Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Batalijos dėl akcizo degalams kelia žemdirbių pasipiktinimą

2019/10/24

Lietuvos valdžia, deklaruodama, jog kovos, kad mūsų šalies žemdirbiai nebūtų diskriminuojami ir būtų padidinta Europos Sąjungos parama, pati žemdirbiams krauna vis didesnius mokesčius, taip mažindama jų konkurencingumą, o neretai ir parklupdydama smulkiuosius, vidutinius ūkius. Dar viena gresianti mokestinė našta žemdirbiams – gali tekti daugiau mokėti už degalus. Seimas ėmėsi svarstyti įstatymo pataisas dėl akcizų didinimo žemės ūkio veikloje naudojamam gazoliui.

Siūlomi trys pataisų projektai

Dabar žemės ūkio veikloje naudojamų gazolių akcizo tarifas – 56 eurai už 1 tūkst. litrų. Seimas antradienį priėmė svarstyti Vyriausybės teikiamus, finansų ministro Viliaus Šapokos pristatytus Akcizų įstatymo pakeitimus – jais siekiama nuo kitų metų pradžios padidinti akcizų tarifą gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio produktų gamybai (įskaitant ir akvakultūros ar verslinės žvejybos vidaus vandenyse veiklą), 25 eurais – nuo 56 iki 81 euro (t. y. 44,6 proc.) už 1 tūkst. litrų produkto. Dėl to litro dyzelino kaina padidėtų 3 centais.

Po pristatymo už teisės akto pakeitimus balsavo 47 Seimo nariai, prieš – 10, susilaikė 32 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jie bus svarstomi Biudžeto ir finansų bei Kaimo reikalų komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti lapkričio 21 d., tačiau, vos pritarus įstatymo projektui, Seimo narys, žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su keliais kitais parlamentarais Seime įregistravo pataisą, kuria siūloma akcizą žemdirbiams didinti 4 eurais – ne iki 81 euro už 1 tūkst. litrų, bet iki 60 eurų. Toks didinimas sudarytų 7,2 proc. – tiek pat, kiek didėtų standartinis akcizų tarifas. (Finansų ministerija standartinį akcizą dyzelinui siūlo didinti 7,2 proc. iki 372 Eur už 1 tūkst. litrų.).

Drastiškas akcizo didinimas iki 81 euro, A. Palionio nuomone, neigiamai atsilieptų ūkininkams ir sudarytų sąlygas branginti žemės ūkio produkciją.

„Parlamentarai turėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad tiesioginės išmokos ūkininkams nedidėjo, 2013 m. Europos Vadovų Tarybos duotas pažadas, kad mažiausia tiesioginė išmoka bus 196 eurai, nebus įgyvendinta, todėl papildoma išlaidų našta tik slėgs ūkininkų pečius, bet neduos teigiamo rezultato. Manau, kad akcizo tarifo didinimas beveik dvigubai nėra proporcingas, todėl siūlau akcizo didinti iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų“, – teigė A. Palionis.

Ministras galimą akcizo didinimą iki 81 euro pavadino drastišku, tačiau praėjusią savaitę Seimas priėmė svarstyti ir Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotą Akcizų įstatymo pataisą – ja siūloma dyzelino žemdirbiams akcizą didinti iki 146 eurų už 1 tūkst. litrų akcizų tarifą (90 eurų didesnį, nei taikomas dabar). Tada Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta teigė, jog šiuo pasiūlymu siekiama surinkti daugiau biudžeto pajamų, kurios būtų panaudotos senyvo amžiaus žmonių skurdui mažinti.

Jo duomenimis, sumažinus akcizo lengvatą ūkininkams, 1 litras dyzelino pabrangtų 8 centais. Seimas turės apsispręsti, kokiam pataisų projektui pritarti – Prezidento G. Nausėdos, finansų ministro V. Šapokos ar žemės ūkio ministro A. Palionio.

Žemdirbius Prezidentas nuvylė

Batalijos dėl ūkininkų naudojamam gazoliui taikomos lengvatos užvirė, vos tik Prezidentas G. Nausėda pareiškė, jog žemdirbiai gali daugiau mokėti už žemės ūkio gamyboje naudojamus degalus. Žemdirbius kone ištiko šokas, išgirdus, kad gerovės valstybė bus kuriama didinant jiems mokesčių naštą ir dar labiau apsunkinant žemės ūkio, kuriam ir taip sunku lygiaverčiai konkuruoti su kitomis Vakarų Europos šalimis, padėtį.

„Prezidentas apgavo rinkėjus, nes jo rinkimų programoje nebuvo net užuominos, jog žemdirbiams bus mažinama lengvata dyzelinui, didinami kiti mokesčiai. Žemdirbiai nusivylę, jie sako balsavę ne už tokį prezidentą. Jeigu jis kandidatuodamas į prezidento postą būtų pasakęs apie planuojamus mokesčių didinimus, žemdirbiai gal būtų balsavę kitaip, ir rinkimų rezultatas būtų kitoks. Dabar yra, kaip yra. Mes konkurencinėje kovoje su kitomis ES šalimis būsime dar silpnesni, nes tiesiogines išmokas gauname mažiausias, o kitose šalyse ne tik tiesioginės išmokos didesnės, bet ir lengvatinis akcizas degalams taikomas“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas.

Visą straipsnį skaitykite ŪP nr. 120, p. 1-2

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė

Dalintis

Verslas