Columbus +23,7 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024
Columbus +23,7 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024

Ar svajojate apie nuosavą „baravykų daržą“?!

2023/09/15


Jeigu labiau mėgstate grybus valgyti nei grybauti, tikriausiai ne kartą pagalvojote, kaip būtų puiku, jei šios miško gėrybės augtų šiapus sodybos tvoros. Vis tik yra žmonių, kuriems šypsosi laimė ir, pažvelgę pro kambario langą, sprendžia, ar jau laikas eiti nusirauti baravykų.

Dzūkijoje, netoli Liškiavos seną sodybą puoselėjanti Malijonų šeima jau aštuonerius metus grybauja iškasto tvenkinio pakrantėje. Nors grybų netrūksta ir greta esančiame miške, nuosavame „darže“ per sezoną jie prisirenka apie baravykų. Regis, joks stebuklas, nes šiais laikais šalyje ne tik kuriasi, bet ir keletą metų sėkmingai veikia grybų ūkiai, tačiau Malijonai tokio tikslo nesiekė, be to, beržų, pušelių ir jaunų ąžuoliukų atokaitoje dygsta tik lietuviški ir tik baravykai.

„Kai prieš maždaug 30 metų nusipirkome sodybą, buvo mažas tvenkinukas. Ji padidinome, o už jo pradėjome pilti įvairias organines atliekas: tai, kas atlikdavo nuėmus derlių, apgenėjus sodo medžius ir krūmus. Atsirado savotiška komposto vieta. Ten pat pildavome ir grybų nuovalas, o prieš aštuonerius metus pastebėjome, kad toje vietoje ėmė dygti baravykai – tiek daug ir tokie gražūs!“ – neįprasto daržo istoriją papasakojo Jolanta Malijonienė. Nors gretimame miške dygsta ir lepšiai, ir raudonviršiai, ir voveraitės, pievelėje prie tvenkinio „įsikūrė“ tik baravykų kolonija.

grybai

Sykį net nutiko smagus nesusipratimas. Socialiniame tinkle moteris pasidalijo nuotraukomis, kaip anūkė renka baravykus, o jų kepurės sulig vaikiška galvele. „Mano draugės vaikai, pamatę tuos vaizdus, pamanė, kad jau prasidėjo grybavimo sezonas ir miške yra daug grybų. Išėję grybauti, grįžo tuščiomis. O tuo metu ir prie mūsų esančiame miške grybų nebuvo, tik sodyboje – tad gavosi, kad visus apgavau“, – linksmą nuotykį prisiminė Jolanta.

Ji pastebėjo, kad vasariniai grybai paprastai būna gerokai didesni nei dygstantys rudenį. Tarp žolių kyšančius rudagalvius šeima pamato net pro namų langą. „Rudeniniai priešingai, yra mažučiai, tarp žolių nesimato. Kartais jų nė nepastebiu, užminu arba su karučiu pervažiuoju, – pasakojo pašnekovė. – prie tvenkinio auga ir beržų, ir pušelių, yra išdygę keli jauni ąžuoliukai, tačiau kai kurie baravykai dygsta tiesiog ant paties tvenkinio krašto, tarp akmenų.“

J. Malijonienė užsiminė, kad prieš aštuonerius metus specialiai netoliese į specialiai paruoštą žemės mišinį įkasė ir pirktų grybienos sportų, tačiau derliaus vis dar laukia. „Tie metai buvo sausoki, stigo lietaus, tad laistėme tą vietą, kur įmaišėme sporų, bet grybai nedygsta. Gal žemė nepatiko, gal per mažai buvo drėgmės, o gal dar reikia kantriai palaukti... Užtat ten pridygo labai gražių piktžolių!“ – juokavo floristikos mokytoja dirbanti J. Malijonienė.

O štai derliaus kasmet pridaiginantis „baravykų daržas“ daug dėmesio ir priežiūros nereikalauja, tereikia laiku susirinkti grybus ir atsargiau statyti kojas. Tiesa, kai rečiau lyja, šeima šį daržą palaisto ir laukia, kada pradės dygti baravykai. Tik ši vasara nebuvo dosni, stingant drėgmės, išdygo vos keletas rudakepurių. Gal šiltas ruduo dar atneš gausesnį derlių..!

„Jei grybų daugiau, džioviname, bet mažesnį kiekį iškart pietums ant sviesto išsikepame. Žinoma, iš miško parneštus baravykus džioviname pirtelėje, o jaunesnių kepurėles marinuoju – labai skanios!“ – kaip panaudoja gamtos gėrybes pasakojo Jolanta ir mielai pasidalijo daug kartų išbandytu receptu.

Marinuotos baravykų kepurėlės

Marinatui:

  • 1 l vandens
  • po 1,5 šaukšto druskos ir cukraus
  • 2 lauro lapelių
  • juodųjų ir kvapiųjų pipirų, jei turite,
  • kelių grūstų kadagio uogų (jei turite)
  • keliolikos garstyčių grūdelių
  • apie 80 ml maistinio acto (9 proc.), jis pilamas, kai vanduo su visais marinatui skirtais ingredientais užverda
  1. Nedideles nuvalytas baravykų kepurėles sudėkite į puodą, užpilti šaltu vandeniu ir užvirinti.
  2. Nugriebkite putas ir pavirkite 5–7 min.
  3. Supilkite į sietelį ir palaikykite, kad nuvarvėtų kuo daugiau vandens.
  4. Užpilkite karštu marinatu, pavirkite keletą minučių, dar kartą nugriebkite putas ir supilkite į švarius stiklainius (marinatas turi apsemti grybus).
  5. Sandariai užsukite dangtelius ir apverstus saugiai pastatykite, šiltai apklokite.
  6. Kai atvės, sandėliuoti išneškite į vėsų rūsį ar sandėliuką.

 

Jolantos MALIJONIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis