Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Einant pas gydytoją svarbu ir paprasta įsitikinti, kad esate drausti

2023/01/25


Vizito pas gydytoją metu žmogus sužino, kad yra nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, todėl už gydymą turės susimokėti. Staigmena ne pati maloniausia, tačiau jos galima išvengti. Mat iki atvykstant pas gydytoją draudimo galiojimą paprasta pasitikrinti internetu arba kreipiantis į ligonių kasą, o prireikus jį galima laiku susitvarkyti.

Įprastai bent jau kuriam laikui privalomasis sveikatos draudimas (PSD) gali nustoti galioti žmonėms nutraukus darbo santykius, keičiant darbą, pradėjus dirbti savarankiškai, baigus mokslus, grįžus gyventi į Lietuvą iš užsienio ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Tokiose situacijose svarbu būti atidiems, nes jei žmogus nėra draudžiamas valstybės lėšomis, gali būti, kad jis pats turi laiku mokėti PSD įmokas. Todėl pokyčių laikotarpiu ar savarankiško darbo atveju turint prievolę patiems mokėti įmokas patartina nelaukti, kol staiga prireiks medicinos paslaugų, ar bent jau prieš vizitą pas gydytoją įsitikinti, kad sveikatos draudimas galioja.

Turint abejonių dėl savo PSD statuso, ypač paprastai ir greitai jį galima pasitikrinti interneto adresu dpsdr.vlk.lt – elektroninėje formoje nurodžius tik savo lytį, gimimo datą ir paskutinius 4 asmens kodo skaitmenis, parodoma, ar žmogus yra draustas tikrinimo momentu. Sužinoti, kiek draudimas galioja, taip pat kokios medicinos paslaugos gyventojui suteiktos, kiek jos kainavo, galima prisijungus prie savo paskyros Elektroninių valdžios vartų portale.

„Dėl išsamesnės informacijos apie savo draustumą, žmonės gali kreiptis į ligonių kasą. Nustačiusi gyventojo asmens tapatybę, ligonių kasa gali pasakyti, ar jis yra draustas, kokiu pagrindu, kurį laiką, paaiškinti priežastis, dėl kurių žmogaus privalomasis sveikatos draudimas gali būti nutrūkęs arba sistemoje nurodomas kaip negaliojantis. Pavyzdžiui, taip kartais nutinka užsienyje studijuojantiems jaunuoliams, kurie mokslo metų pradžioje ligonių kasai nėra pateikę mokslo įstaigos oficialios pažymos, patvirtinančios, kad jie ten studijuoja. Pateikus šią pažymą, draudimas atkuriamas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė.

Informaciją apie gyventojų draudimą PSD ligonių kasos ir gydymo įstaigos tikrina Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registre. Jeigu žmogaus draudimas buvo nutrūkęs ir yra atkuriamas, duomenys šiame registre atsinaujina per 2–3 dienas. Retai, bet pasitaiko, kad šiuo trumpu laikotarpiu, kai duomenys dar neatsinaujinę, o žmogus kreipiasi į gydytoją, medicinos įstaigoje tenka susimokėti.

Siekiant išvengti su PSD susijusių nesklandumų,  svarbu domėtis savo draudimu ir, jei reikia, iš karto jį susitvarkyti. Ligonių kasos primena, kad PSD įmokas mokėti privaloma. Nesumokėjus PSD įmokos „Sodrai“ iki einamojo mėnesio pabaigos, sveikatos draudimas nutrūksta. Jis atkuriamas tik tada, kai sumokamos ir susidariusios PSD įmokų skolos, ir einamojo mėnesio įmoka. 

Įvairūs privalomojo sveikatos draudimo aspektai (PSD galiojimas, nustatymas ir pan.) – vieni dažniausių klausimų, dėl kurių šalies gyventojai kreipiasi į ligonių kasas. Kasmet jie sudaro apie trečdalį visų gyventojų užklausų.

 

VLK informacija

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.