Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Beveik neįtikėtina – Karmėlavoje pražydo artišokai

2023/08/08


Laimutė Puzinienė liepos viduryje netikėtai sulaukė įspūdingų valgomojo artišoko žiedų. Šiuos dekoratyviais, karpytais lapais pasipuošusius augalus Karmėlavoje (Kauno r.) gyvenanti moteris augina jau trečius metus, bet žiedų sulaukė tik šiemet – ir ne šiltnamyje, o darže. Nesėkmingai pabandžiusi žiedus konservuoti, vėliau nutarė panaudoti sausai puokštei.

Atkakliai laukė – ir sulaukė

Mokslininkai sako, jog lietuviškos žiemos per šaltos, kad galėtų žiemoti dvimečiai valgomieji artišokai (Cynara L.). Ir L. Puzinienė, pasėjusi juos prieš trejus metus, akivaizdžiai susidūrė su šalčio poveikiu žiemą, todėl kelerius metus džiaugėsi tiktai dekoratyvia jų lapija. Vis dėlto šių metų liepos viduryje netikėtai sulaukė siurprizo – gražios violetinės spalvos žiedų. Tik pastarąją žiemą šie augalai nenukentėjo nuo šalčio, be to, auga išsikeroję netoli tujų ir ūkinio pastato, šiek tiek užuovėjoje.

Iš pradžių karmėlaviškė bandė marinuoti keptas artišokų žiedų šerdis, bet jų skonis nuvylė, tad galų gale nusprendė žiedus panaudoti sausai puokštei, kurią tikisi išlaikyti iki naujo žiedų sezono. Gerai pagalvojus – argi negaila valgyti tokius gražius žiedus?..

artišokas
Valgoma tik artišoko žiedo šerdis, bet tarp želdinių tvirtas augalas atrodo įspūdingai ir žydi ilgai.

Italijoje ir visur kitur, kur tik dera artišokai, valgoma tik nedidelė (vidinė) pumpuro dalis – žiedo šerdis (moksliškai tariant – mėsingas žiedsostis ir mėsinga žvyno apatinė dalis). Amerikoje ir Škotijoje itin populiarios gero skonio artišokų žiedų šerdys, kepintos ir konservuotos su aliejumi. Kol kas L. Puzinienė internete gero recepto neaptiko, todėl pasiryžusi žūtbūt jį sužinoti tiesiog nuvykusi į JAV.

Iššūkis mokslui – žiemodavo nedengti

Pašnekovė prieš trejus metus artišokus sėjo gegužės viduryje tiesiai į dirvą. Tiesa, ant sėklų pakuotės buvo nurodyta, kad galima sėti ir anksčiau, tik į dėžutes, balandį.

Įdomu tai, kad L. Puzinienė nesilaikė vienos svarbios mokslininkų rekomendacijos ir per sezoną vešliai žaliavusių artišokų krūmelių nė vieną rudenį nedengė žiemai nuo šalčio, nes buvo išvykusi. Šįkart, matyt, pagelbėjo šiltesnė žiema ir užuovėja. Visus augalus ji augina derlingoje kompostinėje žemėje, o cheminėmis trąšomis netręšia.

artišokas
Auginti artišokus reikia mokėti, bet kai tai pavyksta, širdis be galo džiaugiasi.

Pernai pavasarį sėti ir šią liepą pagaliau nustebinę artišokai ant kelių kerų suformavo po vieną ar keletą stambių žiedų ir aplink 5–6 mažesnių. Kitą pavasarį L. Puzinienė vėl bandys jų sėti, nes vien gėlių darželyje šie augalai yra tikra puošmena, iš tolo traukianti akį ir egzotiško vaizdo lapais, ir žiedais. Ir net neabejoja – konservuoti artišokai kažkada ir jos virtuvėje bus labai gardūs.

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Laimutės PUZINIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis