios taip pat pakilo daugiau nei 20 procentų. Federalinė antimonopolinė tarnyba paaiškino, kad padidėjo gamybos sąnaudos, „įskaitant didėjančias žaliavinio pieno ir pieno riebalų išlaidas“. Reaguodamas į tai, Ministro Pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Patruševas surengė pasitarimą su pieno pramonės lyderiais. Po šių diskusijų Rusija pradėjo importuoti sviestą iš Turkijos, Jungtinių Arabų Emyratų ir kitų šalių.

Rusijos Federacija šiuo metu yra septinta žalio pieno gamintoja pasaulyje.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis