Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Gyvulininkystė turi ateitį!

2023/10/05


Dalis Europos politikų ir visuomenės nedviprasmiškai pasisako prieš gyvulininkystę. Vyksta dalykai, apie kuriuos prieš penkerius ar dešimtį metų žemdirbiai sunkiai galėjo įsivaizduoti. Tačiau daugėja ženklų, kad noras visuomenę atpratinti nuo gyvūninių produktų, esą taip prisidedant prie klimato kaitos stabdymo bei gyvūnų gerovės, galimai tėra trumpalaikė mada.

Gyvulininkystės ateitis ES ir už jos ribų

Europos gyvulininkystės vertės grandinei atstovaujančių asociacijų platforma „European Livestock Voice“ paskutinėmis rugsėjo dienomis Briuselyje sukvietė mokslininkus, politikus, NVO ir privataus sektoriaus atstovus padiskutuoti apie gyvulininkystės ateitį ES ir už jos ribų. Buvo surengtos kelios diskusijų sesijos, kurių metu gvildenta, kaip praktiškai spręsti maisto sistemų problemas įgyvendinant iškeltus uždavinius ir nutraukti dabartinę poliarizaciją gyvulininkystėje.

Kokia gyvūninių produktų reikšmė sveikoje dietoje ir mityboje apskritai? Viena diskusija buvo skirta kaip tik šiai temai.

„European Livestock Voice“ inicijuoto renginio dalyviai kalbėjo apie tai, kad gausu klaidinančios informacijos apie mėsos, žuvies, kiaušinių bei pieno produktų svarbą mityboje. Šių produktų svarbą būtina pripažinti, drauge užtikrinant didesnį daržovių, vaisių, grūdų ir ankštinių augalų vartojimą. Aptariant sudėtingą dabartinę maisto aplinką sutarta, kad nesveiki, itin perdirbti maisto produktai, kuriuose yra daug druskos ir cukraus, vartotojams yra dažnai pigesnis ir labiau prieinamas pasirinkimas.

Kyla mitybos nepakankamumo pavojus

Airijos karališkojo medicinos koledžo profesorė Alice Stanton sakė:

„Gyvūninės kilmės maisto produktuose, tokiuose kaip mėsa, žuvis, pieno produktai ir kiaušiniai, gausu maistinių medžiagų. Juose yra didelės biologinės vertės baltymų, nepakeičiamų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, kurie žmogui yra tinkamiausi arba gaunami tik iš saikingai vartojamo gyvūninės kilmės maisto. Dramatiškas gyvūninės kilmės maisto vartojimo sumažėjimas Europoje ir visame pasaulyje greičiausiai lems didelius mitybos trūkumus – ypač neigiamą poveikį patirs moterys, vaikai, pagyvenę žmonės ir mažas pajamas gaunantys asmenys“.

Mokslininkė aptarė ir susirūpinimą keliantį klausimą dėl mėsos analogų.

„Jei mėsą, žuvį, pieno produktus ir kiaušinius racione pakeis itin perdirbtos augalinės mėsos ir pieno produktų alternatyvos, kuriose yra daug pridėtinio cukraus, druskos ir daugybės priedų, kyla didelė rizika, kad eksponentiškai padaugės mirčių ir sveikatos sutrikimų dėl diabeto, širdies priepuolių, insultų ir vėžio", – išvadą padarė prof. Alice Stanton.

Alternatyvių produktų bumas jau baigėsi?

Tuo tarpu rinkų analitikai vis garsiau kalba apie tai, kad „daržovinės mėsos“ bumas jau baigėsi, alternatyvių produktų gerbėjų ratas ženkliai sumažėjęs.

Ryškus pavyzdys to, kad mėsos pakaitalų pramonė išgyvena krizę, yra „Beyond Meat“ (BYND). Apie šios kompanijos (jos produktų galima įsigyti ir Lietuvoje) dramatišką akcijų vertės kritimą pastaruoju metu ne kartą rašė ne vienas solidus rinkų stebėtojas: Motley Fool, Barchart ir kt.

2019-aisiais BYND ypač veržliai augo ir turėjo didelių planų, kelis ketvirčius bendrovės pajamų augimas buvo išreikštas triženkliais skaičiais. Tai buvo tikras rinkų numylėtinis. Tačiau šiemet akcijų vertė nuo liepos iki rugpjūčio krito perpus. Kas nutiko?

Analitikai mano, kad įtaką tam galimai turi infliacija, ji ypač atsiliepė tam tikros grupės maisto produktų pardavimams. Tai buvo ir yra akivaizdu ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. Be to, BYND turi daug naujų konkurentų. Krizę išgyvena ir jie – susiduria su paklausos mažėjimu, kai kurioms bendrovėms į akis jau žvelgia bankroto realybė („The Tattooed Chef“, „Impossible Foods“). Pasak situaciją apžvelgusio solidaus žemės ūkio portalo Agrarheute, klientai akivaizdžiai nusigręžia nuo alternatyvios mėsos kaprizo.

BYN akcijų vertė
Dramatiškas akcijų vertės kritimas. Šaltinis: Barchart.com

Pasak „Motley Fool“, šių metų antrąjį ketvirtį BYND pajamos krito 31 proc. Grynasis nuostolis siekė 53,5 mln. dolerių (pernai jis buvo dar didesnis – 97,1 mln.). Nors bendrovė savo sąskaitoje turi 226 mln. dolerių ir ekvivalentų, ji taip pat turi 1,1 mlrd. dolerių skolų, o tai rimta. Vadovybė siekia mažinti išlaidas, o akcininkus perspėjo apie prastas finansines veiklos prognozes, jei rinkose tęsis neapibrėžtumas. Be papildomo finansavimo kompanija negalės ilgai išlikti gyvybinga. „Barchart“ analitikų nuomone, BYND akcijų vertė dar gali pakilti nuo dugno. Rugsėjo 27 d. akcijų biržoje jos pabrango 1,4 proc. Be tokiu atveju BYND jau nėra dešimtuke tų geriausių įmonių, kurių akcijas pastaruoju metu linkę pirkti investuotojai.

BYND akcijų vertė
BYND akcijų vertės kritimas. Šaltinis: „Motley Fool“

 

ŪP portalo inf.

BYND nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...