Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Besitęsiantys paukščių gripo protrūkiai tarp gyvūnų kelia pavojų žmonėms

2023/07/18


Paukščių gripo protrūkiai alina laukinių ir naminių paukščių populiacijas, pažeidžiami kai kurie žinduoliai. Nors šie protrūkiai daugiausia paveikia gyvūnus, jie kelia nuolatinį pavojų žmonėms – pakenkė ūkininkų pragyvenimui bei prekybai maisto produktais. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) ragina šalis bendradarbiauti įvairiuose sektoriuose siekiant išgelbėti kuo daugiau gyvūnų ir apsaugoti žmones.

Paukščių gripo virusai paprastai plinta tarp paukščių, tačiau H5N1 vis dažniau pažeidžia žinduolius, kurie biologiškai yra arčiau žmonių nei paukščiai. Tai kelia susirūpinimą, kad virusas gali lengviau prisitaikyti užkrėsti žmones. Be to, kai kurie žinduoliai gali veikti kaip gripo virusų maišymo indai ir taip atsirasti naujų virusų, kurie gali būti kenksmingesni gyvūnams ir žmonėms.

H5N1 paukščių gripo viruso linija atsirado 1996 m. ir nuo to laiko sukelia protrūkius tarp paukščių. 2020 m. šių virusų padermė sukėlė precedento neturintį laukinių paukščių ir naminių paukščių mirčių skaičių daugelyje Afrikos, Azijos ir Europos šalių. 2021 metais virusas išplito į Šiaurės Ameriką, o 2022 metais – į Centrinę ir Pietų Ameriką.

2022 m. 67 šalys (penkiuose žemynuose) pranešė WOAH apie didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkius tarp naminių ir laukinių paukščių. Daugiau nei 131 mln. naminių paukščių nugaišo ar buvo nugaišinti. 2023 m. paukščių gripo protrūkiai apėmė dar 14 šalių, daugiausia Amerikoje, liga ir toliau plinta. Buvo pranešta apie keletą masinių laukinių paukščių kritimo atvejų.

Pastaruoju metu daugėja protrūkių tarp žinduolių

Pastaruoju metu daugėja pranešimų apie A(H5), įskaitant gripą A(H5N1), virusų sukeltus mirtinus gripo protrūkius tarp žinduolių. Nuo 2022 m. jau 10 šalių (trijuose žemynuose) WOAH pranešė apie žinduolių kritimus dėl paukščių gripo. Tikėtina, kad yra daugiau šalių, kuriose protrūkiai dar nenustatyti arba apie juos nepranešta.

Nukentėjo ir sausumos, ir jūros žinduoliai. Tarp jų ūkiuose augintos audinės Ispanijoje, ruoniai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir jūrų liūtai Peru bei Čilėje. Paukščių gripo viruso buvo paveiktos mažiausiai 26 rūšys. H5N1 virusai keliose šalyse taip pat buvo aptikti naminiuose gyvūnuose, tokiuose kaip katės ir šunys.

Apie paukščių gripo patvirtintą diagnozę naminėms katėms WOAH neseniai pranešė Lenkijos valdžios institucijos.

„Neseniai įvyko paukščių gripo ekologijos ir epidemiologijos paradigmos pokytis, kuris padidino pasaulinį susirūpinimą, nes liga išplito į naujus geografinius regionus ir sukėlė neįprastą laukinių paukščių kritimą bei nerimą keliantį žinduolių atvejų augimą", – sakė WOAH mokslo skyriaus vadovas dr. Gregorio Torresas.

paukščių gripas katei
Lenkija praėjusią savaitę pranešė WOAH apie paukščių gripo patvirtintą diagnozę naminėms katėms.

Rizikos žmonėms vertinimas

Taip pat pranešta apie žmonių sporadinio gripo A(H5N1) atvejus, tačiau jie tebėra labai reti – nuo 2021 metų tik aštuoni. Žmonių infekcijos gali sukelti sunkią didelio mirtingumo ligą. Iki šiol nustatyti žmonių atvejai dažniausiai yra susiję su glaudžiu kontaktu su užsikrėtusiais paukščiais ir užteršta aplinka.

„Remiantis iki šiol turima informacija, neatrodo, kad virusas galėtų būti lengvai perduodamas iš vieno žmogaus kitam, tačiau reikia būti budriems, kad būtų galima nustatyti bet kokią viruso evoliuciją, galinčią tai pakeisti“, – sakė PSO Pasirengimo epidemijoms ir pandemijoms ir prevencijos direktorė dr. Sylvie Briand. – PSO glaudžiai bendradarbiauja su FAO ir WOAH bei laboratorijų tinklais, stebint šių virusų evoliuciją, signalus apie bet kokius pokyčius, kurie galėtų būti pavojingesni žmonėms.“

Šiuo metu atliekami tyrimai, siekiant nustatyti bet kokius viruso pokyčius, kurie leistų virusui lengviau plisti tarp žinduolių, įskaitant žmones.

„H5N1 epidemiologija ir toliau sparčiai vystosi“, – sakė FAO vyriausiasis veterinarijos pareigūnas Keithas Sumptionas. – FAO atkreipia dėmesį, kad molekulinės epidemiologijos stebėsenai, rizikos vertinimui ir ligų sėkmingesniam kontroliavimui, būtinas budrumas ir operatyvus dalijimasis genetinėmis sekomis.“

FAO, PSO ir WOAH sutelkė ekspertus, kad jie peržiūrėtų padėtį, stebėtų sparčiai besivystantį viruso pobūdį ir atnaujintų rekomendacijas, kaip pažaboti jo plitimą. Viruso plitimas penkiuose žemynuose rodo, kad reikia pasaulinio bendradarbiavimo ir budrumo siekiant apsaugoti gyvūnus, žmones ir ekonomiką.

 

Pagal PSO informaciją

123rf nuotraukos

Dalintis